Rokiškio katilinėje – naujausias Lietuvoje pustrečio milijono vertės garo katilas (foto) (0)

Publikuota: 2024-08-30 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio katilinėje – naujausias Lietuvoje pustrečio milijono vertės garo katilas (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Naujasis katilas veikia jau kurį laiką, tačiau pentadienį buvo oficialiai nukirpta raudona juostelė.

Daugiabučiuose gyvenančių rokiškėnų šiluma besirūpinančiai AB „Panevėžio energija“ artėjanti žiema taps išskirtine: penktadienį bendrovės atstovai pristatė kol kas Lietuvoje naujausią biokuru kūrenamą 10 t/h galios garo katilą, įrengtą ne kur kitur, o Rokiškio miesto katilinėje.

Katilas „manekenas“

Mintys apie naują katilą materializavosi 2023 metais, kai viešąjį konkursą naujo garo katilo statybai laimėjusi UAB „Naujoji šiluma“ pradėjo darbus.

Įmonės generalinis direktorius Vytenis Daunoravičius sakė, kad įgyvendinti visam projektui, kurio bendra vertė – 2,72 mln. eurų, prireikė kiek daugiau nei metų.

AB „Panevėžio energijos“ atstovų teigimu, rangovas pirmiausia demontavo seną, susidėvėjusį, skystu kuru kūrenamą vandens šildymo katilą ir pagalbinę įrangą. 2023-aisiais buvo pradėti fiziniai naujojo katilo įrengimo darbai: atlikti naujojo garo katilo ir pagalbinių įrenginių, inžinierinių tinklų techniniai bei darbo projektai, reikalingų įrengimų ir medžiagų komplektavimo darbai.

Pasak V. Daunoravičiaus, didžiausiu iššūkiu šiame projekte tapo naujojo katilo montavimas katilinėje: „Pats didžiausias iššūkis buvo katilą įmontuoti apibrėžtoje ir ribotoje erdvėje. Džiaugiamės, kad mūsų katilas – manekenas ir sugebėjo įslysti į vietą (juokiasi – aut. past.). Žiūrint labai gerai matyti, kokie maži tarpai tarp jo ir perdangų, taip pat – prie praėjimų. Katilas nebuvo surenkamas vietoje – iš esmės jis buvo vos dviejų dalių“.

Unikalios patirtys

Prie pokalbio prisijungęs Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius pasidžiaugė, kad Lietuvos inžinieriai gali didžiuotis unikaliomis patirtimis, kuriomis pasidalinti prašo ir kitų šalių specialistai.

„Vakariečiams viskas labai lengva: tuščiame lauke stato katilinę ir naujai montuoja katilus. Tokių situacijų, kai naują didelį biokuro katilą reikia „įkišti“ senose katilinėse, ribotame plote tarp įvairių kolonų, pas juos nėra. O mūsų šalies inžinieriai savo patirtimi dalinasi toliau į kitas šalis: Ukrainą, Latviją, Estiją, kur visi turi tuos pastatus, kaminus ir negali jų nenaudoti. Įkomponuoti senus katilus tampa iššūkiu“, – Lietuvos specialistus gyrė V. Lukoševičius.

Vienintelis regione

Penktadienio rytą į oficialią katilo pristatymo ceremoniją Rokiškio katilinėje susirinkę svečiai, PE atstovai ir rangovai tikino, kad naujasis katilas – vienintelis toks Panevėžio regione. V. Daunoravičius paminėjo, kad panašaus tipo, tik mažesnis, skirtas vandens šildymui, yra PE valdomoje Pasvalio katilinėje. Įrengtas Rokiškyje yra vartotojų poreikių tenkinimui ir – naujausias šalyje.

Rangovo pasiteiravus, kiek laiko toks katilas turėtų tarnauti, įmonės vadovas juokėsi, jog būtent jų įmonės statytas, tik kito gamintojo nei naujasis, katilas PE „tarnauja“ 21-erius metus: „Beveik tiek pat laiko, kiek ir pati įmonė, kuri dirba 23 metus“.

AB „Panevėžio energija“ generalinis direktorius Petras Diksa sakė, kad naujas biokuru kūrenamas garo katilas didins biokuro panaudojimo efektyvumą, šiluma bus gaminama mažesnėmis sąnaudomis: „Šildymo sezono metu planuojame sutaupyti iki 2 tūkst. 600 tonų biokuro. Tai – maždaug 90 vilkikų priekabų“.

