Rokiškio rajone užfiksuotas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis – posėdžiauti renkasi ekstremalių situacijų komisija (0)

Publikuota: 2024-06-14 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio rajone užfiksuotas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis – posėdžiauti renkasi ekstremalių situacijų komisija
Rokiškio Sirena nuotr. / Asociatyvi nuotr.

PAPILDYTA!

Praėjusios savaitės viduryje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Rokiškio skyrius gavo pranešimą iš Pandėlio seniūnijos ūkininko, apie tvarte kritusią vieną iš trijų jo laikomų kiaulių. Pranešime taip pat buvo nurodyta, kad, galimai klinikiniai Afrikinio kiaulių maro (AFM) ligos simptomai pasireiškė ir kitoms kriuksėms.

Nustatė AKM

Mėginį tą pačią dieną paėmę VMTT specialistai spėjimus patvirtino: 4 mėnesių amžiaus kiaulaitė nugaišo dėl AKM.

Buvo nedelsiant imtasi atsargumo priemonių dėl AKM židinio likvidavimo ir sunaikintos likusios Lailūnų kaimo ūkininko kiaulės, atliktas pašarų, mėšlo, pakratų ir kitų priemonių, kurių neįmanoma dezinfekuoti, naikinimas. Taip pat buvo dezinfekuota teritorija, vykdomi tvarto valymo darbai ir dezinfekcija.

Remiantis VMVT Panevėžio apygardos priežiūros skyriaus vedėjo Alvydo Stuko pateikta informacija, šio privataus ūkio veikla buvo tikrinta 2022 m. gegužės 12 d. ir jokių pažeidimų nerasta, ūkis atitiko visus reikalavimus.

Paaiškėjus, kad kritusi kiaulė sirgo AFM, aplink ligos židinį nustatytos 3 km ir 10 km apsaugo zonos, kuriose bus vykdomas visų laikomų kiaulių klinikinis tyrimas ir mėginių atrinkimas tyrimams.

3 km apsaugos zonoje, toje pačioje Pandėlio seniūnijoje, yra dar vienas smulkus kiaulių augintojas.

Tuo tarpu 10 km zonoje suskaičiuojami net šeši smulkūs kiaulių ūkiai: du Papilio seniūnijoje (Biržų raj.), trys – Kupiškio seniūnijoje (Kupiškio raj.) ir vienas Alizavos (Kupiškio raj.).

Anot VMVT atstovų, šiuose ūkiuose vyks stebėjimas – kiaulės ūkiuose apeinamos ir įvertinamos kliniškai, kiaulių judėjimas sustabdytas 30 d. su išimtimis, kai Panevėžio apygardos priežiūros skyrius suteikia leidimą.

Laukinėje gamtoje – anksčiau

Penktadienį į nuotolinį posėdį dėl ekstremalios situacijos Rokiškio rajone rinkosi Rokiškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų specialistai.

A. Stukas atkreipė dėmesį, kad AKM Rokiškio rajone šiais metais jau buvo nustatytas kiek anksčiau šį mėnesį. Tiesa, visa tai įvyko laukinėje gamtoje: birželio 3 d. liga diagnozuota Kazliškio seniūnijoje esančiame Šakalių miške medžiotojų klubo „Lėvens krantai“ sumedžiotam šernui.

Dar kiek anksčiau tame pačiame miške buvo rasta šerno gaišena, kuriai taip pat patvirtintas AKM.

Pirmasis atvejis apskritai šiais metais: 2024 m. pradžioje MK „Suvainiškis“ medžioklės plotuose palei Biržų raj. buvo sumedžiotas šernas, kuriam patvirtintas AKM.

VMVT specialisto teigimu, nuo 2019 m. ženkliai išaugo Rokiškio rajone sumedžiojamų šernų kiekis: per 2024 metus yra sumedžioti 265 šernai. AKM nustatytas trims sumedžiotiems šernams.

Ūkininkai turi būti atidūs

Nors užsiimančių kiaulininkyste nuo 2014-ųjų, kai pirmą kartą buvo užfiksuoti AKM atvejai, vis mažėja, visgi jas  auginantys ūkininkai turėtų būti atidūs ir atsargūs: pasirūpinti, kad kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi kiti, ypač iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, nešerti kiaulių šviežia žole, o einant į tvartą, eiti tik pasikeitus rūbus ir atlikus dezinfekciją.

VMVT specialistai pastebi, kad birželį-rugpjūtį virusas aktyviau ir dažniau išplinta kiaulių ūkiuose, o pagrindinė priežastis – biologinio saugumo nesilaikymas.

AFM pernai buvo užfiksuoti trijuose kiaulių ūkiuose Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos rajonuose.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video