Devyni keramikai Salų dvare. Pasidalinimas sumanymais (video+foto) (0)

Publikuota: 2022-07-14 Kategorija: Kultūra
Devyni keramikai Salų dvare. Pasidalinimas sumanymais (video+foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Keturi kūrėjai ir jų darbai

Nuo liepos 11 d. iki 15 d. Salų dvaras virto menininkų rezidencija – joje ilsisi bei kuria 9 keramikai bei tapytojai. Tiesa, tapytojai šįkart paveikslų nekūrė, bet kartu su visais lipdė, mat dažnas kūrėjas yra universalus – moka pabūti ir keramikais, ir tapytojais, ir sukurti kitokį į rėmus netelpantį meno kūrinį. Pakviesti Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro, menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Japonijos, Indijos atvyko vykdyti šio centro projekto „Dvarų kultūros atspindžiai keramikoje ir tapyboje“. „Rokiškio Sirena“ pakalbino keletą jų. Buvo įdomu išgirsti, kad kiekvienas, lipdantis ar žiedžiantis iš akmens masės su šamotu ar paprasto molio, yra unikalus savo sumanymais bei patirtimi.

Menininkų rezidencijos dalyviai dirba Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro amatų dirbtuvėse, kurios įrengtos Salų dvaro pirmame aukšte. Kadangi menininkai ne visi nusėdėdavo vietoje, neiškęsdavo nepasivaikščioję po dvarą ar aplinkui, pakalbinome jų tik keletą.

Pirmiausiai į akis pakliuvo Eugenijus Čibinskas, atvykęs į Salų dvarą iš Panevėžio. Vyras sakė Salose esantis pirmą kartą, nors gimęs yra Rokiškio rajone. Visą laiką menininkas buvo užsiėmęs – lipdė ypatingą dekoruotą vazą ir tuo pačiu bendravo į dvarą atvykusį iš Klaipėdos berniuką Mangirdą. Vaikas sakė, kad jam stebėti keramikų darbo procesą labai įdomu ir dėl to nenorintis net pagalvoti apie grįžimą namo. Eugenijus - Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Kūrėjas sakė planuojantis iki degimo, kuris vyks liepos 25-29 dienomis, palikti džiūti dvi dekoratyvias vazas bei du paukštukus – švilpynes.

Anda Svarane iš Latvijos, Zasos Jakabpilio rajone, buvo labai susikaupusi ties neįprastos formos skulptūrinėmis vazomis. Keramikė prisipažino į Salų dvarą atvykusi ne pirmą kartą – dažnai tekę pabuvoti su kolegomis, o ši menininkų rezidencija – jau antrasis simpoziumas Salose.

Egzotiškiausias rezidencijos - simpoziumo dalyvis – indas Siraj Saxena, gyvenantis New Delyje. Jo kūriniai primena pastatus. Kūrėjas pripažino, kad jo idėja ir yra tokia – sukurti šį tą bendro su Europos architektūra bei Salomis, kaip jas pats įsivaizduoja. Siraj – trečią kartą Lietuvoje, o Salose – pirmą. Iš kartu atvykusių menininkų keramikas iš anksčiau pažįsta Egidijų Radvenską iš Panevėžio. Paklaustas, kaip jam patinka Salose, Siraj atsakė, kad čia graži gamta, ypatingai - ežeras. Jis parodė savo darytą fotografiją, kurioje užfiksuotas ežeras naktį. Siraj, suprasdamas susidomėjimą jo asmeniu, apie save papasakojo, kad yra universalus menininkas – jis tapo paveikslus, lipdo iš molio, rašo knygas. Jau 30 metų vyras užsiima tik menu ir iš to gyvena – savo kūrinius parduoda daugiausia turtingiesiems Indijos gyventojams, o skurdžiau gyvenantiems būna, kad padovanoja. Nepamiršo kūrėjas paminėti ir to, kad yra vegetaras ir labai mėgsta baltą lietuvišką sūrį bei sviestą. Siraj parodė visą „kompaniją“ molinių drambliukų, sakė, kad tai sėkmės simbolis – dramblių dievas Ganešas. Jis pažadėjo šį simbolį palikti Salų dvarui.