Sąskaitų klausimas – neaiškus

Pasak generalinio direktoriaus, naujasis katilas sudarys galimybę deginti pigesnes ir prastenės kokybės medienos skiedras, o kartu su garo katilu įdiegta oro taršos mažinimo technologija – elektrostatinis filtras – šalins kietąsias daleles iš deginimo metu susidariusių dūmų ir mažins į atmosferą išmetamų kietųjų dalelių koncentraciją.

Visgi visame šiame atnaujinimo ir atsinaujinimo procese vartotojams svarbiausiu klausimu išlieka tiekiamos šilumos kaina.

P. Diksa neslėpė – nieko konkretaus pasakyti negalima, tačiau čia akcentuojamas šilumos tiekimo patikimumas tiek gyventojams, tiek didžiausiam įmonės PE šilumos vartotojui, akcinei bendrovei „Rokiškio sūris“.

„Kiekviena modernizacija atsispindi – jei taupom kurą, realiai, galim pagaminti pigesnę šilumą. Tik kartais paties kuro kainos auga, o mes, eidami dabar pasirinktu tvariuoju keliu, turime vartoti sertifikuotą biokurą. Daugiau nei prieš dvidešimtmetį Rokiškio katilinėje buvo kūrenama vien tik mazutu. Šiuo metu katilinėje visa šiluma gaminama deginant tik biokurą“, – kalbėjo generalinis direktorius.

Tapo energetiškai nepriklausomi

PE atstovė spaudai Daiva Paulauskienė patikslino, kad surengtos iškilmės pažymi ne tik naujojo katilo atsiradimą. Pasak specialistės, įmonė džiaugiasi to paties rangovo įrengta 100 kw nominalios galios Organinio Rankino ciklo (ORC) elektrine. Tai sąlygojo faktą, kad Rokiškio katilinė tapo energetiškai nepriklausoma. Įdiegta ORC technologija išnaudos katilinėje biokuru gaminamą šilumą papildomai gaminti elektros energiją, kuri bus panaudojama šilumos gamybai.

„ORC „elektrinukė“ dengia visus katilinės poreikius. Mūsų nuomone, tai – didelis technologinis žingsnis į priekį: statau biokuro katilą, elektros energijos sąnaudos skaičiuojamos transporteriams, ventiliatoriams ir t.t. O kartu pasistatau nuosavą elektros energijos gamintoją iš tos pačios šilumos ir nebereikia pirkti elektros iš kitų elektros tiekėjų, nes pats ją tiekiu“, – uždaro rato sistemą aiškino V. Daunoravičius.

Jo teigimu, prognozuojama metinė elektros energijos gamybos apimtis sieks apie 300 MWh.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas V. Lukoševičius gyrė tokį bendrovės PE sprendimą, pateikdamas Ukrainos pavyzdį: „Kai kalbama apie energetinę nepriklausomybę, jie turi savo elektros generatorių, kuris, nutrūkus elektros tiekimui, užtikrintų įmonės darbą mažiausiai 24 val. Ir tai yra labai gerai, nes karas Ukrainoje rodo, kad pirmiausia taikomasi sunaikinti elektros tiekimo šaltinius. O katilinės turi apsirūpinti elektra“.

Sveikinimai, dovanos ir palaiminimas

Simbolinėje raudonos juostelės kirpimo ceremonijoje dalyvavęs Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas dėkojo asmeniškai P. Diksai už tai, kad jo vadovaujama įmonė išsiskyrė netradiciniu požiūriu – vienodai žvelgė tiek į didelius aptarnaujamus miestus (patį Panevėžį), tiek į mažesnius regiono miestelius.

Iškilmėse dalyvavęs Rokiškio dekanas, kunigas Eimantas Novikas, kaip visada, nestokojo humoro. Dvasininkas čia atliko ne tik savo pareigą – pašventino katilą ir prie projekto dirbusius žmones, bet ir rimtus faktus praskaidrino anekdotinėmis situacijomis: „Esu čia nebe pirmą kartą. Buvau, kai atidarė katilą prieš dešimtmetį, tad ačiū, kad ir vėl pasikvietėte. Ir negaliu būti nešališkas, nes mūsų bažnyčia yra AB „Panevėžio energija“ klientė. Kai parapijiečiai išgirsta, kad esame prisijungę prie centralizuotai teikiamos šilumos, reiškia užuojautą. Jie galvoja, kad mokam labai daug. Bet aš sakau, kad mėnesio pabaigoje nesumoku net tūkstančio. Nors prieš pasižiūrėdamas sąskaitas – persižegnoju. O kadangi esu su Juo, ne vienas, galiu pasakyti, kad nė karto sąskaitos neišgąsdino“.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video