Laiku nesusizgribo: šeštadienį nugriuvo pusė daugybę metų „byrėjusio“ pastato miesto centre (0)
Šeštadienio rytą Rokiškio širdyje – Nepriklausomybės aikštėje – bumt ir nugriuvo dalis 5-uoju numeriu pažymėto namo. Jau ne vienerius metus tuščias ir neprižiūrimas pastatas byrėjo tiek iš fasadinės, tiek iš kiemo pusių. Būtent kiemo dalyje buvo atskilusi ir pastato siena, kurią bandyta tvirtinti plieniniais lynais. Deja, triaukščiam pastatui reikėjo kur kas rimtesnio remonto, o bandymas sieną išlaikyti lynais baigėsi katastrofa – žemėn nušliuožė dalis namo, apgadindama ir šalimais esantį pastatą.
Pardavė po ekspertizės
Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas, kuris yra ir ekstremalių situacijų komisijos vadovas, „Rokiškio Sirenai“ pirmadienį teigė, kad pastatas priklauso vienam savininkui.
„2020 metais buvo atlikta pastato techninė ekspertizė ir tuometinis jo savininkas buvo įpareigotas griūvantį namą tvarkyti. Tačiau to nepadarė – jau kritinės būklės pardavė kitam asmeniui. Mums žinoma, kad pastato savininkas pasikeitė vos prieš metus. Džiugu, kad jis ėmėsi tvarkymo inciatyvų: planuoja tą pastatą remontuoti, rekonstruoti. Tačiau statinys yra kultūros paveldo teritorijoje – Nepriklausomybės aikštėje – tad rekonstrukcijos darbai turi būti suderinti su Kultūros paveldo departamentu. Tai – užtrunka. Pats pastatas nėra paveldas“, – sakė V. Rancevas ir pridūrė, kad po nelaimės pastato savininkas buvo įpareigotas aptverti teritoriją.
Paskutiniu metu šiame pastate buvo įsikūrusi buitinės technikos prekybos ir remonto įmonė, tačiau jau daugiau nei penkerius metus pastatas buvo tuščias.
Savivaldybės pagalbos neprireikė
Pasak ekstremalių situacijų komisijos vadovo, atsižvelgiant į tai, jog triaukštis namas buvo negyvenamas, savivaldybės specialistų indėlis situacijos sprendime – minimalus: „Kadangi ten žmonės negyveno, pagalba ieškant laikino apgyvendinimo vietos – neaktuali, visa tvarkymo atsakomybė atitenka pačiam pastato savininkui“.
Tačiau administracijos direktorius, visgi, džiaugėsi dviem niuansais: kad nelaimė baigėsi ganėtinai sėkmingai – išvengta žmonių aukų ir tuo, kad naujasis pastato savininkas supranta būtinybę tvarkyti ir prižiūrėti įsigytą nekilnojamąjį turtą.
Griūdamas pastatas pažeidė greta esančio Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijai priklausančio pastato stogo dalį. Čia prieš keletą mėnesių veiklą pradėjo maitinimo paslaugas teikianti „Neringos svetainė“. Visgi, jos savininkė N. Mikalkėnienė tą pačią dieną skubėjo patikinti savo klientus, kad svetainė stipriai nenukentėjo ir incidentas darbo nesutrikdė: dirba ir dirbs kaip visada, įprastu rėžimu.
Kratosi atsakomybės
„Nugriuvo dalis pastato ir tai yra raudonas signalas kitiems savininkams tinkamai prižiūrėti savo turtą. Gal 4-erius metus savivaldybė ir seniūnijos sudarinėjam rajone apleistų pastatų sąrašą, kuriuo remdamiesi to turto savininkams siunčiame įspėjamuosius raštus su įpareigojimu tvarkyti pastatus. Žinoma, yra nemažai asmenų, kurie piktinasi tokia praktika sakydami, kad tai yra jų asmeninė nuosavybė ir savivaldybė, neva, neturinti teisės kištis. Ignoruoja mūsų raginimus. Gerai, kad šį kartą incidentas baigėsi laimingai. Tačiau kai nutinka katastrofa, visi atsigręžia į savivaldybę – kodėl niekas nieko nedarė...“, – apgailestavo V. Rancevas.
Visgi, pasak specialisto, per 4-erius metus pokytis rajone yra ir jau sutvarkyta – užkonservuota, likviduota ar parduota nemažai privatiems asmenims priklausančių apleistų pastatų: „Gavę raštus ir patys savininkai sujuda: susitvarko, o neretai taip „pajudinam“ ir nekilnojamojo turto rinką rajone“.
Šiais metais savivaldybės siunčiami raginimo raštai apleisto nekilnojamojo turto savininkus pasieks iki gegužės 31 d. Rašte bus nurodytas terminas, per kurį asmuo turi sutvarkyti apleistą ir neprižiūrimą turtą.
Perduoda institucijoms
Įspėjamuosius rajono savivaldybės raštus gauna tie asmenys, kurių nekilnojamąjį turtą savivaldybės specialistų komanda įvertina kaip avarinės būklės ir keliantį grėsmę visuomenei: „Yra komisija, kuri įvertina pastatą ir įpareigoja jo savininką susitvarkyti. Jei įpareigojimas nevykdomas, sąrašas perduodamas Valstybinei mokesčių inspekcijai ir savininkams kyla Nekilnojamojo turto mokesčiai. Pastatus, kurie priklauso savivaldybei, prižiūri seniūnijos“.
Tačiau situacija su savivaldybės nekilnojamuoju turtu – analogiška: nebenaudojamiems pastatams yra atliekama ekspertizė, sprendžiama ką daryti: renovuoti ar griauti. Rajono savivaldybės pateiktais duomenimis, griovimo darbus savivaldybė gali inicijuoti tik tuose namuose, kuriuose turi nuosavybės ir tik tuomet, kai ekspertizės aktu yra patvirtinta, jog namas kelia pavojų žmonėms, yra neremontuotinas.
Griaus degėsį
Vienas tokių – pavojingas visuomenei – 2019-aisiais liepsnojęs medinis trijų butų namas centrinėje miesto dalyje (šalia salės „Centriukas“ – aut. past.). Pasak savivaldybės atstovų, vienas iš trijų butų nuosavybės teise priklauso savivaldybei. Gavus kitų, gyventi jau nebetinkamų, dviejų butų savininkų sutikimus, namas bus nugriautas.
Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Ernesta Jančienė aiškino, kad bus organizuojami griovimo darbų viešieji pirkimai, o namą nugriovus, bus formuojamas sklypas ir parduodamas aukcione, kad grįžtų dalis patirtų griovimo išlaidų, kurių preliminari sąmata yra apie 30 tūkst. 500 eurų.