Ragina sutelkti pastangas naikinant invazinius šliužus rajone: statomos gaudyklės, renkami rankomis (0)

Rokiškio mieste vis labiau plinta invaziniai šliužai, todėl Rokiškio rajono savivaldybės specialistai ėmėsi veiksmų: pradėjo kovą su ispaniniu arba luzitaniniu šliužu „Arion vulgaris“. Pastaruoju metu aktyviai domimasi jų naikinimo priemonėmis bei jų efektyvumu. Visgi tiesa – paprasta: geriausia šį parazitą eliminuoti jį sugavus ir...
Reikia suvienyti jėgas
Pasak savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojos Ingridos Trumpaitės, peržiūrėjus mokslininkų pasisakymus aiškėja, kad efektyviausias būdas – juos pastoviai rinkti rankomis ir naikinti.
„Deja supratome, kad pavienių pastangų neužteks, tą reikia daryti visuotinai: šliužus turi rinkti ir naikinti ne tik savivaldybės žmonės viešosiose teritorijose, bet ir gyventojai savo sklypuose. Ir jokiu būdu iš savo sklypo nemesti jų į gatvę ar į gretimą sklypą“, – komentuoja I. Trumpaitė.
Miesto seniūnas Arūnas Krasauskas sako, kad stengiamasi išsiaiškinti, kuriose vietose jie jau išplitę: „Pavyzdžiui, visi gyvenamųjų namų kvartalai nuo Rokiškio ežero iki Nepriklausomybės aikštės, taip pat – Laukupės upelio pakrantės, jau pilnos šliužų, tačiau pačiame centre – atrodo, dar nėra“.
Pastatė gaudykles
I. Trumpaitė teigė tikrinusi visas viešąsias miesto vietas, gėlynus. „Mūsų prižiūrimuose gėlynuose dar neradau nė vieno, tačiau labai daug jų prisidauginę Tyzenhauzų alėjoje ir šalia. Iš viešųjų erdvių šliužus jau renkame, kviečiame ir gyventojus aktyviai tą daryti“, – ragina I. Trumpaitė.
Kartu su skyriaus aplinkosaugos vyriausiuoju specialistu Daručiu Krivu parengė gyventojams informacijos apie užpuolusius šliužus, efektyviausius jų naikinimo būdus.
Pasak I. Trumpaitės, savaitės viduryje Tyzenhauzų alėjoje buvo pastatytos dvi gaudyklės. Anot specialistės, gaudyklės atsirado ten, kur per vieną kartą buvo surinkta pusė kibiro šliužų „Pagaminome gaudykles ir pripylėme skysčio iš: mielių, cukraus, obuolių sulčių ir vandens. Kaip seksis šis eksperimentas, galėsime papasakoti kitą savaitę“, – žada I. Trumpaitė.
Anot specialistų, nuo šliužų invazijos kenčiantys rokiškėnai patys gali pasigaminti gaudykles – tam tinka kibiras, stiklainis ar šiaip bet kokia patogi talpa. Svariausia, kad į ją patekę šliužai negalėtų išlįsti atgal, nes geba net nukelti gaudyklių dangčius.
Pavojingi ne tik augalams
Šliužų naikinimu susirūpinę specialistai atkreipia dėmesį, kad juos rinkti reikia mūvint pirštines, kadangi parazitas išskiria gleives, kurios prilimpa lyg super klijai. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduojama jų traiškyti batu, nes bus sudėtinga nugramdyti nuo pado. Sugavus šliužą, efektyviausias būdas jį sunaikinti – apipilti druska.
Savivaldybės specialistai dar kartą pabrėžia, jog jokiu būdu negalima šliužo tiesiog numesti į kitą sklypą: jie grįžta su dar didesniu būriu – viena šliužė padeda apie 400 kiaušinėlių vienai vadai. Tikimybė visiems jiems užaugti nėra didelė, tačiau atkreipiamas dėmesys, jog mažiausiai pusė šių mažųjų parazitų išgyvena ir toliau plinta.
Invaziniai šliužai, priešingai nei dauguma kitų vikšrų, netinkami paukščiams lesti – net ilgakakliai gandrai jais springsta.
Gamta šių kenkėjų neišnaikins, o Lietuvoje plintantis iki 12 cm ir daugiau ilgio užaugantis šliužas tampa rimta grėsme. Tad šalies savivaldybės ieško būdų, kaip su jais kovoti.
Rokiškio rajono savivaldybės specialistai prašo gyventojų, kad pastebėję invazinius šliužus savivaldybės teritorijoje (parkuose, skveruose ir pan.), apie tai informuotų seniūnijų seniūnus.