Asmeninių finansų valdymas: 3 patarimai, kad pinigų užtektų viskam (0)
Regis pastaruosius metus gyvename pokyčiuose – nuo geopolitinės situacijos regione, iki infliacijos, recesijos, palūkanų augimo. Ar galime prisitaikyti prie nuolat kintančių kainų, finansinės šalies situacijos, kai asmeniniai finansai, atlyginimai, neauga taip greitai, kaip pastaruoju metu augo infliacija? Štai trys universalūs žingsniai, kuriais vadovaudamiesi dėl savo finansų nesuksite galvos, neprarasite perkamosios galios ir nestokosite būtinosioms reikmėms.
Atlikti pajamų bei išlaidų reviziją
Allianz Lietuva gyvybės draudimas UAB specialistai pataria ugdytis įprotį reguliariai atlikti išsamią savo, šeimos finansų reviziją ir suskaičiuoti, kiek pinigų atidėta rezervui savo banko sąskaitoje, indėlyje ar grynaisiais.
Įvertinkime savo pinigų srautus, kiek turime pajamų šiai dienai; kokios yra pastovios pajamos per mėnesį. Reikėtų įsivertinti ir suplanuotas, būtinąsias išlaidas: pavyzdžiui, komunaliniai, telekomunikacijų mokesčiai, būsto paskola. Taip pat patariama nedidinti nebūtinųjų reikmių išlaidų.
„Įprastai iš visų mėnesio pajamų ne daugiau nei 60 proc. turėtų būti skiriama būtinosioms išlaidoms (maistui, komunaliniams mokesčiams, būsto paskolos mokėjimams ir pan.); 15 proc. laisvalaikiui (pomėgiams, pramogoms, pirkiniams). Apie 25 proc. finansų turėtų būti skiriami pinigų rezervui (nenumatytoms išlaidoms gyvybės draudimui, pensijų kaupimui bei atostogoms)“, - pataria Allianz Pardavimų plėtros ir mokymų skyriaus vadovė Inga Žemlauskaitė.
Pasirūpinti būtinuoju pinigų rezervu
Būtinasis rezervas – grynieji pinigai, banko sąskaitos – yra ta sutaupyta pinigų suma, kuri užtikrina saugumą ir leidžia spręsti problemas nekeičiant gyvenimo įpročių laikinai netekus pajamų šaltinio, atsiradus netikėtoms, tačiau būtinoms išlaidoms. Dirbantis žmogus būtinajame rezerve turėtų turėti sukaupęs 3–6 atlyginimų „į rankas“ sumą. Šie pinigai turėtų būti greitai ir lengvai pasiekiami ištikus problemoms.
Lietuvos banko duomenimis, 2021-aisiais 3–6 mėnesių rezervą sukaupę turėjo tik 16,4 proc. Lietuvos gyventojų; daugiau nei 6 mėnesiams rezervu apsirūpinę vos 10 proc. žmonių.
Disciplinuotai taupyti ateičiai
„Finansų ekspertai pataria 25 proc. pinigų rezervui skiriamų finansų išskaidyti dar smulkiau, kad būtų tinkamai pasirūpinta ne tik būtinuoju rezervu nenumatytoms išlaidoms, bet ir finansiniu saugumu ateityje. Taigi iš 25 proc. 10 proc. rekomenduojama skirti nenumatytoms išlaidoms, pavyzdžiui, automobilio remontu, odontologinėms paslaugoms; dar 10 proc. – gyvybės draudimui ir pensijos kaupimui; likusius 5 proc. – atostogoms“, - tikina I.Žemlauskaitė.
Svarbiausia – ateičiai taupyti reguliariai ir disciplinuotai. Tokiu atveju nekils pagundų pasinaudoti santaupomis silpnybės akimirką – juk taupote ateities perspektyvoms.
Ilgalaikio taupymo galimybės yra įvairios, tačiau bene populiariausios – taupymas per gyvybės draudimą bei II pakopos kaupimas pensijų fonduose. Net ir taupydami nedidelėmis sumomis, tačiau reguliariai, per ilgą laiką galime sukaupti reikšmingą kapitalą.
Pasak I.Žemlauskaitės, ilgą laikotarpį kaupiamas kapitalas reikalingas mūsų ateities perspektyvoms: oriai senatvei, vaikų studijoms, būsto remontui. Allianz Lietuva gyvybės draudimo paslaugos yra investicinės: viena dalis jūsų draudimo įmokos skiriama finansinei apsaugai nelaimės, mirties atveju ir kaip finansinė apsauga šeimai, kita – investuojama ir kaupiama jūsų ateities planams.
Dar viena disciplinuoto taupymo ateičiai galimybė – taupymas oresnei senatvei II pakopos pensijų fonduose. Šį kaupimo modelį skatina ir valstybė: jei kaupiate 3 proc. nuo savo uždarbio, valstybė prideda 1,5 proc., o jei kaupiate 2,7 proc. – prideda 1,2 proc.
I.Žemlauskaitė tvirtina, jog disciplinuotai paskirsčius reguliariai gaunamas pajamas išvengsite netikėtų išlaidų ir visuomet turėsite finansinę pagalvę, jei tokios prireiktų.
Daugiau informacijos: https://www.allianz.lt
Užs.Nr. 1923