Holokausto aukų sušaudymo ir užkasimo vietai Rokiškio rajone suteikta teisinė apsauga (1)

Publikuota: 2021-11-11 Kategorija: Kultūra
Holokausto aukų sušaudymo ir užkasimo vietai Rokiškio rajone suteikta teisinė apsauga
Rokiškio krašto muziejaus nuotr. / Holokausto aukų sušaudymo ir užkasimo vietai Rokiškio rajone suteikta teisinė apsauga

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje 2021 m.  spalio 4 d. Svėdasų žydų žudynių vietai ir kapui (u. k. 45849) Skrebiškio k., Rokiškio r. suteikė teisinę apsaugą.

Dar 2017 m. Rokiškio krašto muziejaus darbuotojai lankėsi Skrebiškio kaime pas Joną Rudoką (gim. 1934 m. Skrebiškio k. Kamajų sen.). Vizito tikslas – nustatyti Svėdasų žydų nužudymo ir užkasimo vietą.

Jonas Rudokas prisimena, kad 1941 m. liepos ar rugpjūčio mėn. (tiksliai nepamena) Trako-Pempiškio miško pakraštyje, šalia kelio Rokiškis–Kamajai buvo sušaudytos turtingų žydų šeimos iš Svėdasų. Muziejaus darbuotojai kartu su J. Rudoku ir jo žmona Aldona Rudokienė nuvyko į žydų sušaudymo ir užkasimo vietą, kuri yra maždaug už kilometro nuo jų gyvenamosios vietos. J. Rudokas nurodė vietą Trako-Pempiškio miško pakraštyje prie kelio Rokiškis–Kamajai. J. Rudokas pasakojo, kad žydų šeimos buvo vežamos su visu savo turtu arkliais kinkytais vežimais į Rokiškį. Norėdami pasipelnyti, juos konvojavę asmenys nutarė juos nužudyti. Prasidėjus žudynėms keletas pasmerktųjų bandė pabėgti, tačiau buvo pavyti ir sušaudyti. J. Rudokas iš kitų kaimynų girdėjo, kad šio įvykio metu buvo sušaudyti 28 asmenys. Vieni iš dalyvavusių žudynėse buvo svėdasiškiai Bekinčiai.

Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja M. Mieliauskienė (g. 1952 m. Pašilės k. Kamajų sen.) prisimena, kad jos tėvai ir senelė pasakodavo apie šias žudynes. Senelė Anelė Jasiūnienė (1883–1965) rodė jai tą vietą, kur nužudytieji žydai buvo užkasti. M. Mieliauskienės ir J. Rudoko nurodytos vietos sutampa. Žydų sušaudymo ir užkasimo vieta yra Trako-Pempiškio miške, Kamajų sen., Rokiškio rajone. J. ir A. Rudokai ir M. Mieliauskienė pasakojo, kad XX a. 7 deš. žudynių vietoje buvo vykdomi kasinėjimai. Kas juos atliko ir kokiu tikslu, jiems nėra žinoma. Apie tai M. Mieliauskienė girdėjo ir iš savo motinos Liudvikos Jasiūnienės (1920–1987).

2018 m. šioje vietoje, archeologų komandos iš JAV, kuriai vadovavo archeologas prof. Richard Freund, buvo atlikti neinvaziniai archeologiniai tyrimai. Šiuos tyrimus organizavo Rokiškio krašto muziejus ir Rokiškio rajono savivaldybė su iniciatorių bei rėmėjų Aldonos ir Philo Shapiro iš JAV pagalba. Tyrimų metu lokalizuota masinė kapavietė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video