Panemunėlio žydų šeimos istorija - spektaklyje „Nutildytos mūzos” (0)

Lapkričio 18 d. Panemunėlio geležinkelio stotyje įvyks neeilinio spektaklio „Nutildytos mūzos“ premjera. Šis spektaklis, paliečiantis itin tragišką žydų tautos istoriją, finansuojamas Kultūros Tarybos, Rokiškio rajono savivaldybės, pastatytas remiantis tikrais faktais. Atskleisti skaudžią mūsų krašte gyvenusių žydų kultūros sunaikimo istoriją pasirinkta per vaistininko Naumo Olkino šeimos istoriją. Jo dukra Matilda Olkinaitė, kuri žuvo sulaukus vos 19 metų, buvo tik pradėjusi skleistis kaip poetė. Talentingai merginai buvo pranašaujama Salomėjos Nėries ateitis. „Pjesė parašyta remiantis amžininkų prisiminimais, todėl scenarijus yra visiškai originalus. Dar yra gyvų žmonių, kurių atminty išlikusi Olkinų šeima, todėl mielai kviesime juos į spektaklio premjerą pasidalinti savo prisiminimais. Spektaklis ką tik gimęs, todėl nauji faktai gali iš naujo jame atgyti“, - kalbėjo šio spektaklio režisierė ir projekto vadovė Neringa Danienė.
Svarbūs amžininkų prisiminimai
Rokiškio krašto muziejus – projekto partneris. Tad ieškant informacijos, gilinantis į šiuos tragiško likimo žydų tautybės žmonių gyvenimus, buvo konsultuojamasi su muziejaus darbuotojais. Ne paslaptis, kad Rokiškio mieste intensyviai virė žydų gyvenimas ir klestėjo jų kultūra. „Todėl žydų įtaka kultūrai – nepaneigiama. Jų gyvenimas buvo tikras miestiečių gyvenimas, kurio dėka sparčiai augo pramonė. Didžioji dalis Rokiškio miesto centre esančių pastatų, architektūros, suformuota čia gyvenusių žydų. O jie anuomet sudarė bene pusę miesto gyventojų. Tačiau ši turtinga žydiška kultūra buvo sunaikinta. Nors tai buvo gramzdinama užmarštin, tačiau istorijos niekas nenuginčys – Panemunėlyje sklandė legendos apie Olkinų šeimyną, žmonės kalbėjo apie baisius to meto įvykius. Tuo metu viskas buvo slopinama, slepiama, todėl dabarties kartos mažai ką prisimena ir žino. Itin daug prisiminimų išgirdome iš Kupiškio etnografijos muziejaus vadovės Violetos Aleknienės. Žinome, kad Matildos Olkinaitės eilėraščiai tuo metu jau buvo spausdinami, skaitomi. Nemažai jų dar yra išlikę iki šių dienų“, - dėstė spektaklio režisierė.
Spektaklis – tik dalis užmojų
Yra išlikęs ypač vertingas paskutiniųjų metų Matildos Olkinaitės dienoraštis, kuris daugelį metų buvo slepiamas Panemunėlio bažnyčioje už altoriaus. Ir tik daug vėliau buvo perduotas vargonininkui filologui Andrijauskui. Išlikę jaunosios poetės eilėraščiai, jos kūryba yra analizuojami specialistų. „Šeimos žūties tragiškumą sąlygoja ir tai, kad juos nužudė vienus pirmųjų, tačiau jų žūties vieta nėra pažymėta, apaugusi žolėmis, krūmokšniais. Ją težino vos keletas žmonių. Kartu su kūrybine grupe buvome nuvažiavę ieškoti jų kapo ir jį aplankėme. Ši išvyka į autentišką vietą, prisilietimas prie istorijos, skaudžių jos faktų paliko neišdildomą įspūdį ir įkvėpė jaunosios kartos aktorius. Todėl nusprendėme, kad nesustosime ir rašysime projektą, kurio pagalba įprasmintume ir pažymėtume jų amžinojo atilsio vietą. Mūsų tikslas – pastatyti paminklą bei sutvarkyti kapavietę, kuri dabar yra apaugusi ir apleista. Tuomet ji bus lankoma ir žinoma ne tik keliems žmonėms, bet ir plačiai visuomenei. Taip pat norime išleisti geriausių Matildos eilėraščių rinkinį, kuriame atsispindėtų jos kūryba“, - apie platesnius užmojus užsiminė projekto vadovė.
Talentinga aktorių komanda
„Spektaklio „Nutildytos mūzos“ scenarijus gimė padedant muziejaus darbuotojams ir Ryčiui Saladžiui, buvusiam Rokiškio „Liaudies teatro“ režisieriui. Jame vaidins ir Rokiškio „Liaudies teatro“ senbuviai, ir visai nauji veidai“, - apie trupę pasakojo N. Danienė. Olkinų šeima turėjo keturis vaikus. Pasak režisierės, surasti tinkamus aktorius nebuvo lengva. Mažąją Matildos sesutę vaidins 3-oje klasėje šiuo metu besimokanti ir keturiomis kalbomis kalbanti Sofia Pikasi. Pagrindinį Matildos vaidmenį atliks Rokiškyje gerai žinoma dainininkė Viktorija Krivickaitė, kuri ne tik puikiai dainuoja, bet groja gitara, šoka choreografijos mokykloje. „Ilgai galvojau ir atsakingai rinkausi aktorę Matildos vaidmeniui. Tai dramatiškas, įvairiapusis ir tikrai sudėtingas vaidmuo, ypač jauniems žmonėms. Ir tik „Kultūros inovacijų“ stovykloje, kurioje vyko ne tik dainavimo, bet kartu ir teatrinio meistriškumo pamokos, V. Krivickaitei pavyko dar labiau atsiskleisti ir aš jau žinojau, kad ji - tinkamiausia pagrindiniam vaidmeniui. Todėl ir dabar stengsimės atskleisti visus jaunosios aktorės talentus, kuriais ji apdovanota. Ji jau išmoko dainuoti net žydišką lopšinę“, - jaunąja aktorių karta džiaugėsi N. Danienė. Spektaklyje taip pat vaidins Meda Volkutė, netoli Panemunėlio gyvenantis Rokiškio gimnazistas Jokūbas Lukošiūnas, kuriam ši istorija yra itin artima. Taip pat pasirodys ir patyrę aktoriai – Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė, Nijolė Čirūnienė, Kęstutis Deksnys, Rima Belovienė, kuri spektakliui kūrė choreografiją ir jame pati vaidins. Pirmą kartą vaidmenis kuria Artūras Raščius ir Jonas Volodko. Dainuoti kolektyvą moko Rasa Šakalienė, scenografija – Vaivos Kirstukienės.
Kitais metais spektaklį išvys ir rokiškėnai
Projektą finansavo Kultūros Taryba ir Rokiškio savivaldybė, todėl Panemunėlyje vyksianti jo premjera – nemokama. „Edukaciniu tikslu vaidinsime ir mokyklose, taip pat šiais metais projektą pristatysime uždarame projekto pristatymo vakare Rokiškio krašto muziejuje. O jau po Naujų metų jį bus galima išvysti ir Rokiškio kultūros centre“, – informavo Neringa Danienė.