Tarptautinė moters diena – žvilgsnis giliau (6)

Publikuota: 2016-03-08 Kategorija: ELTA
Tarptautinė moters diena – žvilgsnis giliau
© Shutterstock /

Kovo 8-oji – Tarptautinė moters diena. Šią dieną lydi tulpių žiedai ir malonūs žodžiai, skirti moterims. Tačiau kovo 8-ąją reikia ne tik švęsti, dabar pats laikas prisiminti istoriją ir apmąstyti šiandieninę moters padėtį visuomenėje.


Šios dienos ištakos siekia Antikos laikus – vieną dieną metuose Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio ir netgi karai turėdavo būti nutraukti, kad kariai galėtų būti su savo moterimis. Idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 metų kovo 8 dieną Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus.
Vėlesniais metais kovo 8 dieną vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 dieną JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena. Šią dieną minėjo daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje, dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis.
Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, reikia būtinai paminėti, kad ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu. 1911 m. kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti ir pasidaryti pertraukos. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV. Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises.
Šiandien Kovo 8-oji taip pat yra ir Tarptautinė moterų solidarumo diena. Lyčių lygybė – tai vienas iš pagrindinių demokratijos principų. Jis grindžiamas lyčių lygiomis teisėmis ir galimybėmis bei atsakomybe visose gyvenimo srityse. Lygios galimybės vyrams ir moterims – tai kliūčių nebuvimas nei vienai iš lyčių pilnaverčiai dalyvauti ekonominiame, politiniame ir socialiniame gyvenime. Tačiau šiuo klausimu skųstis neturėtume, jog turime net prezidentę moterį.
Taigi kovo 8 ąją turėtume ne tik švęsti, bet ir dar kartą permąstyti, ar darome viską, kad moterys ir vyrai visame pasaulyje būtų lygiateisiai ir lygiaverčiai.


Goda Budreikaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video