Pažintis su Pakruojo kraštu: ne tik pramogauti, bet ir idėjų pasisemti (foto +video) (0)

Publikuota: 2021-09-14 Kategorija: Aktualijos
Pažintis su Pakruojo kraštu: ne tik pramogauti, bet ir idėjų pasisemti (foto +video)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Viešnagė Pakruojo restauruotoje sinagogoje, prie kurios atnaujinimo prisidėjo ir mūsų kraštietis.

Vienas iš projekto „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas), kurį vykdo Socialinės paramos centras, partnerių yra Pakruojo miesto vietos veiklos grupė. Ji liepos pabaigoje, kai visu grožiu atsiskleidė šio krašto spalvos, ir pakvietė rokiškėnus atvykti susipažinti ne tik su jo grožybėmis bei įžymybėmis, ne tik pailsėti po aktyvių veiklų ir stiprinti bendradarbiavimo dvasią, bet ir pasisemti vertingų veiklos idėjų.

Mažesnis už Rokiškį tik gyventojų skaičiumi

Pakruojis pagal gyventojų skaičių nusileidžia Rokiškiui: paskutinių surašymų duomenimis, Pakruojyje yra apie 4,4 tūkst. gyventojų, o Rokiškyje – 11,7 tūkst. Tačiau veiklos aktyvumu pakruojiškiai mūsiškiams neką tenusileidžia.

Pakruojis rokškėnams žinomas dėl kelių miesto įžymybių. Pirmiausia, garsiojo Pakruojo dvaro, kuriame nuo pavasario vyksta įspūdingas gėlių festivalis, pramoginiai renginiai. Pakruojį su Rokiškiu sujungė ir bendri abiejų miestų Vietos veiklos grupių projektai. Tad nenuostabu, kad rokiškėnams buvo įdomu pasisemti patirties, aptarti idėjas.

Į kelionę leidosi gausi grupė projekto „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas) komanda: Socialinės paramos centro specialistai, projekto partneriai. Poros valandų kelionė neprailgo: tai proga pasidalinti naujausia projekto informacija, planuoti naujas veiklas.

Autobuse kalbėta apie tai, kad labai pasiteisino Rokiškio rajono savivaldybės sprendimas perkelti informacinį stendą ten, kur gausiausias klientų srautas – į foje, kuriame rajono gyventojai aptarnaujami vieno langelio principu.

Kita svarbi aktualija: pasitikslinti, ar visos rajone socialines paslaugas teikiančios įstaigos atnaujina savo informaciją, pateikia duomenis apie naujausius projektus. Kaip sakė Socialinės paramos centro direktorė Jolanta Paukštienė, būtent dėl nuolatinės priežiūros, kad rajono žmones pasiektų pati aktualiausia informacija, šis projektas toks svarbus ir sėkmingas.

Kalbėta ir apie kasdienius socialinių darbuotojų iššūkius, aktualiausias socialines paslaugas.

Kartu ir smalsu: kuo gi gyvena veiklumu garsėjantys pakruojiškiai, vietos veiklos grupės žmonės?

Rokiškėniški pėdsakai

Pirmoji stotelė – jauki kavinukė prie Kruojos kranto. Į įspūdingą Kruojos slėnio peizažą įsilieja ir statybų technika. Įdomu, kas gi ten vyksta? Slėnis atnaujinamas tam, kad taptų dar patrauklesne vieta gyventojams ir miesto svečiams. Pasimatymų, pokalbių, sveikatingumo keliu.

Siauromis senamiesčio gatvelėmis rokiškėnų grupė, vedama šeimininkės – Pakruojo vietos veiklos grupės vadovės Vaidos Šeižės – keliavo link pirmosios miesto įžymybės. Atkurtosios sinagogos. Įdomu tai, kad prie jos restauracijos prisidėjo ir kraštietis architektas Aurimas Širvys. O kelionėje dalyvavo jo mama. Vėliau paaiškėjo ir daugiau Pakruojo ir Rokiškio sąsajų: juos vienija bendri bičiuliai: Prisimenant Litvakus. Inc.“ įkūrėjais bei vadovai Philip ir Aldona Shapiro.

