Pieno dalybos Rokiškyje: per tris dienas „išgertos“ keturios tonos (foto) (0)
Vasario 11-13 dienomis nuo 9 iki 12 val. Rokiškyje, automobilių stovėjimo aikštelėje prie „Topo centro“, mūsų krašto ūkininkai surengė pieno dalinimo akciją. Į ilgą eilę rokiškėnai stojo nepaisydami prasto oro. Vieni atėjo nešini mažesne tara, kiti turėjo ir keletą įvairaus dydžio indų pienui, nes planavo ir grietinės nusigriebti, ir varškės pasidaryti, o laukdami eilėje, dalinosi patarimais, kaip greičiau surauginti pieną.
Prasilenkia su logika
Šeštadienį Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos organizuotoje akcijoje pirmoji pieną dalinimui pristatė ūkininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė. 17 metų Obelių seniūnijoje ūkininkaujanti moteris augina 70 karvių, iš kurių apie 50 yra pastoviai melžiamos. Kadangi, kaip ji sakė, ūkininkavimui reikia sveikatos, tai pastaruoju metu daug ūkio rūpesčių gula ant sūnaus pečių. Pieno dalinimo akcijai šeštadienį ji pristatė 1,7 tonos šviežio pieno, primelžto per pora dienų.
„Paprastai dalį mūsų ekologinio pieno priduodame „Rokiškio sūriui“, o kitą dalį išvežame į Lenkiją. Šiuo metu pieno supirkimo kainos labai žemos, tačiau dar visai neseniai jos buvo gana normalios, todėl dar įmanoma buvo išgyventi. Esu kooperatyvo „EKO tikslas“ narė ir viena iš jo steigėjų. Penki ūkininkai susijungėme ir jį įkūrėme. Dabar Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) akcentuoja, kad kooperuotumėmės, tačiau pieno supirkimo kaina kooperatyvams lygiai tokia pat kaip visų kitų. Mes pieną pristatome į vietą, o gauname tokią pačią kainą, kaip ir ūkininkai, iš kurių atvažiuojama pasiimti. Tai prasilenkia su logika, todėl žmonės ir nenori kooperacijos“, – kalbėjo D. Lūžienė-Malijonienė.
„Dar labiau skaudės“
Į klausimą ar negaila dykai dalinti pieną, nes gal geriau būtų vienas kitas centas į ūkio biudžetą, ūkininkė sureagavo jautriai.
„Jeigu mes nieko nedarysime, tai nieko ir nebus. Reikia tais nuostoliais dalintis, kad ir skauda, ir žinau, jog dar labiau skaudės. Štai dabar už elektrą kas mėnesį mokam po 3 200 eurų, o mokėdavom po 700 eurų. Labai žemai kritus pieno kainai, kaip mums reikės išgyventi? Juk ne tik mokesčius turime susimokėti, bet ir darbuotojus išlaikyti. Pati turiu sveikatos problemų, todėl mūsų vidutiniame ūkyje reikia darbo rankų“, – sakė D. Lūžienė-Malijonienė.
Neliko nė lašo
Tris dienas vykusią pieno dalinimo akciją organizavo ir padėjo įgyvendinti Rokiškio rajono ūkininkų sąjunga,vadovaujama Mindaugo Petkevičiaus. Pasak jo, rokiškėnams iš viso buvo išdalinta apie keturias tonas šviežio pieno. Šeštadienį buvo dalinamas D. Lūžienės-Malijonienės ūkyje primelžtas pienas, sekmadienį – Adrijanos Šedienės, o pirmadienį – Alvydo Mackaus ūkiuose primelžtas pienas.
„Nustebino tai, kad tokią šaltą ir vėjuotą pirmą akcijos dieną susirinko tiek daug žmonių. Iš to galima spręsti, pirma, kad žmonės pasiilgo šviežio natūralaus pieno skonio, antra, jog pieno produktai prekybos centruose yra brangūs, trečia, kad žmonės supranta ir palaiko ūkininkus ne tik žodžiais bet ir darbais – palikdami aukų dėžutėje pinigėlių. Pienas buvo išdalintas iki paskutinio lašo ir pirmą, ir antrą, ir trečią dieną“, – sakė M. Petkevičius.
Dalino ir receptus
Kartu su pienu rokiškėnams buvo dalinamas ir receptas, kaip iš natūralaus pieno pasigaminti varškę ar sūrį, lapelyje buvo nurodyti kontaktai dėl pieno įsigijimo po akcijos.
„Taip natūraliai išėjo Žemės ūkio ministerijos proteguojama trumpųjų grandinių kūrimo pradžia, kurios tikslas, kad produktai iš ūkio tiesiogiai pasiektų vartotoją. Toliau kartu su kitomis žemdirbių organizacijomis aktyviai dalyvausime ŽŪM posėdžiuose ar Seimo kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, kur bus kalbama apie galimus sprendimus, kaip padėti ūkininkams šioje situacijoje. Stebėsime kokie punktai iš mūsų rajono ūkininkų rezoliucijos juda į priekį, o kuriuos reikia pakartotinai priminti. Itin maža pieno supirkimo kaina ūkininkus stumia į neviltį, dėl tos priežasties atsisakoma pieno ūkių, todėl turime juos palaikyti ir jiems padėti“, – kalbėjo M. Petkevičius.
Primename, kad pienininkų protestai prieš mažas pieno supirkimo kainas prasidėjo vasario 6 dieną. Šiai dienai natūralaus pieno supirkimo kaina, priklausomai nuo supirkėjo, svyruoja nuo 18 iki 35 centrų už litrą. Ji priklauso nuo pieno riebumo, baltymingumo, o parduotuvėje vieno litro pieno kaina siekia apie 1, 60 Euro.