Pirmadienį startuos kvietimas pasinaudoti paramos būstui įsigyti programa: kiek ji aktuali rokiškėnams? (0)

Publikuota: 2025-07-25 Kategorija: Krašto žinios
Pirmadienį startuos kvietimas pasinaudoti paramos būstui įsigyti programa: kiek ji aktuali rokiškėnams?
Rokiškio Sirena nuotr. / Per 10 metų paramą būstui įsigyti, suteikiant valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ir subsidiją jo daliai apmokėti, gavo 10 Rokiškio rajono šeimų.

Nuosavas gyvenamasis būstas lietuviams nuo senų senovės yra itin svarbu: nusipirkti ar pasistatyti – neturi reikšmės, svarbu, kad būtų savas. Deja, dėl aukštų nekilnojamojo turto (NT) kainų, ne visi išgali savomis lėšomis jį įsigyti. Tačiau atitinkant tam tikras sąlygas, galima pretenduoti į Valstybės paramos programas, kurių, kaip aiškėja, yra net keletas skirtingų. Pavyzdžiui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau pirmadienį – liepos 28 d. – skelbs kvietimą pasinaudoti parama būstui įsigyti, suteikiant Valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ir subsidiją jo daliai apmokėti.

Ar Rokiškio gyventojai žino ir naudojasi dešimtmetį egzistuojančia programa, „Rokiškio Sirena“ paklausė Rokiškio rajono savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėjos Violetos Bieliūnaitės-Vanagienės, kuri visų pirma paaiškino, kad parama būstui įsigyti, suteikiant valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ir subsidiją jo daliai apmokėti (kurios kvietimas teikti paraiškas bus paskelbtas jau pirmadienį) bei finansinė paskata jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti, yra dvi skirtingos programos.

– Kiek asmenų iki šiol, nuo programos vykdymo pradžios, Rokiškio rajone reagavo į kvietimą pasinaudoti parama būstui įsigyti, suteikiant valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ir subsidiją jo daliai apmokėti – kiek sulaukta paraiškų?

 – Nuo 2015 m. šiai paramos formai Rokiškio rajono savivaldybė gavo 30-ies šeimų prašymus, tačiau iš jų valstybės iš dalies kompensuojamus būsto kreditus ir subsidijas jo daliai apmokėti mūsų rajone gavo 10 šeimų.

– Gal galite išskirti pagrindinius aspektus, kada asmuo gali pretenduoti dalyvauti šioje programoje?

– Asmenys turi atitikti tam tikrus reikalavimus: pavyzdžiui, negali turėti ar per pastaruosius penkerius metus būti turėję gyvenamojo būsto, išskyrus atvejus, jei būsto naudingasis plotas vienam asmeniui neviršija 14 kv. m. arba jei būstas yra nusidėvėjęs daugiau nei 60 proc. Taip pat išskiriama negalią turintis asmuo ar šeima, kurioje yra toks asmuo: jie gali turėti būstą, tačiau jeigu jis nepritaikytas pagal neįgaliojo poreikius, parama teikiama turimam būstui rekonstruoti jį pritaikant pagal negalios pobūdį. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetinėje svetainėje (Parama būstui įsigyti ar išsinuomoti - Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija) yra pateikta itin išsami informacija apie paramos programą: aiškiai išskirti dalyviai, kredito davėjai, būsto kreditų sumos ar būsto kredito daliai apmokėti teikiamų subsidijų dydžiai. Trumpiau tariant – visa aktualiausia informacija. Gal atkreipčiau dėmesį į tai, jog šia paramos programa gali pasinaudoti tiek pavieniai asmenys – priešingai nei finansinės paskatos jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti lėšomis, tiek šeimos, jau auginančios vaikus. Nuo 2024 m. liepos 1 d., pasikeitus LR Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nuostatoms, ši paramos forma yra teikiama ir prašymai priimami tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai skyrus valstybės biudžeto asignavimus programai vykdyti – t. y. savivaldybės nepriima prašymų, kol ministerija nepaskelbia kvietimo. Vis tik patys prašymai vis dar yra teikiami savivaldybėje, pagal deklaruotą gyvenamą vietą. 

– Idėja – graži, tik ar ji yra naudinga: apie kokias kredito ar subsidijų sumas kalbama?

– Valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito suma gali būti skirtinga: nuo 53  tūkstančių eurų asmeniui be šeimos iki 87 tūkst. eurų dviejų ar daugiau asmenų šeimai. Teikiamos subsidijos taip pat varijuoja: 15 proc. skirta jaunoms šeimoms, neauginančioms vaikų ir net 30 proc. šeimoms, auginančioms 3 ar daugiau vaikų. Noriu pažymėti, kad ši grupė yra dar labiau detalizuojama ir išskiriami atvejai kalbant apie asmenis su negalia, be tėvų likusius asmenis ar kai atžalą (-as) augina tik vienas iš tėvų. Vėlgi, išsamios informacijos kviesčiau ieškoti jau minėtame ministerijos internetiniame tinklalapyje: ten kiekvienas potencialus programos dalyvis galės identifikuoti savo atvejį.