Svetingoji gidė Gitana Maasienė detaliai pasakojo apie sinagogos atkūrimo darbus. Apie unikalų interjerą. Kuris sinagogos amžininkus pribloškė neregėta prabanga: iš Vokietijos atgabentais įspūdingo grožio sienų apmušalais. Lubos ištapytos Rojaus vaizdais, atkurtais iš tarpukariu išlikusių nuotraukų. Būtent tos aukštos, tapytos lubos ir tapdavo pirmuoju mažųjų sinagogos lankytojų vadovėliu: pažintimi su savo tautos religija, kultūra. Kiekvienas medis, paukštis čia ne atsitiktinai: kiekvienas turi simbolį ir reikšmę. Įdomu tai, kad ant sinagogos sienų buvo nupieštas ir tais laikas šiuose kraštuose dar nematytas daiktas – traukinys. Tai rodo, kokia įžvalgūs ir strategiškai mąstantys buvo Pakruojo žydai. Iš mažų detalių, senų nuotraukų atkurta istorija – gyva ir telkianti. Gyva visų pirma gidės G. Maasienės pastangomis patraukliai, įdomiai, įtraukiančiai pasakoti sinagogos istoriją. Būtent tokių žmonių dėka atkurti istorijos, kultūros paminklai yra gyvi.

Pasak V. Šeižės, G. Maasienė viena iš aštuonių gidų, kurie pasakoti Pakruojo istoriją čia besilankantiems svečiams buvo paruošti vieno iš šio miesto Vietos veiklos grupės projektų dėka. Ir kartu tai puikus pavyzdys rokiškėnams, kaip galima sėkmingai atliepti miesto ir jo gyventojų poreikius.

Apie dvarą sukasi gyvenimas

Antroji marštuto stotelė, o tiksliau, visa stotis – tai garsusis Pakruojo dvaras. Kerintis ne tik įspūdingais želdynais, egzotiškų gyvūnų mini zoologijos sodu. Kartu tai ir pavyzdys, kaip vienas objektas gali telkti bendruomenę, suteikti postūmį vietos smulkiesiems verslams, kultūros sektoriui.

Tik žinovo akims matoma, kad už vieno įspūdingo, sėkmingo dvaro istorijos slypi daugybė sėkmės istorijų. Štai besigrožint įspūdingais gėlynais, prapliupo liūtis. Tačiau keliautojų grupę rūpestingas gidas nuo lietaus slepia siaubų ir įdomybių kambarėlyje. Kambarėlis mažytis, pilnas keisčiausių eksponatų. Kiekvieno jų tikrą ar išgalvotą istoriją (kas gi dabar bepatikrins) pasakoja žavus gidas. Čia pat siūloma įsigyti smilkalų, taro kortų, egzotiškų puošmenų ir aksesuarų. O juos pristato gotikos stiliumi pasidabinę pardavėjai.

Kol lietus lyja – proga apsilankyti bitininkės kambarėlyje. Čia taip pat įdomios istorijos ir proga įsigyti lauktuvių.

O kur dar pasakojimas apie įvairiausių rūšių kvepalus ir kūno priežiūros priemones? Kur jauki kavinukė, kur į rankdarbių krautuvėlę vedančios avyčių figūrėlės? V. Šeižė pasakojo, kad pastarojoje, kur kvepia levandomis ir languose šoka lengvos it pūkas balerinų figūrėlės, karaliauja savo verslą sukurti panorusi žinoma šio krašto žurnalistė.

Ir tokių sėkmės istorijų – ištisa gausa. Ir pavyzdys rokiškėnams, kaip galima sėkmingai įveiklinti žymiausias rajono vietas, kad jos teiktų ne tik estetinį pasigėrėjimą, bet ir naudą savo kraštui, kurtų darbo vietas, nedidelius verslus.

O toliau – proga klausytis V. Šekspyro eilėmis prabilusių statulų, skubėti žydinčių širdelių taku į salą stebėti akrobatės pasirodymo. Aplankyti bausmių rūsius, vaistininko manufaktūrą ir kitus įdomiausius bei paslaptingiausius dvaro užkaborius.

Apie bendravimo svarbą

Šie nauji įspūdžiai – ne tik penas akims ir sielai. Tai ir proga artimiau susipažinti projekto partneriams, pamatyti vieni kitų stiprybes, pasisemti idėjų. Geriausiai kelionę apibūdino viena Socialinės paramos centro socialinė darbuotoja: „Ačiū, kad pakvietėte mus į tokią nuostabią kelionę. Kad galėjome pamatyti ir pažinti šį kraštą. Pailsėti nuo sudėtingos ir sunkios darbų kasdienybės. Ir nauju žvilgsniu pažvelgti į savo kasdienos darbų prasmę“.

Viešnagė jau duoda savuosius vaisius: susipažinti su Pakruojo krašto grožybėmis jau nuvyko aktyvieji Socialinės paramos centro Dienos centro jaunieji lankytojai ir jų vadovai. Neabejojama, kad kelionėje pasisemtos idėjos pasitarnaus ir Socialinės paramos centro, ir projekto partnerių specialistams.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video