TAVO BĖDOS MANO. Ar normalu grasinti kaimynei? (0)

Publikuota: 2023-03-18 Kategorija: Gyvenimas
TAVO BĖDOS MANO. Ar normalu grasinti kaimynei?
Rokiškio Sirena nuotr. / Naminiai gyvūnai neretai įžiebia konfliktus tarp kaimynų.

Į rubriką „Tavo bėdos mano“ kreipėsi Lidija (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) pasakodama savo ne itin malonią istoriją. Sekmadienio rytą šunį išvedusi moteris buvo apšaukta nepažįstamo vyro ir net sulaukė grasinimų, kad „turės bėdų, jei dar čia vaikščios“.

Ne ten vedė šunį

„Dėl ko? Dėl to, kad šuo pakėlė koją prie mašinos. Mašina – ne jo, bet jis, tikriausia, arba šiaip nemėgstantis šunų, arba nori būti labai pilietišku. Gyvenu daugiabutyje, kasryt vedžioju šunį tuo pačiu maršrutu: einu į pievą, bet į ją turim eiti per kiemą, pilną automobilių. Negaliu teleportuotis... Natūralu, kad šuo pakelia koją ne tik pievoje, bet ir pakeliui į ją. Tikrai stengiuosi, kad taip nenutiktų ant automobilių ratų, bet kartą-kitą ratai būna pažymėti. Šį kartą šuo pakėlė koją ant šalia automobilio esančios pusnies. Iš kito automobilio iššoko vyras ir pradėjo piktu tonu mane „auklėti“, kad šuo kelia koją ant mašinos. Atsakiau, kad jis tą padarė ant pusnies ir ėjau toliau savo keliu. Paėjusi keletą žingsnių girdžiu vėl rėkimą: „Jis apm.... mašiną. Eik ir susirink dabar myžalus. Amžinai čia vedžioja, myža, šika, eikit į mišką!“ Aš jam nieko neatsakiau. O jis vėl rėkia: „Nori bėdų sulaukti? Sulauksi. Paskutinis kartas kai čia vedžioji. Kad nematyčiau“.

Moters teigimu, pasipiktinęs vyras „nepatingėjo“ nuo savo automobilio nueiti iki kito ir patikrinti, ar tikrai jos šuo „pažymėjo“ pusnį, ar apšlapino automobilio buferį. „Aš netikrinau. Mačiau apšlapintą pusnį. Na, gal ir automobiliui kliuvo. Bet šuo ten stabtelėjo trumpai, tai jei ir kliuvo – nedaug. Mano pačios automobilis stovi kieme, ne kartą radau, ir žinau, kad rasiu šunų apšlapintus ratus. Bet mašina vis dar važiuoja...“, – ironijos neslėpė Lidija. 

Nežino ko laukti

O pokalbį tęsė retoriniais klausimais: „Šioje situacijoje man įdomu, ar normalu taip grasinti, bauginti mane? Ir dar viešoje vietoje. O ką aš dabar žinau, gal jis tikrai man ką nors padarys, o gal mano šuniui, kai kitą kartą vėl eisim? Juk aš ten gyvenu. Ar normalu, tokie grasinimai sekmadienio rytą? Juk jei nori „pamokyti“, sugėdinti, galima gi kitaip kažkaip. Tuo labiau – aš moteris, nepuoliau nei ginčytis, nei į atlapus.“

Paklausta, ar šuo vedžiojamas laikantis taisyklių, moteris patikino – jos šuo visada pririštas, o striukų kišenėse net ne po vieną maišelį ekskrementams – paliktas „dovanėles“ moteris visada surenkanti.

„Žinau, kad po mano pasakojimo komentarų taip pat bus: tiek „už“ mane, tiek „prieš“. Tik man visada įdomu, kaip tokie „mokytojai“ elgiasi su palaidų šunų šeimininkais. Kurie, tiesiog paleidžia augintinius po miestą pasilakstyti, ir tikrai neseka nei kur šie šlapinasi, nei susirenka savo šunų „dovanėles“. Bet kenčiam tie, kurie tvarkingai vedžiojam šunis. Žino taisykles“, – apmaudą liejo moteris.

 Komentuoja Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rokiškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Jolita Baltrūnienė

Šiuo konkrečiu atveju, reikia įvertinti visas aplinkybes ir spręsti, ar vyro grasinimai moteriai yra realūs, pagrįsti ir t.t. ir tik tada pradėti teiseną arba pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), arba pagal LR baudžiamąjį kodeksą (BK).

Pagal LR ANK 481-ąjį straipsnį, „Nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas“ – tai necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį. Pažeidėjui gali užtraukti baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimties eurų.

Pagal LR BK 145-ąjį straipsnį „Grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimas“:

  1. Tas, kas grasino nužudyti žmogų ar sunkiai sutrikdyti jo sveikatą, jeigu buvo pakankamas pagrindas manyti, kad grasinimas gali būti įvykdytas, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
  2. Tas, kas terorizavo žmogų grasindamas susprogdinti, padegti ar padaryti kitokią pavojingą gyvybei, sveikatai ar turtui veiką arba sistemingai baugino žmogų naudodamas psichinę prievartą, baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Už šio straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytas veikas asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas.

Reikėtų įvertinti ir moters elgesį dėl šuns. Policijos pareigūnai atskirai reidų dėl gyvūnų kontrolės neorganizuoja, tačiau gavus pranešimą apie pažeidimus, reaguojama. Socialinio tinklo Facebook puslapyje „Rokiškio policijos bendruomenės pareigūnas“ prevenciškai skelbiama informacija dėl gyvūnų gerovės ir apsaugos.

Praėjusiais metais pareigūnai surašė 19 protokolų, o šiais metais per sausį-vasarį jau surašyti 2 protokolai pagal LR ANK 346 straipsnį „Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir kitų gyvūnų gerovės ir apsaugos, atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas“. Už šį straipsnį numatyta bauda nuo 30 iki 120 eurų.

Dėl gyvūnų nepriežiūros, gyvūnų gerovės ir apsaugos pažeidimų ir seniūnai gali rašyti administracinius nusižengimo protokolus, organizuoti reidus. Rokiškio rajone 2013-06-04 Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo Nr. AV-486 patvirtintos gyvūnų laikymo Rokiškio rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklės.

 

Tiesiog... abi pusės turėtų elgtis korektiškai ir nesudaryti konfliktinių situacijų.

Į „Rokiškio Sirenos“ rubriką „Tavo bėdos mano“ gali kreiptis rokiškėnai, turintys įvairiausių problemų ir neatsakytų klausimų. Mums galite rašyti el. paštu reklama@rokiskiosirena.lt arba skambinti tel. +370 666 76777.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video