Tai kas iš to atvirojo jaunimo centro? Galimybė ir laisvė jaunuoliams dalyvauti arba nedalyvauti, įsitraukti arba neįsitraukti… (0)

Publikuota: 2022-12-30 Kategorija: Jaunimas
Tai kas iš to atvirojo jaunimo centro? Galimybė ir laisvė jaunuoliams dalyvauti arba nedalyvauti, įsitraukti arba neįsitraukti…
Rokiškio Sirena nuotr. / Jaunimas

Atvirieji jaunimo centrai– nebe naujiena nei pasaulyje, nei Lietuvoje. Vakarų Europoje tokią darbo su jaunimu formą taiko jau ilgus dešimtmečius, o mūsų šalis nuo 2006 m. Rokiškyje atvirajam darbui su jaunimu 2023-aisiais sukanka 15 metų.


Ir nors beveik visi specialistai, veikiantys socialinio darbo ar darbo su jaunimu lauke yra girdėję „atvirojo darbo su jaunimu“ sąvoką, tačiau patirtis rodo, jog dar ne visiškai suprasta tiek visuomenėje, tiek tarp tų pačių specialistų yra – o kas ten tame centre vyksta, ir kam jis apskritai reikalingas? Žaidžia žaidimus, linksminasi, valgo, tvarkosi, kalbasi, nieko neveikia  – ar čia socialinės paslaugos, kurių reikia jaunuoliams? O kur integracija į visuomenę, socialinių įgūdžių ugdymas, įgalinimas ir visi kiti raktažodžiai bei tikrasis socialinis darbas?


Nuo 2019 m. gegužės mėn. atvirasis darbas su jaunimu įtrauktas į Socialinių paslaugų katalogą, o nuo 2022 m.  sertifikuoti jaunimo darbuotojai įtraukti į socialinės srities darbuotojų sąrašą. Rokiškio jaunimo centre dirba du sertifikuoti jaunimo darbuotojai. Kiekvienais metais  Jaunimo reikalų agentūra  prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kiekvienais metais skelbia Atvirųjų jaunimo centrų ir erdvių veiklos projektų finansavimo konkursus. „Rokiškio jaunimo centro veiklos projekto 2022-2023 m.“ įgyvendinimui gauta po 20 000 eurų. Per 2022 metus bendras jaunuolių, įsitraukusiųjų į atvirojo darbo su jaunimu veiklas skaičius - 5017, unikalių - 331, naujų - 165.


Visi 14-29 metų jaunuoliai, nežiūrint į jų turimus socialinius įgūdžius, išsilavinimą, pomėgius ar įpročius gali būti sau priimtinoje ir saugioje aplinkoje kartu su kitais ir mokytis tame buvime. Jaunuoliai, ypač paauglystės laikotarpiu, patiriantys daug konfliktų mokykloje, šeimoje, dažnai jaučiantys izoliaciją ir socialinių santykių trūkumą, atvirame jaunimo centre gali patenkinti socializacijos poreikį būti savimi kartu su skirtingas patirtis turinčiais jaunuoliais.  Būdami jaunimo centre jaunuoliai ne tik mokosi susipažinti, užmegzti kontaktą, „priprasti“ ir išmokti priimti, spręsti kylančius konfliktus, bet ir užmezga draugystės ir pagalbos santykius. Tokiu būdu palaikydami ir stiprindami vieni kitus, užmezga savotiškus savipagalbos tinklus, kurie leidžia jiems būti nepriklausomiems nuo institucinių pagalbos formų. Jaunuolių ir darbuotojų santykis atvirame jaunimo centre yra draugiškas, betarpiškas ir grįstas abipusiu pasitikėjimu. Nors jaunuoliai supranta darbuotojų profesinį vaidmenį ir atstumą, tačiau jie laikomi suaugusiais draugais, su kuriais galima pasikalbėti tuomet, kai išgyvenami sunkumai, ar kyla kokių nors neaiškumų. Darbuotojai taip pat yra vertinami kaip „sargai“, kurie užtikrina ir kontroliuoja, jog jaunimo centre būtų laikomasi taisyklių, tokiu būdu užtikrinant saugumą atvirajame jaunimo centre.


Jaunuoliai kaip „kažko veikimą“ supranta vien buvimą atvirame jaunimo centre. Jie turi galimybę ir laisvę dalyvauti arba nedalyvauti, įsitraukti arba neįsitraukti, galimybę tiesiog būti, bendrauti, gerti arbatą, gamintis maistą, žaisti arba muzikuoti, dalyvauti projektuose ir išbandyti kažkokias naujas jiems patinkančias veiklas, atrasti sau tinkamą pomėgį ar inicijuoti užsiėmimą.

