Situacija kaista: 138 ūkininkai gaus paramą, kiti liks it musę kandę, ruošiamasi į Briuselį (0)

Publikuota: 2023-04-20 Kategorija: Aktualijos
Situacija kaista: 138 ūkininkai gaus paramą, kiti liks it musę kandę, ruošiamasi į Briuselį
Rokiškio Sirena nuotr. / M. Petkevičius sako, kad dėl nesuderintų sąlygų dalis mūsų rajono ūkininkų negaus paramos.

Balandžio 17 dieną Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) paskelbė, kad 8 mln. eurų siekiančią nacionalinę paramą galės gauti 9 iš 10 šalies pieno gamintojų. ŽŪM duomenimis, reikalavimus šiai paramai gauti atitinka 10 615 šalies ūkininkų arba beveik 90 proc. Į šią paramą gali pretenduoti ir 138 Rokiškio rajono ūkininkai arba 85 proc. mūsų krašto pieno gamintojų. 15 proc. ūkininkaujančių rokiškėnų liks be šių valstybės skiriamų lėšų. Kodėl?

Paaiškino, kodėl negaus

Nuomonę, kaip vertina valstybės paramą žemdirbiams, išsakė ir Rokiškio krašto ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Petkevičius.

„Jeigu trumpai – yra keletas ŽŪM nustatytų sąlygų, nesuderintų su socialiniais partneriais, dėl kurių likusieji Rokiškio rajono pieno ūkininkai negali pretenduoti į šią paramą“, – pabrėžė ūkininkų atstovas.

Jis išvardino ir sąlygas, dėl kurių 15 proc. mūsų krašto žemdirbių liks be finansinės paramos.

Jos mūsų pieno gamintojai negaus, jeigu nėra Žemės ūkio ir kaimo verslo registre užregistruoti kaip valdos valdytojai arba partneriai iki 2023 m. sausio 31 d.; jeigu vidutinė 2023 m. vasario–kovo mėnesių natūralaus žalio pieno pardavimo kaina didesnė kaip 35 ct už kilogramą; jeigu paramos gavėjo vardu ūkinių gyvūnų registre 2023 m. kovo 1 d. nebuvo registruotų pieninių karvių; jeigu  ūkininkas(ė) ar jo sutuoktinis(ė) buvo patvirtinti paramos gavėjai pagal Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“ ir Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.

Vertina neigiamai

„Kaip Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos vadovas tokį paramos skirstymą vertinu neigiamai. Žinau, jog tokį lėšų skirstymą teigiamai vertina ŽŪM. Dėl nukritusių daugiau nei 50 proc.  pieno kainų nuostolius patiria visi karvių  laikytojai. Dalyvaujant protesto akcijose pirmiausia buvo norima sureguliuoti pieno kainą ūkio – perdirbėjo -prekybininko grandinėje, siekiant sąžiningos kainos už pieną. Ir, tik jei to nepavyktų pasiekti, prašėme paramos pieno gamintojams – visiems. Prašyta buvo 6-ių mėnesių laikotarpiui 40 mln. Eur. – apie 6 ct/kg pieno arba apie 30 Eur už karvę per mėnesį, kad bent minimaliai padengtų  patiriamus nuostolius“, – kalbėjo M. Petkevičius.

Numalšins didžiąją dalį

Pašnekovas įsitikinęs, kad ŽŪM ėmėsi gudrybių, pasak jo, per parą laiko sumąstė – suskaičiavo, kad visiems mokėti reikėtų tų 40 mln. Eur, bet jei mokėti ne visiems, galbūt ir su 8 mln. Eur galės numalšinti didžiąją dalį nepatenkintų ūkininkų.

„Tie kurie patenka į paramos gavėjų sąrašą, greičiausiai gaus viso apie 85 Eur  paramą už sausį- vasarį ir kovo mėnesius. Tai daugiau – mažiau yra teisinga paramos suma, bet tik daliai ūkininkų, nes tikrai negaus 90 proc. šalies pieno gamintojų... Pagal 2023 metų balandžio 1 dienos statistinius duomenis Lietuvoje yra 21 162 karvių laikytojų, o reikalavimus atitinka tik 10 615 ūkininkų“, – aiškino M. Petkevičius ir nurodė savo pateiktos statistikos šaltinį.

Vyks į Briuselį

Pieno gamintojus atstovaujanti derybinė grupė, kurioje yra ir rokiškėnas, dar balandžio mėnesį planuoja kelionę į Briuselį,  dėl pieno gamintojams susidariusios išskirtinai prastos situacijos lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis.

„Planuojamas susitikimas tiek su ES Žemės ūkio komisaru, tiek su kitais asmenimis“, – sakė M. Petkevičius.

Visą straipsnį skaitykite balandžio 21 dienos, penktadienio, „Rokiškio Sirenos“ numeryje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video