Nelegalių garažų istorija: sklypas netrukus virs nauju individualių namų kvartalu (0)

Publikuota: 2024-12-27 Kategorija: Krašto žinios
Nelegalių garažų istorija: sklypas netrukus virs nauju individualių namų kvartalu
Rokiškio Sirena nuotr. / Ko tik nerado darbininkai, valydami buvusią Pandėlio g. garažų teritoriją.

Žingsnis po žingsnio Rokiškyje, Pandėlio gatvėje pusšimtį metų nelegaliai veikęs metalinių ir medinių garažų masyvas bei juos vienijusi bendrija „Ąžuolas“ tampa istorija. Gruodžio viduryje minėtoje teritorijoje prasidėjo esminiai dar likusių apleistų garažų bei palikto šiukšlyno likvidavimo darbai, kurie užsakovei – Rokiškio rajono savivaldybei – kainuos apie 60 tūkstančių eurų. Išlaidas atpirks laukiamas rezultatas: sutvarkyta beveik miesto centre esanti teritorija duos keleriopai didesnę ne tik finansinę, bet ir moralinę, estetinę naudą.

Liepė išsikelti

„Rokiškio Sirena“ dar kovo mėnesį domėjosi 1,2 ha dydžio sklypo, kurį, pasikeitus Valstybinių žemės sklypų administravimo tvarkai, sausio mėn. kuruoti ėmėsi rajono savivaldybė, likimu. Maždaug prieš dvejus metus, pradėjus naujojo gyvenamųjų namų kvartalo rangos darbus M. Kubiliūtės gatvėje, kilo bruzdesys ir dėl Pandėlio g. garažų likimo, mat dalis naujosios gatvės namų valdos sklypų tiesiogiai ribojasi su apleistu garažų masyvu.

Savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėjas Raimondas Simanavičius pavasarį teigė, kad šioje valstybinėje žemėje sklypas dar nesuformuotas, nes iki galo neišsikėlę laikinieji statiniai. Nuo 1976-ųjų teritorijoje veikianti garažų bendrija beveik 50 metų naudojosi valstybine žeme. Specialisto teigimu, 2022 m. pabaigoje garažų bendrijai buvo išsiųstas raštas su prašymu atlaisvinti žemę ir išsivežti laikinuosius pastatus – garažus.

Paliko betvarkę

Deja, miesto seniūnas Arūnas Krasauskas tąkart neslėpė, kad po termino teritorijoje liko sąvartynas: „Viskas, ką buvo įmanoma panaudoti, kas dar buvo tinkama, žmonės išsivežė. Teritorijoje paliko šiukšlyną. Mes nežinom, kas čia kam priklauso, nes nėra jokių dokumentų, jokio plano, todėl tvarkyti teks patiems. Šiukšlyno išvežimas, teritorijos sutvarkymas savivaldybei kainuos nemažą sumą. Kadangi turtas – neįteisintas, savivaldybė neturi duomenų, kiek laikinų pastatų čia buvo. Bandžiau suskaičiuoti prieš žmonėms pradedant juos griauti: priskaičiavau daugiau kaip šimtą garažų“.

Seniūno minėtą sąvartyną šiemet, žiemos pradžioje, tvarkyti ėmėsi rajono savivaldybė, viešojo konkurso būdu pasamdžiusi įmonę, kuri atlieka darbus.

Bus dar vienas kvartalas

Rajono mero Ramūno Godeliausko teigimu, šiandien vyksta jau baigiamieji valymo darbai, pavasarį gruntas bus išlygintas ir ruošiama žalioji erdvė. Tuo pat metu yra užsakyta 1,2 ha teritorijoje suformuoti 9 sklypus: 8 iš jų bus parduodami aukcione kaip skirti gyvenamosios paskirties namų statybai, o vienas, didesnis sklypas, bus paliktas socialinėms reikmėms, kur savivaldybė planuoja statyti pastatą socialinių paslaugų teikimui.

Anot mero, tai bus lyg bendradarbystės centras, kuriame vyks įvairūs užsiėmimai žmonėms su negaliomis. Kol kas rajono vadovas atskleidė tik tiek, kad tai – europinėmis lėšomis įgyvendinamas projektas.

Savivaldybės prievolė

Rajono vadovas skaičiavo, kad po to, kai teritoriją apleido buvusių garažų savininkai, jos sutvarkymas savivaldybei atsiėjo 60 tūkst. eurų: „Ten palikta tokių „aukso luitų“, kuriuos reikia įrašyti į dideles kabutes (juokiasi – aut. past.). Pirminiais mūsų skaičiavimais išlaidos turėjo siekti apie 30 tūkst. eurų. Kol nepasimatė, kas palikta likusiuose garažėliuose... Kai kurias atliekas yra tikrai brangu sutvarkyti: padangos, metalas, mediena, likučiai, kuriuose reikia rūšiuoti ir priduoti, o už jų priėmimą turime mokėti dideles sumas. Paliktų šiukšlių priklausomybės nustatyti neįmanoma, tad prievolė tą šiukšlyną sutvarkyti lieka savivaldybei, kas kainuos apie 60 tūkst. eurų“.

Visgi meras džiaugėsi, kad beveik miesto centre esanti teritorija, kuri buvo netvarkinga ir nenaudojama, dabar bus sutvarkyta ir taps dar viena gražia bei naudinga miesto erdve.

R. Godeliausko teigimu, ateityje teritorijoje už bažnyčios turėtų dar labiau išsiplėsti gyvenamųjų pastatų sklypų pasiūla, nes šalimais dar yra vietos naujų sklypų formavimui.

Nupirko per dieną...

Anot pašnekovo, tokias mintis diktuoja jaučiamas individualių namų statybai skirtų sklypų poreikis: „Dar yra minčių praplėsti tą kvartalą, nes ten vietos tikrai yra, ir yra poreikis. Vietos individualių namų statybai yra labai paklausios. Tai matome, nes, pavyzdžiui, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) prieš kelias savaites vėl „paleido“ sklypų aukcioną M. Kubiliūtės gatvėje ir juos visus per vieną dieną nupirko...“.

Pasidomėjus, gal matydami sklypų paklausą, rajono savivaldybės specialistai mieste rastų ir kitą apleistą, tačiau sutvarkius – potencialų gyvenamųjų namų kvartalą, R. Godeliauskas kalbėjo tik apie senąją naftos-bitumo bazę ir jos teritoriją.

„Tokios vietos, kaip buvo šis garažų masyvas, kurią galima iš esmės nesunkiai sutvarkyti ir paversti naudinga teritorija, mieste nėra. Lieka ta buvusi bazė, bet čia jau kalbama apie 3-4 milijonus eurų dabartinėmis kainomis. Ir mes, savivaldybė, vieni nesame pajėgūs to padaryti. Bandysime vėl kalbėtis su Aplinkos apsaugos ministerija, kad mums reikia pagalbos. Čia darbų – kur kas daugiau: reikia gruntą nuimti, išvežti, pastatus išardyti. Esame užsakę tyrimus, preliminarūs jau padaryti, o jų išvadose nurodoma, kad žemę reikia tirti giliau. Ir tam tvarkymui reikalingi dideli pinigai“, – apie ne tokį lengvą švarinimą sakė rajono vadovas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video