Egidijus Radvenskas - Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 1997 metų, 2005-aisiais jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Jis šiuo metu gyvena ir dirba Panevėžyje, dailės galerijoje. Menininkas dalyvavo daugybėje simpoziumų, rezidencijų ir projektų Austrijoje, Ispanijoje, JAV, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Norvegijoje, Olandijoje, Vokietijoje. Šį kartą jis pristatė lipdomą abstraktų keramikos kūrinį – lyg ir statinio formos, tačiau sudarytą ir formų, panašių į lopus ar kvadrato formos figūras.

Artūras Stančikas – taip pat iš Panevėžio. Keramikas sakė darantis namelį, kuris jam asocijuojasi su Salomis – sienos išmargintos žymėmis, panašiomis į bangas. Menininkas dirba Panevėžio miesto dailės galerijoje ir taip pat yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Artūras sakė, kad buvimas Salose jam – daugiau darbas, ne poilsis, nes yra susitelkęs į kūrybą.

Romas Galiauskas iš Panevėžio vienintelis moka žiesti. Jis 10 metų užsiima keramika, tačiau, kadangi nebaigęs su daile susijusių mokslų, laiko save ne menininku, o tik amatininku. Amatas – jo pragyvenimo šaltinis. Salose jis nužiedė nemažai molinių puodelių ar vazonėlių, kuriuos žada skirtingai dekoruoti antrajame projekto etape. Beje, Romas kažkada bandė mokytis kunigų seminarijoje, tačiau, pasak jo, supratęs, kad tai nėra jo pašaukimas.

Nellija Dzalba iš Latvijos, Daugpilio, į menininkų rezidenciją atvyko su dukryte. Tuo metu, kai kalbėjome, Nellija lipdė didelį vazoną, kurio žada dekoruoti tik viršų. Taip pat buvo pridariusi dubenėlių, dekoratyvinių akmenėlių, švilpynių, iš kurių viena panaši į pelėdą. Keramikė yra ne tik menininkė, bet ir pedagogė. Ji sakė Salose esanti pirmą kartą. „Norėjau pamatyti naujas vietas, susipažinti su kitais menininkais“, - sakė Nellija. Čia esą moteris ilsisi nuo darbo. Salose jai viskas gražu, tik norėtų daugiau pasivaikščioti po miestelį.

Netrukus į keramikų dirbtuvese vykstančią edukaciją atgarmėjo būrys dvare stovyklaujančių vaikų. Stovyklautojai atvykę iš visos Lietuvos. Vaikai su menininkų pagalba bandė nulipdyti kokį nors gyvūnėlį.

Ilona Šauša iš Latvijos į Salas tą dieną, kai lankėmės, nebuvo atvykusi dėl asmeninių priežasčių. Pasak projekto rengėjų, darbus ji rengia namuose ir į antrąją projekto dalį tikrai atvyks. Jaunas menininkas Janis Leimanis iš Latvijos į Salas atkeliavo pėsčiomis, tačiau netrukus pasijuto prastai, todėl kūryba užsiėmė savo kambaryje, kur gyvena. Japonė Noe Kuremoto, šiuo metu su vyru lietuviu apsigyvenusi Kriaunų apylinkėse, augina tris mažus vaikus, todėl bando laviruoti tarp buities ir poilsio menininkų rezidencijoje.

Projektą įgyvendina Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centras. Šis centras projekto koordinatore paskyrė Salų dvaro šeimininkę, tautodailininkę Birutę Dapkienę. Ji rūpinasi menininkais kaip mama – stengiasi, kad būtų patiektas jų poreikius atitinkantis maistas, sutvarkyti kambariai ir kad žmonės nenuobodžiautų. Projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Rokiškio rajono savivaldybės.

Pirmasis projekto etapas baigiasi liepos 15 d. Po dešimt dienų, liepos 25 d., keramikai susirinks į Salų rezidenciją kūrinių degimui krosnyje. Vyks glazūravimo, dekoravimo darbai.

Rezidencijos metu sukurti profesionalūs darbai bus eksponuojami keturiose parodose Lietuvoje ir Latvijoje. Pasibaigus visoms numatytoms parodoms, keramikos darbai pasiliks Salose, papuošdami dvaro interjerą.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video