Jaunuolių, socialinių partnerių  įžvalgos/ nuomonė

Goda S. 16 m. „Dalyvavimas Jaunimo centro veiklose man atnešė naujos patirties, naujų praktinių įgūdžių gyvenime, kuriuos panaudosiu ateityje. Atsivėrė daug galimybių tobulėti kaip asmenybei, gavau patirties kaip pravesti renginius ir juos planuoti, dalyvauti mokymuose įvairiomis temomis. Čia išmokau atrasti save ir išsakyti savo nuomonę. Prisimenu pirmuosius mokymus, kuriuose dalyvavau… Buvo baisu žodį pasakyti. Nuolat dalyvaujant veiklose, atsirado drąsa kalbėti garsiai prieš žmonės. Dalyvaudama Jaunimo centro veiklose aš turiningai leidžiu savo laiką ir svarbiausia  esu savimi“.

Gabija M. 16 m. „Mano patirtis jaunimo centre labai didelė. Išmokau daug naujų dalykų: komunikavimo su aplinkiniais žmonėmis, Dj-avimo, ugnies žongliravimo... Didelę laiko dalį skiriu jaunimo centrui. esu organizacinės renginių grupės narė.  Man jaunimo centras jau kaip antrieji namai. Čia jaučiuosi kaip šeimoje. Labai faina, kad čia yra tiek fainų žmonių.“

Miglė J. 21 m. „Į Rokiškio jaunimo centrą užklydau vos 14 metų. Jau buvau gana aktyvi mokinių savivaldoje, tačiau vis dar šiek tiek nedrąsi. Nuo pat pradžios užsimezgė artimas ryšys su jaunimo darbuotojais, kurie mane skatino veikti, organizuoti ir tobulėti. Pradėjau organizuoti mokymus jaunimui, įvairias akcijas, renginius. Kai dar mokiausi mokykloje, daug laiko praleidau šioje įstaigoje. Teko pabūti įvairiose pozicijose - nuo biliardo žaidėjos iki mokymų vadovės. Jaunimo centre atradau save, visuomet galėjau jaustis laisvai, išsakyti net keisčiausias idėjas, jas įgyvendinti. Žinoma, šioje įstaigoje nebūtinai turi organizuoti renginius ar užsiimti panašia veikla, jaunimo centras atviras visam jaunimui, gali ateiti, jei tik nori pažaisti stalo teniso, pasikalbėti ar kitaip linksmai praleisti laiką. Smagiausia, kad jaunimo centro darbuotojos palaiko visada ir visur. Kartu vis dar organizuojame veiklas, padedame vieni kitiems. Visi jaunimo darbuotojai, jau buvę ir esami, prisidėjo prie mano augimo, jie paskatino mane veikti, savanoriauti. Esu jiems labai dėkinga. Už savanorystę jaunimo centre gavau papildomus 0,25 balo, kas prisidėjo prie įstojimo į norimą vietą universitete. Šiuo metu jau nebūnu taip dažnai Rokiškyje, nes mokausi ir dirbu Vilniuje, tačiau, kai tik pavyksta sugrįžti namo kokią darbo dieną, visuomet užsuku į jaunimo centrą. Labai gera ten sugrįžti.“

Justina Š., Visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė
„Su jaunimo centru susidūriau pradėjus dirbti Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro projekte "Sveikas ir išmanus jaunimas". Kadangi sudominti ir suburti jaunimą į paskaitas/mokymus yra ne lengviausia užduotis labai džiaugiuosi bendradarbiavimu su Rokiškio jaunimo centro komanda. Visada esu priimama su visomis idėjomis ir su kaupu pavyksta realizuoti projektus.“

Rita D., Lietuvos probacijos tarnybos, Panevėžio regiono skyriaus vyriausioji specialistė

Darbas su jaunimu labai reikalingas. Jaunuoliai, buvę ir esantys probacijos registre, dalinasi gražiais įspūdžiais apie jaunimo centrą. Darbuotojai siūlo įdomias veiklas (mokymasis, darbas, žaidimai, visuomeninė, sportinė veikla, pramogos ir kt.) per siekimą tobulėti, saviraišką ir naujų tikslų

įgyvendinimą. Yra tokių jaunuolių, kurie centre jaučiasi geriau, nei namie. Čia jie gali būti savimi, savojo „aš” kūrėjais, pasijusti saugiau ir drąsiau, atrandant save, naujoves bei savitą kūrybą ir stilių. Esu dėkinga už draugiškumą, nuoširdumą, paprastumą bendrauti su visais jaunais žmonėmis, saviraišką, galią pasitikėti bei individualaus gyvenimiško kelio paiešką.

 

Atvirieji jaunimo centrai – pažangios visuomenės rodiklis vietoj to, kad jaunimą auklėtų gatvės.

 

Parengė Gitana Vošterytė ir Jurgita Valaikienė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video