Jūžintų bažnyčioje naujus vargonus bandė naktimis (foto) (0)

Publikuota: 2022-11-21 Kategorija: Gyvenimas
Jūžintų bažnyčioje naujus vargonus bandė naktimis (foto)
V. Likienės nuotr. / Kun. J. Bučelis ir Užpalių bažnyčios zakristijonas V. Žemaitis pajungė kolonėles.

Lapkričio 20 dieną, sekmadienį, minint Kristaus Karaliaus iškilmes Jūžintų Šv. Arkangelo bažnyčios choristai giedojo skambant naujiems elektriniams vargonams. Tiesą sakant, jų pirmieji bandymai vyko naktimis, o naujas instrumentas atsirado klebono Jono Bučelio pastangomis.

Skamba lyg orkestras

Rokiškio kultūros centro Rajono padalinio Jūžintuose sakralinės muzikos kolektyvo vadovė Vilma Likienė džiaugėsi, kad pagaliau jų bažnyčioje atsirado nauji elektriniai vargonai – labai gražus tikrų bažnytinių vargonų garso atitikmuo.

„Spaudžiant klavišą girdisi tarytum iš tikrų dumplinių vargonų sklinda oras ir garsas. Tai – tik viena naujųjų vargonų funkcija, nes jie gali skambėti ir kaip styginių orkestras, ir kaip kariljonas. Įsivaizduokite, vienu mygtuko paspaudimu bus galima groti lyg orkestru. Smagu, kad gyvename moderniame pasaulyje, kuriame daug puikių dalykų sukurta“, – kalbėjo V. Likienė. 

„Kliurka“ nebeatitiko poreikių

Naujų vargonų atsiradimą išprovokavo Jūžintų bažnyčios klebonas J. Bučelis, kuris kreipėsi į meistrus dėl senų tikrųjų šios bažnyčios vargonų restauracijos. Paaiškėjo, kad ji labai brangi ir atsieitų net keliolika tūkstančių eurų.

„Vargonų meistras konstatavo, kad labai prastos būklės senieji vargonai tikrai nebetinka naudojimui. Matyt, kunigo Jono galvoje sukosi mintis, jog mūsų choras labai stiprus, o mano turėti elektriniai vargonėliai, kuriuos vadindavome „kliurka“, visiškai nebeatitiko mūsų choro ir muzikos garsų kokybės santykio, nes praėjusią vasarą kolektyvas pasipildė keletu stiprių vyriškų balsų“, – sakė V. Likienė.

Prasidėjo nuo pianino

Kelias link naujų vargonų prasidėjo labai netikėtai, pasirodo, pašnekovę ėmė piktinti jos namuose esantis pianinas, kurį reikėjo nuolat derinti.

„Visas mano gyvenimas, susijęs su klavišais, o klausa ėmė netoleruoti nederančių garsų. Pagalvojau, kad reikėtų įsigyti normalų instrumentą namams, jog galėčiau juo ruoštis repeticijoms ir pamokoms. Įsigijau daugiafunkcį instrumentą, kuris turi bažnytinių vargonų funkciją“, – pasakojo V. Likienė.

Svajonės pildosi

Savo poreikiams įsigijusi elektrinį muzikos instrumentą, ji padarė keletą įrašų, kuriuos nusiuntė klebonui J. Bučeliui bei choristams, ir pradėjo svajoti apie Šv. Kalėdas, kaip Jūžintų bažnyčioje skambėtų varpeliai, o šventė būtų šviesi, tobulai graži.

„Svajonės pildosi, kunigas Jonas paklausė, kiek toks instrumentas kainuoja. Lapkričio 1-ąją su choristais pasimatavome vietą, kur naujieji elektriniai vargonai tilptų, nenuardant senųjų vargonų. Kunigas pasvarstė ir kitą dieną netikėtai man įteikė vokelį su pinigais sakydamas, kad nupirkčiau tokį pat instrumentą, kokį turiu namuose“, – sakė choro vadovė, dėkinga mecenatui, elektriniams vargonams paaukojusiam visą reikiamą sumą.

Choristas padarė pakylą

Lapkričio 3-ąją pašnekovė užsakė muzikos instrumentą, o jau kitą dieną, lapkričio 4-ąją, jis buvo atvežtas. Pasirodo, naujiems vargonams reikėjo pakylos, kurią per pora dienų įrengė choristas Gintautas Indrašius.

Naujasis instrumentas praėjusį sekmadienį, lapkričio 20-ąją, oficialiai buvo išbandytas per Šv. Mišias, aukotas Kristui Karaliui.

Kaip V. Likienė juokavo, dabar sąlygos jai dirbti yra tobulos, tačiau choristams galbūt tai ir nelabai patinka, nes choro vadovė sėdi nugara į altorių, atsigręžusi į chorą, todėl viską girdi ir mato.

Pastatė kolonėles

„Kai atvežė vargonus, vieną naktį su choristais susirinkome į bažnyčią. Jūžintiškiai stebėjosi, jog bažnyčioje dvi naktis degė šviesa, mat mes apžiūrėjome ir išbandėme naująjį muzikos instrumentą. Visi kartu nusprendėme, kad bažnyčioje jo garso nepakanka, nes norint kažką labai galingai pagiedoti, instrumento garsas tiesiog pradings“, – pasakojo V. Likienė.

Tuomet elektrotechnikos mokslų diplomą turintis Jūžintų bažnyčios kunigas J. Bučelis pasakė, kad problemų tame nemato ir kartu su Užpalių bažnyčios zakristijonu Vytautu Žemaičiu pajungė žemų ir aukštų dažnių kolonėles, o jai paskambino, kai šis darbas jau buvo baigtas.

Nori atvykti svečiai

„Be to, man pastatė ir kokybišką mikrofoną. Vieną praėjusios savaitės naktį vėl susirinkome su choristais, nes visi dieną dirbame. Giedojome ir žiūrėjome, kaip dabar skamba mūsų choras. Ateityje tikrai išbandysime visas šio instrumento galimybes. Ateina Adventas, todėl vargonai gaus šiek tiek tyliau, bet tikrai nenutils, nes skambės šio ramaus laikotarpio giesmės“, – šypsojosi V. Likienė.  

Pasak pašnekovės, nauji vargonai ne tik pagerino jos ir choristų sąlygas, bet ir sudarė galimybes atvykti ir jais naudotis profesionalams. Pasirodo, po neseniai Jūžintuose viešėjusios dainininkės Juditos Leitaitės pageidavimą atvykti į šią bažnyčią bei pagiedoti jau išreiškė ir Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos dėstytojai bei studentai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video