Pasisavino svetimą autobusiuką ir gavo apykoję (0)
Vyras po žvejybos, kad greičiau grįžti į namus, sumąstė pasisavinti įmonei priklausantį autobusiuką. Tačiau namų nepasiekė, kadangi sustabdė policijos pareigūnės.
2023 m. spalio 2 d., apie 19.10 val., A. M. lauko keliuku, girtas vairavo automobilį „VW Transporter“.
Žvejojo prie tvenkinio
Vairuotojas A. M. per apklausą paaiškino, kad tą dieną jis buvo prie tvenkinio ir žvejojo. Tas tvenkinys yra prie žvyro karjero ir aikštelės, kur karjero darbuotojai laiko įrangą, transporto priemones. Bežvejodamas prie tvenkinio vyras visą dieną gėrė alų.
Vakare, apie 19.00 val. jau būdamas gerokai neblaivus, žvejys nusprendė eiti namo, nes jau buvo sutemę. Eidamas nuo tvenkinio aikštelėje pamatė autobusiuką „VW Transporter“, kuris, kiek kaltinamasis žinojo, priklauso įmonei.
Tad A. M. sumąstė patikrinti, ar autobusiuke yra raktai ir jei yra, parvažiuoti su juo namo. Taip jam girtam atrodė, kad greičiau nusigaus namo ir ryte autobusiuką grąžins į tą pačią vietą. Autobusiuke buvo užvedimo raktai, tad žvejys sėdo į automobilį, jį užsivedė ir išvažiavo iš ten link namų. Važiavo lauko keliuku, kadangi buvo girtas, kad būtų saugiau, pagrindiniu keliu, kur didesnis eismas, nevažiavo. Važiuojant, su garso ir šviesos signalais jį sustabdė policijos pareigūnės.
Važiavo be šviesų
Spalio 2 d. Rokiškio policijos pareigūnės patruliuojant pamatė keliuku važiuojant automobilį „VW Transporter“. Buvo jau tamsus paros metas, o automobilio šviesos buvo neįjungtos, todėl tai sukėlė pareigūnėms įtarimą, todėl nusprendė sustabdyti automobilį ir patikrinti vairuotoją.
Su garso ir šviesos signalais sustabdė automobilį. Policininkė priėjo prie vairuotojo ir pamatė, kad vairuotojas akivaizdžiai neblaivus, kalbėjo nerišliai, nesiorientavo aplinkoje.
Alkoholio kiekio matuokliu vairuotojui buvo nustatytas girtumas: 2,70 prom. pirmu tikrinimu, antru – 2,65 prom. Galutinis neblaivumas po paklaidos – 2,60 promilės. Vyras važiavo vienas, daugiau automobilyje asmenų nebuvo, jis pripažino, kad yra neblaivus, su neblaivumo rodmenimis sutiko.
Galėjo pagrobti
Liudytojo parodymais, įmonei priklausantis autobusiukas stovėjo karjero teritorijoje, su juo niekas nevažinėja, tiesiog buvo pastatytas ir jame buvo laikomi įvairūs daiktai.
Ryte liudytojas atvykęs į darbą pamatė, kad autobusiuko nebėra. Iš karto pagalvojo, kad autobusiuką galėjo pagrobti gyventojas A. M., kadangi tą dieną išeidamas iš darbo vakare matė, kaip šalia karjero teritorijos prie ten esančio tvenkinio sėdėjo neblaivus kaltinamasis.
Liudytojas nuvažiavo ten, kur gyvena A. M. ir paklausė ar jis neėmė įmonės autobusiuko. Vyras jam nemeluodamas atsakė, kad tai tikrai jis išvažiavo iš teritorijos su autobusiuku ir jį neblaivų sustabdė policija, o autobusiuką išvežė į saugojimo aikštelę.
Nesunkus nusikaltimas
Parenkant vairuotojo skirtinos bausmės dydį, teismas atsižvelgė į tai, kad jis padarė vieną baigtą tyčinį nesunkų nusikaltimą, jo atžvilgiu yra viena jo baudžiamąją atsakomybę lengvinanti aplinkybė, kad jis prisipažino padaręs nusikaltimą ir nuoširdžiai gailisi. Sunkinančių aplinkybių nėra, jis neteistas, administracine tvarka iki padaryto nusikaltimo nebaustas, nedirbantis.
Arešto bausmė
Spalio 13 d. Panevėžio apylinkės teismas Rokiškio rūmai nusprendė A. M. pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą ir skyrė jam arešto bausmę 45 paras. Kadangi procesas šioje byloje baigiamas teismo baudžiamuoju įsakymu, vyras kaltę pripažino, todėl jam skirta bausmė sumažintina vienu trečdaliu ir paskirta galutinė arešto bausmė – 30 parų.
Kaltinamajam pirmą kartą skiriama arešto bausmė, bausmės tikslai yra kaltininką ne tik nubausti, bet ir kontroliuoti jo elgesį, kad jis ateityje nebepažeistų visuomenėje nustatytų taisyklių, bei atsižvelgiant į kaltinamojo asmenybę, teismas turi pakankamą pagrindą manyti, jog bausmės tikslai gali būti pasiekti be realaus bausmės atlikimo, neizoliuojant jo nuo visuomenės, nepertraukiant turimų socialinių ryšių, atidedant kaltinamajam paskirtos arešto bausmės vykdymą, bausmės vykdymo atidėjimo terminą nustatant 4 mėnesiams.
Dėvėti apykoję
Paskirti intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrolę elektroninio stebėjimo priemonėmis, visą arešto bausmės atidėjimo laikotarpį įpareigojant dėvėti apykoję, jos nenusiimti, negadinti, nesunaikinti, ir laikytis nustatytos dienotvarkės – būti gyvenamuose namuose nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, bei įpareigojant jį per 1 mėnesį nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos pradėti dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje.
Paskirti vyrui baudžiamojo poveikio priemonę – draudimą naudotis specialia teise vairuoti (teisę įgyti) visų rūšių kelių transporto priemones 3 metams, šį terminą skaičiuojant nuo kardomosios priemonės – specialiosios teisės sustabdymo paskyrimo dienos, tai yra nuo 2023 m. spalio 6 d.
Transporto priemonė priklauso trečiajam asmeniui – įmonei, automobilis buvo paimtas be savininko žinios, neturint savininko ir jos vadovo leidimo, todėl iš A. M. išieškotina konfiskuotino turto vertę atitinkanti pinigų suma – 2850 Eur valstybei.
Turi teisę
Išaiškinti A. M., kad jis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, turi teisę per 14 dienų nuo šio dokumento įteikimo jam dienos paduoti teismui prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Kaltinamajam šia teise nepasinaudojus, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas. Kaltinamojo reikalavimu surengus bylos nagrinėjimą teisme, išnagrinėjęs bylą ir pripažinęs kaltinamąjį kaltu, teismas gali paskirti ir kitos rūšies ar dydžio (tame tarpe ir griežtesnę) bausmę, negu paskirta teismo baudžiamuoju įsakymu.