Rokiškio dvaro parkas: tik gūsis iki nelaimės (video+foto) (0)

Publikuota: 2023-03-13 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio dvaro parkas: tik gūsis iki nelaimės (video+foto)
Miglė Dambrauskaitė / Pirmadienį visą dieną vyko nuvirtusio medžio šalinimo darbai.

Šeštadienio rytą Rokiškio Krašto muziejumi besigrožintys lankytojai pirmiausia išvydo didžiulį, kelią į centrinius rūmus užtvėrusį medį. Šalia muziejaus administracinio pastato augusi viena iš Kanadinių tuopų neatlaikė naktį siautėjusio vėjo ir nuvirto tiesiai ant kelio. Tokie nutikimai muziejaus darbuotojų nebestebina, nes parkas skaičiuoja jau daugiau nei 200 metų.

50 proc. avarinių medžių

Krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė patikino, kad tokių, vėjo pridaromų problemų, turi kiekvienais metais: „Dvaro sodybos parkas įkurtas maždaug 1797 metais. Rašytiniuose šaltiniuose minima, kad pirmiausia čia buvo užveistas parkas ir tada pradėti statyti rūmai. Dabar parke jau 50 proc. esančių medžių yra avarinės būklės. Po kiekvienos vėjuotos nakties tikriname, kokia situacija. Šeštadienį vėjo neatlaikė prie administracinio pastato augusi viena iš Kanadinių tuopų. Jos ir taip nėra ilgaamžės. Kad medis linksta, matėme jau seniau. Laimei, linko ne į pastato pusę. Stebėjome. Ir džiaugiamės, kad dabar nuvirto tikrai labai sėkmingai. Nepridarė daug žalos.“

Pasiteiravus, kodėl medžio šalinimo darbai nebuvo vykdomi iš karto, kai buvo pastebėta, jog kyla grėsmė jam nuvirsti, direktorė priminė, kad savavališkai atlikti tokių darbų muziejaus teritorijoje negalima. Tam reikalingas daugybės specialistų pritarimas.

Vadovaujasi senu planu

„Šalinti medžių muziejaus teritorijoje be ekspertų pritarimo negalime. Viskas turi būti suderinta su: rajono savivaldybe, miesto seniūnija, aplinkosaugininkais. Dabar šaliname medžius vadovaudamiesi 2015 m. parengtu priežiūros projektu... Tąkart rajono savivaldybė pirko parkų architektų, specialistų parengtą projektą. Bet štai, Dievulis mums parengė savo planą – nuvirtusius medžius mes, žinoma, privalome sutvarkyti“, – kalbėjo direktorė ir pridūrė, kad avarinės būklės medžius pjauti galima tik iki kovo 15 d., nes paskui prasideda „ramybės“ laikas.

Administraciniam pastatui priešingoje dvaro prieigų pusėje jau nuo žiemos vidurio guli nemažas, smarkaus vėjo taip pat neatlaikęs medis. Direktorės teigimu, esant sniegui jį pasiekti sudėtinga, todėl to medžio tvarkymo darbai dar laukia.

Praėjusią vasarą dvaro parke virto ne vienas didžiulis medis, bet pasivaikščiojus po parką matyti dar ne vienas pavojingai pasviręs ir bet kada griūti galintis medis.    

Savaitgalį nuvirtusios Kanadinės tuopos šalinimo darbai prasidėjo ankstų pirmadienio rytą, bet N. Šniokienė sakė neįsivaizduojanti, kiek laiko užtruks, nes dirba tik du žmonės: muziejaus stalius ir lauko darbininkas. Baigiantis dienai, nuvirtęs medis ir šalia buvęs jo ramstis jau buvo paguldyti ant žemės ir beveik supjauti.

Kur bus padėtas medis, anot direktorės, paaiškės jį pjaunant: gera dalis bus padėta drožybos darbams, šakos – į kompostuojamą šakų krūvą, o likusi dalis pasitarnaus Užgavėnių ar kitoms šventėms kraunamų laužų kūrenimui.

Užsakys ekspertizę

Rokiškio rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Darutis Krivas paaiškino, kad dvaro teritorijoje nuvirtusi tuopa nebuvo įvardinta, kaip avarinės būklės ir norima pašalinti. „Medis buvo sveikas, žaliavo. Jis nebuvo supuvęs, nes juk dabar nenulūžo, o išvirto su visomis šaknimis. Ir virsdamas neperlūžo... Kas nutiko, kodėl jis nugriuvo, sunku pasakyti. To pasakyti negalėjo net specialistai Vilniuje – nusiuntėme jiems nuotrauką, neįvardijo. Praėjusią vasarą dvaro parke virto daug uosių, nes jų šaknys buvo paveiktos šaknų puvinio. Gal šioji neatlaikė vėjo. Medžiai juk ten seni. Žinot, į medį neįlysi, nepasakysi, kada ir kuris gali nuvirsti“, – komentavo specialistas.

Pasak jo, šioje situacijoje aktualiausia būtų atlikti ekspertizę: patikrinti ir įvertinti dvaro teritorijoje aplink pastatus augančius medžius.

„Skelbsime viešąjį konkursą ekspertų paslaugoms pirkti. Jam įvykus, maždaug per mėnesį laiko, specialistai pateiks išvadas. Toliau jau išvadas vertins ir kaip elgtis spręs muziejaus šeimininkai – direktorė, administracija. Nors remiantis želdynų įstatymu nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., paukščių perėjimo metu, viešojoje erdvėje šalinti medžių negalima, jei ekspertai išvadose pateiks rezultatus, kad medžiai kelia pavojų gyventojams, jų turtui ir statiniams, šio apribojimo nebelieka“, – įstatymus pagarsino D. Krivas.

Pasak pašnekovo, norint pašalinti medį, tiek privačiam asmeniu, tiek įstaigoms/organizacijoms, reikia rašyti prašymą medžio šalinimo darbams, susimokėti, jei priskaičiuojama, atkuriamąją vertę. Pastaroji priklauso nuo medžio augimo vietos, rūšies, būklės ir pan. Norint pašalinti daugiau nei 10 medžių, tam reikalingas specialios komisijos vertinimas.

 

Nulūžusio medžio šakų gavo danieliai: vieni graužė žievę, kiti įnirtingai kasėsi ragus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video