– Kadangi kalbama apie Nekilnojamojo turto įsigijimą, ar prašant subsidijos paraiškos teikėjas jau turi turėti potencialų variantą, dominantį NT, kurį nori pirkti?

– Norint pasinaudoti šia paramos forma, pildant prašymą nėra būtina turėti potencialų variantą, dominantį NT, kurį nori pirkti. Tačiau gavus teigiamą atsakymą ir kreipiantis į banką paskolos, jau reiks nurodyti konkretų perkamą objektą.

– Per kiek laiko nuo paraiškos-prašymo pateikimo asmuo sulaukia atsakymo ir kiek laiko tada trunka kitos derinimo procedūros? Ar NT pardavėjai sulaukia-išlaukia tą laikotarpį?

– Prašymo teikimo laikotarpiu liepos 28 - rugpjūčio 14 dienoms (imtinai) prašymai nebus nagrinėjami. Juos pateikę asmenys (šeimos) bus tik informuojami apie nustatytus prašymų trūkumus ir laikotarpį trūkumams pašalinti – trūkstamiems dokumentams pateikti. Šiuo metu ministerija dar nėra pateikusi metodinės informacijos, kaip bus nagrinėjami prašymai, nes bus sudaroma bendra visų šalies savivaldybių eilė, kurios sąrašas „rikiuosis“ pagal prašymo pateikimo datą ir laiką. Vadovaujantis teisės aktais, prašymai turėtų būti išnagrinėti per 30 kalendorinių dienų nuo visų dokumentų pateikimo. Tuomet bus suformuojamos pažymos, su kuriomis šeimos (asmenys) turės per 15 kalendorinių dienų kreiptis į banką ar kredito uniją. Neturime informacijos kiek laiko užtrunka procedūros kredito įstaigoje, bet nustatytas maksimalus terminas – 4 mėn. Ar NT pardavėjai sulaukia-išlaukia tą laikotarpį, sunku pasakyti – to mes nefiksuojame. Svarbu akcentuoti, kad pažymos, patvirtinančios teisę į paramą būstui įsigyti gavimą, dar neužtikrina galimybės ja pasinaudoti, nes savivaldybė vertina tik asmens ar šeimos atitiktį teisės aktų reikalavimams, o kredito įstaiga vertina asmens (šeimos) kredito istoriją, mokumą, pajamų lygį, stabilumą ir kita. Kredito įstaigai dėl tam tikrų priežasčių nesuteikiant paskolos, asmuo (šeima) netenka galimybės pasinaudoti ir Valstybės parama.

– O kas būna tuo atveju, jei asmens pasirinktas NT yra parduodamas dokumentų tvarkymo laikotarpiu? Ar tokiu atveju parama vis tiek yra skiriama su galimybe ją panaudoti įsigyjant kitą NT? Ar vėl viskas vykdoma nuo pradžių....?

– Kadangi, kaip jau minėjau, konkretus NT nei prašyme, nei išduodamoje pažymoje nenurodomas, taigi problemų nekyla, jei randamas kitas NT objektas. Jei kalbame apie šią programą, kurios kvietimas jau – pirmadienį. Kreipiantis dėl finansinės paskatos jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą, paraiškoje jau būtina nurodyti ketinamo pirkti NT objekto adresą, kurį galima keisti iki kol bus suformuota pažyma. Tačiau akcentuoju, kad  kvietimas šiai paramos formai kol kas nėra numatytas. Po pažymos suformavimo, perkamo būsto adreso keisti nebegalima. Taigi, jeigu atsitinka taip, kad suformavus pažymą iškyla poreikis pakeisti adresą, pažymos kredito įstaiga neaktyvuotų ir tektų pildyti prašymą iš naujo, nurodant aktualų NT adresą. Kadangi nuo prašymo užpildymo iki pažymos suformavimo dažniausiai praeidavo nemažai laiko, kol būdavo skiriamas finansavimas, prieš formuojant pažymą stengdavomės susisiekti su šeima ir priminti, kad NT nebus galima keisti ir pasitikslindavome, ar prašyme nurodytas NT objektas yra aktualus. Priešingu atveju prašymą vėl reiktų pildyti iš naujo ir laukti eilėje, kol bus skirtas finansavimas.

Ar sulaukę teigiamo atsakymo, paramos gavėjai skirtą sumą gauna į savo sąskaitą – koks tas mechanizmas?

