Biblioteka pasitinka šimtmetį (0)
Dar savaitė ir Rokiškio rajone vienu šimtamečiu bus daugiau – Juozo Keliuočio viešoji biblioteka pasitinka labai gražų jubiliejų.
Pasirašė įsakymą
1923 metų vasario 15 d. tuometinis švietimo ministras Petras Juodakis pasirašė įsakymą įsteigti Rokiškyje Centralinio Valstybės knygyno skyrių. Knygynais tada vadintos bibliotekos, tad dabartinė Rokiškio viešoji biblioteka savo istoriją skaičiuoja nuo šios datos, kuriai paminėti vasario 15 d. ir organizuojamos iškilmės. Tai visų mūsų iškilmės, nes pradinius bibliotekos fondus sudarė visuomenės paaukotos (žmonių suneštos) bei iš savivaldybės gautos knygos.
Nenorėjo atskleisti
Bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė kalbinama nenorėjo atskleisti visų iškilmingo minėjimo detalių. Ji paminėjo, jog oficialių pranešimų nebus, o jaukų vakarą ves gera bibliotekos bičiulė, daugelio renginių viešnia aktorė Virginija Kochanskytė. Šventei ruošiama didelė bibliotekos istorijos paroda, kurioje galėsime pamatyti ir steigimo dokumentų kopijas (originalai saugomi archyvuose Vilniuje), pirmojo bibliotekos vadovo mokytojo Stasio Meilaus užrašų rankraštį, rengiami pačių bibliotekos darbuotojų vaizdo įrašai su nutikimais iš bibliotekos gyvenimo. Šventėje žada dalyvauti ne tik rajono valdžios atstovai, bet ir kolegos iš apskrities bei tolimesnių bibliotekų, Kultūros ministerijos. Vakaro meninėje programoje dalyvaus vietos atlikėjai ir kraštiečiai iš Vilniaus. O geriausia dovana šimtmetį švenčiančiai bibliotekai lieka naujos ar vertingos senos knygos.
Neapsiribos vakaru
Direktorė pažymėjo, jog Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos šimtmečio šventė neapsiribos tuo vienu vakaru. Parengta plati šimtmečio programa visiems metams, pateikta finansavimui gauti, bet, kol programos vertinimo nesulaukta, neaišku, ką iš numatytų darbų pavyks įgyvendinti. Labai tikimasi, kad bus įsigytas dailininko Vaidoto Žuko nutapytas Juozo Keliuočio portretas, surengta visą eilė susitikimų su rašytojais ir naujų jų knygų pristatymų.
Jau tikrai žinoma, kad jubiliejiniais metais pasirodys taip pat jubiliejinis, jau penkiasdešimtasis, Rokiškio krašto kultūros žurnalo „Prie Nemunėlio“ numeris, bibliografinio leidinio „Rokiškėnai knygų autoriai“ antroji dalis, rengiami ir kiti nauji leidiniai.
Bus bendri projektai
J. Keliuočio viešosios bibliotekos šimtmečio ženklu pažymėti ir kiti tradiciniai renginiai, organizuojami kartu su bibliotekoje veikiančiu Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centru – kovo mėnesį vyksiančios Juozinės, rugpjūtį – Širvynė, rugsėjį – J. Keliuočio gimtadienio minėjimas. Rengiama edukacija, skirta prancūziškajam motyvui J. Keliuočio kūryboje.
Numatomi ir bendri su kitais partneriais vykdomi projektai. Birželį Salose su Rokiškio rajono vietos veiklos grupe organizuojamas bendruomenių renginys, su apskrities bibliotekomis rengiamas virtualus turas „Kelionė penkių kūrėjų keliu“, skirtas A. ir J. Keliuočių, A. ir J. Mekų bei J. Miltinio atminimo įamžinimui, su Latvijos Jakabpilio bei Ludzos bibliotekomis vykdomas bendras projektas vyresnio amžiaus lankytojų užimtumui skatinti.
Apie svajonę
Biblioteka planuoja plėsti savo veiklą ir virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Netrukus juose galėsime ne tik susipažinti su bibliotekos naujovėmis, renginiais, bet ir artimiau pažinti pačius bibliotekos darbuotojus.
Paklausta, kokie šimtametės planai ne šiems metams, o jau antram šimtmečiui, direktorė A. Matiukienė atsakė, jog labiausiai norėtų, kad po tuo pačiu stogu įsikurtų ir Vaikų biblioteka, kuri dabar glaudžiasi atskirai, gyvenamajame name. Tai ne tokie jau ir nerealūs planai, viso šimtmečio jiems įgyvendinti tikrai neprireiks. Svarbu, kad biblioteka būtų ir būtų reikalinga. Ir nesvarbu kokių knygų mes toje bibliotekoje ieškosime – popierinių, elektroninių, garsinių ar tokių, kokių dar nė neįsivaizduojame – visos jos ras savo mėgėjus ir skaitytojus.
Mikas Šeškauskas