Drakono metai rajono ugniagesiams prasidėjo drakoniškai: jau skaičiuoja 180 proc. daugiau gaisrų (0)
Pasibaigus metams įprasta juos apžvelgti: įstaigos ir organizacijos dėlioja ir lygina, dažniausiai, dvejų pastarųjų metų statistiką. Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai (PGT) taip pat sudėliojo iškvietimų skaičius ir jau spėjo palyginti senųjų bei Naujųjų metų sausio mėnesius, kurie, pasirodo, skiriasi kaip diena ir naktis.
Sėkmingas „velnio tuzinas“
Remiantis Rokiškio PGT pateiktais duomenimis, 2023-aisi metais fiksuota 13-a įvykių mažiau, nei 2022 m.: atlikta 312 įvairių gelbėjimo darbų (2022 m. – 325). Pernai rajone, skirtinguose įvykiuose, kuriuose pagalbą suteikė PGT tarnyba, žuvo 6 asmenys (lygiai tiek pat ir 2022 m.), traumuotų – 3 (2022 m. – 6), išgelbėti – 5 (2022 m. – 3) iš kurių vienas – nepilnametis.
Daugiausiai – 107 kartus, ugniagesiai vyko gesinti gaisrų rajone. Užpernai buvo likviduotas 131 gaisras.
Kiek sėkmingesni praėję metai buvo ir skaičiuojant ugnyje žuvusius žmones: jų buvo tik 2, kai tuo tarpu 2022-aisiais suskaičiuota net 5.
Rokiškio PGT vyriausiasis specialistas Liudas Navickas sakė, kad skaudžiausi metų įvykiai ir buvo būtent du gaisrai – vienas Obeliuose, kitas – Miliūnų kaime – kuriuos numalšinus rasti žmonių kūnai: „Žmogaus gyvybė yra svarbiausia“.
Ištraukdami iš gaisro gyvybes pernai ugniagesiai išgelbėjo 3-ims žmonėms, 2022 – 4.
Gelbėti teko katiną
Antroje gelbėjimo tarnybos atliktų gelbėjimo darbų palyginamosios statistikos vietoje „rikiuojasi“ pagalba buityje.
Pašalinti įvairias, namuose atsiradusias kliūtis Rokiškio rajono gyventojai ugniagesių prašė net 106 kartus. Čia būtų galima priskaičiuoti ir dar vieną pernai metais ugniagesių atliktą darbą, statistikoje žymimą atskiru punktu – demerkurizaciją (išsiliejusio gyvsidabrio surinkimas).
Pasak L. Navicko, tokie atvejai fiksuojami, dažniausiai, žmonėms sudaužius senuosius gyvsidabrio termometrus ir pernai jų fiksuota tik vienas. Jie yra reti.
Deja, analizuojant pagalbos prašymų statistiką matyti, kad vienas atvejis buvo nesėkmingas – žuvo žmogus, o vienas pasibaigė laimingai – išgelbėtas nepilnametis.
Užpernai prašymų padėti buityje ugniagesiai sulaukė 117 kartų ir vienas žmogus šios pagalbos suteikimo metu buvo išgelbėtas. Patikslinti, kokie tai buvo įvykiai, L. Navickas negalėjo.
Ugniagesiams gelbėtojams tenka atlikti ir kitus, įvairius darbus, kurie, anot L. Navicko, sumuojami bendroje statistikos skiltyje „Kiti darbai“.
„Tai – nulūžusių ant kelio medžių šalinimas ar, pavyzdžiui, buvo toks atvejis, kai žmogus prašė išgelbėti į šulinį įkritusį katiną. Įvairūs, smulkesni ir rimtesni darbai, kurių pernai atlikta 79. Skaičius labai panašus į 2022-uosius, kai tokių darbų atlikome 84“, – komentavo L. Navickas.
Dirba su kitomis tarnybomis
Pagalbą specialiosioms tarnyboms – medikų brigadai ar policijos pareigūnams, Rokiškio ugniagesiai teikė 52 kartus. 2022-aisiais kartu su spec. tarnybomis dirbta 33 kartus.
Dvigubai daugiau kartų nei 2022-aisiais ugniagesiai budėjo sprogmenų nukenksminimo Rokiškio rajone metu – net 12 atvejų. Užpernai apie rastus ar galimai rastus sprogmenis informuota 7 kartus.
Cheminių avarijų ir radiacinių incidentų skaičiai rajone dvejus pastaruosius metus yra beveik vienodi: 2023 m. – 13 atvejų, 2022 m. – 14.
Per 2023-uosius Rokiškio rajone įvyko 16 transporto priemonių avarijų, kurių metu prireikė ugniagesių pagalbos: nuo išsiliejusių tepalų ir automobilių nuolaužų surinkimo nuo kelio iki rimtos pagalbos vaduojant žmones. Šių incidentų metu pernai metais žuvo 2 asmenys, du buvo išgelbėti. L. Navickas pasidžiaugė, kad nors 2022-aisiais įvyko dvejomis avarijomis daugiau – 18, žuvusių žmonių nebuvo. Du avarijos dalyvius pavyko išgelbėti.
Pastarųjų dvejų metų vandenyje atliktų gelbėjimo darbų statistika – lygi: kasmet po 3 gelbėjimo darbus, po vieną žuvusįjį ir po vieną išgelbėtą.
Pirmasis mėnuo kelia siaubą
Paprašytas apžvelgti pirmąjį 2024-ųjų metų mėnesį, Rokiškio PGT vyr. specialistas neslėpė – drakono metai prasidėjo drakoniškai.
„Lyginant pernai metų iš šių metų sausio mėnesius, šiai dienai skaičiuojame 180 proc. daugiau gaisrų. Per 30 mėnesio dienų ugniagesiai gelbėtojai jau vyko malšinti net 14-os gaisrų. Net 9-uose iš jų ugnis liepsnojo gyvenamuosiuose namuose. Pernai per tą patį laikotarpį buvo vos 5 gaisrai. Kas turi įtakos tokiam gaisringumui – sunku pasakyti. Galiu tik svarstyti, kad gal tai sąlygoja oro sąlygos: žemesnė oro temperatūra, intensyvesnis krosnių kūrenimas, greičiau užsidega suodžiai. Pernai tokio didelio šalčio, lyg ir, nebuvo“, – sakė L. Navickas ir dar kartą paragino gyventojus būti budriais, saugoti savo gyvybę ir turtą.