– Jeigu savivaldybės administracija prašymą įvertina teigiamai ir yra skirtas finansavimas, suformuojama pažyma, kurią asmuo (šeima) turi pateikti bankui ar pasirinktai kredito įstaigai per 15 kalendorinių dienų. Kartu pateikiama kredito davėjo patvirtintos formos kompensuojamo būsto kredito paraiška, patvirtinanti teisę gauti kompensuojamą būsto kreditą ar teisę gauti kompensuojamą būsto kreditą ir subsidiją, arba prašymas apskaičiuoti ir išmokėti subsidiją ir (arba) prašymas (paraiška) pakeisti kompensuojamo būsto kredito sąlygas (pateikiant kredito davėjo prašomus duomenis). Jeigu išduota pažyma, patvirtinanti teisę gauti tik subsidiją, pavyzdžiui: šeimai jau anksčiau buvo išduota pažyma patvirtinanti teisę į Valstybės kompensuojamą būsto kreditą arba asmuo jau gavo ir kompensuojamą kreditą ir subsidiją, tačiau įgijo teisę į didesnę subsidiją (pavyzdžiui šeimoje gimus vaikui). Subsidiją ministerija perveda tiesiogiai kredito įstaigai.

Šiais metais ketinama programai skirti 4 mln. eurų – kiek iš tos sumos priklausys Rokiškiui? Ar apskritai yra išskiriama konkreti kažkokia suma rajonams? Didiesiems šalies miestams?

– Šia paramos forma gali naudotis šeimos ir asmenys visose Lietuvos savivaldybėse (skirtingai nei finansine paskata jaunoms šeimoms įsigyjančioms pirmąjį būstą – galima pasinaudoti tik regionuose). Lėšos nebus skirstomos savivaldybėms ar regionams: bus sudaroma viena bendra eilė, pagal prašymo pateikimo datą ir laiką. Taigi, Rokiškio rajono gyventojai, norintys būti kuo aukščiau sąraše, turėtų prašymus teikti iš karto pirmadienį, vos tik prasidės kvietimas. Atkreipiu dėmesį, kad prašymai, gauti iki liepos 28 d., nebus įtraukti į eilę ir nebus nagrinėjami. Kitas svarbus niuansas: Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) nėra sukurta bazė prašymams pildyti, tad juos asmenys galės pateikti asmeniškai atvykę į savivaldybės administraciją, paprastu ar elektroniniu paštu, per kurjerį arba atstovą, kurio teisė atstovauti turi būti patvirtinta notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus, patvirtintu įgaliojimu. Atkreipiame dėmesį, kad tais atvejais, kai prašymas ir papildomi dokumentai yra siunčiami elektroniniu paštu, prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu. Nepasirašius, prašymas į sąrašą netraukiamas ir nenagrinėjamas. Teikiant prašymą pašto siunta ar per kurjerį, su prašymu turi būti teikiama asmens dokumento kopija.

– Ar išskirtumėte kokius nors šios paramos minusus?

– Džiaugiamės, kad Valstybė remia nuosavo būsto įsigijimą, kad parama gali pasinaudoti mūsų savivaldybės gyventojai. Tiesioginių šios paramos formos minusų nematome. Patiems paramos gavėjams gal nepatogu, jog su parama įsigyto būsto nuosavybę būtina išlaikyti ne mažiau kaip 5 metus, kad būstas negali būti įsigyjamas iš artimų giminaičių ir, aišku, daugiausia problemų sukelia tai, kad ne visi teisę į paramą būstui įsigyti turintys asmenys gali gauti banko ar kredito unijos paskolą. Kartais šeimos pajamų lygis yra toks, kad parama gali būti skirta, bet kredito įstaiga dėl per mažų pajamų nesutinka duoti paskolos. Arba šeima anksčiau turėjo problemų su laiku grąžinama skola ir bankas, įsivertinęs šeimos kredito istoriją, atsisako suteikti paskolą. Pasikeitus tvarkai, kai prašymai priimami tik paskelbto kvietimo metu, asmenys ar šeimos, praleidę kvietimą, turi laukti kito kvietimo: tai sudaro nepatogumų, nes NT pardavėjai gali nesutikti laukti. Tačiau tai yra nedideli minusai, lyginant su gaunama parama ir jos nauda – juk subsidiją galima panaudoti pradiniam įnašui. Kadangi APVA parama nuo pat pradžių finansuojama pagal kvietimų metu pateiktas paraiškas, net neįsivaizduojame, kad gali būti kitaip. Žinome, planuojame ir laukiame kvietimo, kuriuo labai kviečiame pasinaudoti ir mūsų rajono žmones. Prašymo formą galima rasti internetinėje svetainėje: A1-195 Dėl Prašymų suteikti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti nagrinėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo.

– Dėkoju už situacijos analizę ir atsakymus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video