Rokiškio dvare šurmuliavo atiduotuvė (0)

Publikuota: 2022-09-26 Kategorija: Krašto žinios
Rokiškio dvare šurmuliavo atiduotuvė
„Rokiškio Sirena" nuotr. / Rokiškio dvare vyko pirmoji atiduotuvė

Šį sekmadienį, Tvaraus paveldo dienos proga Rokiškio dvare vyko atiduotuvė „Nebereikia-atiduodu!“. Į ją rinkosi tiek savo turimus daiktus norintys atiduoti, tiek norintys pasižvalgyti ar atėję kažką išsirinkti.

Atiduoti ar išmainyti

Idėjos iniciatorė, Rokiškio muziejaus Lankytojų aptarnavimo ir edukacijų skyriaus vedėja Laimutė Klasinskienė sakė, jog norėjosi kažkaip paminėti šią dieną, tad kilo mintis dvare organizuoti atiduotuvę. „Derlius jau nuimtas, grybai šiais metais neauga, tad pamanėme, jog žmonės nebus labai užsiėmę ir sekmadienio popietę galės susirinkti pas mus, atsinešti patiems nebereikalingų, bet naudojimui dar tinkamų rūbų, avalynės, tekstilės gaminių, aksesuarų, indų, žaislų ar suvenyrų. Visi čia turės galimybę atiduoti ar išmainyti. Pas daugelį užkrautos lentynos, sandėliukai ar rūsiai nenaudojamų daiktų, tad tai ir puiki proga išsivalyti. Išankstinės registracijos nevykdėme, tiesiog norėjosi pamėginti ir pasižiūrėti, ar žmonėms tai aktualu. Socialiniuose tinkluose yra daug atiduotuvių grupių ir galbūt tokie renginiai visai nereikalingi, o galbūt žmonės norės susirinkti, pabendrauti ir „gyvai“ ką nors išsirinkti“- kalbėjo L.Klasinskienė.

Stalai pildėsi palaipsniui

Nors renginio pradžia nieko gero nežadėjo, ir atrodė, kad jokio susidomėjimo gali ir nebūti, po keletos akimirkų žmonės pradėjo aktyviai rinktis. Labiausiai išlošė tie, kurie atėjo anksčiausiai, nes į atiduotuvę su pilnais maišais nereikalingų daiktų žmonės rinkosi palaipsniui, pamainomis, tad apžiūrėję vienoje vietoje, galėjo eiti apžiūrėti ir išsirinkti iš naujai atneštų ir ką tik pradėtų dėlioti daiktų. Pasiimančių ir atiduodančių ratas vis keitėsi. Po kelių akimirkų "nušluoti" stalai prisipildydavo naujais gaminiais. Kiek būdavo padedama ant stalo – tiek iš karto dingdavo.

Pirmas, bet neprisvilęs

Muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė pasakojo, jog tokie renginiai seniau dvare buvę ypač populiarūs ir vykdavę dažnai. „Džiaugiamės tokia iniciatyva. Gražus oras, žmonės turi galimybę išeiti į gamtą, visai šalia gyvūnai, sūpynės, atras ką veikti visa šeima. Pirmas toks mūsų blynas, visai vykęs ir neprisvilęs. Tikimės, jog tokios atiduotuvės galės tapti tradicinėmis. Žmonės žinos, kokios yra galimybės, kur tais nereikalingais daiktais galima dalintis, gal ateityje jos bus dar didesnės“- džiaugėsi vykusia idėja N.Šniokienė.

Paklausiausia prekė - indai

Atiduotuvėje daiktų pasirinkimas buvo tikrai didžiulis: drabužiai vaikams ir suaugusiems, avalynė, vaikiški žaislai, įvairiausi indai, žvakidės, vazos ir gėlių vazonėliai, knygos, paveikslai, aksesuarai, gyvūnų narveliai. Atnešę nebenaudojamus, beveik naujus indus ir išsivalę nuo nereikalingų daiktų savo rūsius džiaugėsi, kad nereiks šių daiktų išmesti, o kitiems žmonėms jie galės tarnauti dar ilgus metus. Taip pat kaip lėkštės ir kiti indai, nuo stalų greit dingo ir vaikiški žaislai.

Trūko aiškumo

Daugelis dalyvavusių atėjo tiesiog pasižvalgyti ir pasižiūrėti, kaip viskas vyksta, kokius daiktus žmonės atneša, ar tie daiktai kažkam reikalingi, todėl užsiminė, jog smagu bus sugrįžti ir kitą sekmadienį. Ir ne tuščiomis, nes daugelis tikrai turi atiduodamų daiktų. Svarbu tai, jog atnešus daiktus nereikėjo prie jų stovėti ir laukti, kol kas nors pasiims. Vienus daiktus išgraibstė vos spėjus ištraukti juos iš krepšių, kitus gi muziejininkai pasiliko iki kito sekmadienio, vyksiančioms naujoms atiduotuvėms.

Muziejininkai sako, jog jei tik leis rudeniniai orai, tokias atiduotuves planuoja daryti visą spalio mėnesį ir rekomenduoja sekti informaciją Rokiškio krašto muziejaus puslapyje. Artimiausia atiduotuvė vyks spalio 2 dieną nuo 11 iki 14 val.

Kantriausiems – edukacija

Išlaukę iki atiduotuvės pabaigos, turėjo galimybę sudalyvauti edukacijoje „Kaip muziejininkai daiktų gyvavimo laiką prailgina“. Jos metu muziejininkė-rinkinių saugotoja Giedrė Spundzevičienė pademonstravo muziejuje saugomus svarbius eksponatus iš popieriaus, medžio, metalo bei tekstilės ir detaliai papasakojo, kaip skirtingais būdais muziejininkai juos valo ir prižiūri bei atsakė į klausimus apie daiktų restauravimą. „Rokiškio krašto muziejus daugiausiai turi medinių eksponatų, tad natūralu, kad ir šių gaminių išsaugojimui skiriamas didžiausias dėmesys. Tai, ką gali eilinis muziejininkas, yra tikrai nedaug. Darome tik pagrindinį valymą ir konservavimą. Detalesniems ir pagrindiniams restauravimo darbams atlikti visuomet kreipiamės į šios srities specialistus - Gudyno restauravimo centrą. Stengiamės turimus eksponatus išsaugoti ateinančioms kartoms, kad jie turėtų išliekamąją vertę ir būtų galima pamatyti ne tik suskaitmenintus“- eksponatų restauravimo ypatumais pasidalino G.Spundzevičienė.

biuro stalas

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video