Jūžintų bažnyčioje skambėjo rokiškėnų atliekamas grigališkasis choralas (video+foto) (0)

Publikuota: 2022-08-15 Kategorija: Kultūra
Jūžintų bažnyčioje skambėjo rokiškėnų atliekamas grigališkasis choralas (video+foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Po šv. Mišių bendrai nuotraukai sustojo jungtinis Jūžintų ir Rokiškio bažnyčių chorai.

Jūžintų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje keturias dienas vyko grigališkojo choralo mokymai suaugusiems, kuriuose dalyvavo jungtinis Jūžintų ir Rokiškio bažnyčių sakraliniai chorai, taip pat prisijungė ir pavieniai giesmininkai. Praėjusio penktadienio vakaras choristams buvo ypatingas, nes tai, ką išmoko, jie pademonstravo šv. Mišių metu, į kurias gausiai susirinko vietos gyventojai.

Sunku kaip austi

Rokiškėnus grigališkojo giedojimo mokė vargoninkas, klavesininkas ir dirigentas Vilimas Norkūnas, profesionalus atlikėjas, kuris baigęs studijas Austrijoje, gyvena Vilniuje ir koncertuoja visoje Lietuvoje. Svečias džiaugėsi, kad mūsų krašto žmonės pasiryžo išbandyti jiems naują giedojimą stilių, prasmingai leido laiką būdami kartu ir pažino grigališkąjį giedojimą iš arčiau. Be to, jų neišgąsdino kasdien po tris valandas trukusios repeticijos.

„Rokiškio rajone nėra buvę grigališkojo choralo mokymų, todėl choristai mokėsi šio giedojimo ypatumų. Tai lyginu su audimo meistryste, juk beveik neįmanoma išmokti austi per tris dienas.

Pirmoji staigmena, kad grigališkojo choralo dirbtuvėms parinkau pačius gražiausius kūrinius, kurie yra giedami šio penktadienio liturgijoje pagal liturginius metus“ – sakė V. Norkūnas.

Giedojo visi

Antrąja staigmena tapo tai, kad liturginę invokaciją „Kyrie Eleison“ arba „Viešpatie pasigailėk“ buvo pakviesti giedoti visi šv. Mišių dalyviai.

Svečio nuomone, būtų gražu, jeigu paprastesni grigališkojo choralo mišių ciklai sugrįžtų į bažnyčias per šv. Mišias, bent kai kurių sekmadienių pamaldas.

Peržengti galimybes

V. Norkūnas džiaugėsi, kad rokiškėnai patys pirmą kartą patyrė, ką reiškia giedoti grigališkąjį choralą.

„Džiugu, kad žmonės pasiryžo, nes tai – visai kiti vandenys, kita muzika ir visai nepažįstamas laukas. Skatinau juos tikėti savimi, peržengti savo galimybes, džiaugtis buvimu ir mokymosi drauge patirtimi bei giedojimu kartu. Nesvarbu, kad neįmanoma per tokį trumpą laiką pasiekti tobulumo, bet ne dėl to kelias dienas buvome drauge, o dėl grigališkojo giedojimo, siekdami šią muziką pažinti iš arti. Kursų dalyviai minėjo, kad yra girdėję grigališkąjį choralą, tačiau jo nebuvo giedoję. O dabar jo ir klausysis jau visai kitaip, kai yra patys giedoję“ – kalbėjo V. Norkūnas.

Svarbu padrąsinti

Kursų vadovas atvirauja, kad choristus reikėjo padrąsinti, nes lietuviškas kuklumas perdėtas ir labiau kliudo, nei padeda. Būna, kad žmonės galvoja „Man neišeis... aš tokio gero balso neturiu...“ ir panašiai. Kartais taip save apriboja ne iš blogos valios, o iš perdėto kuklumo. Darykime kartu, nes esame vienoje valtyje, kartu išmoksime ką galime, eisime drauge. Žmones reikia padrąsinti, kas gerai ir gražu ir su tuo dirbti toliau. Ne viskas gal buvo tobula, bet aš džiaugiuosi tais vaisiais, svarbiausia, kad jie jaučiasi pasisėmę daug įspūdžių ir pakylėti ir aš jaučiuosi taip pat“, – sakė V. Norkūnas.

Svajojo seniai

Grigališkojo choralo mokymų dalyvės: Ingrida Trumpaitė, Rokiškio bažnyčios choro seniūnė, ir Inga Gurnikienė, Jūžintų bažnyčios choro seniūnė, prisipažino, kad abiem tai buvo nauja ir be galo įdomi patirtis.

„Grigališkasis choralas man labai patinka, apie tokias pamokas svajojau senokai. Kai sužinojau apie šį projektą, net nesuabejojau, kad dalyvausiu jame. Dešimt mūsų choro žmonių nepraleido nė vienos pamokas. Šiandien buvo jaudulys, bet dėstytojas mus nuramino. Suprantama, kad buvo mažai dienų pasiruošti, nes grigališkąjį choralą giedoti labai sudėtinga, čia nėra natų, o yra neumos, tai visiškai skirtinga patirtis nei tradicinis giedojimas. Manau, kad šiandien padarėme maksimumą, kiek galėjome. Kai pabandžiau, labai norėčiau ir toliau mokytis“, – kalbėjo I. Trumpaitė.

Kad neužsimirštų

Jūžintiškė I. Gurnikienė prisipažino, kad jaudinosi giedodama šv. Mišių metų, tačiau, nepaisant nedidelio streso, patyrė geras emocijos.

„Čia, mūsų kaime, galėjome įgyti naujos patirties, nereikėjo važinėti į miestą, todėl jausmas labai geras. Galbūt vargino kasdienės repeticijos. Tačiau, kad neužsimirštų, būtų labai gerai atnaujinti pamokas kartas nuo karto“, – sakė I. Burneikienė.

Dėmesys suaugusiems

Pasak Rokiškio tarptautinio vargonų muzikos festivalio vadovės, Rokiškio kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Aušros Gudgalienės, šie grigališkojo choralo mokymai buvo XXIII metus organizuojamo tarptautinio vargonų muzikos festivalio dalis. Projekto tikslas – tęsti vienintelio Panevėžio apskrityje vykstančio vargonų muzikos festivalio tradiciją, organizuojant renginių ciklą skirtą čekų muzikui, pedagogui ir vargonininkui Rudolfui Lymanui, siekiant užtikrinti istorinės-kultūrinės atminties prieinamumą bei populiarinti festivalį.

„Giedojimas ir chorinė kultūra yra labai svarbi šio festivalio dalis. R. Lymanas pasėjo vargonų ir chorinės muzikos bei giedojimo kultūros sėklą mūsų krašte, todėl savo festivalyje sujungiame vargonų ir chorinę muziką. Projektas turi tris svarbius dalykus: sakralinės muzikos koncertus, istorinės kultūrinė atminties įamžinimą, kai mūsų miesto viešose erdvėse stengiamės palikti kuo daugiau pėdsakų apie R. Lymaną, taip pat šviečiamąją  edukacinę veiklą, nes į festivalio rėmus visada stengiamės įtraukti edukacines programas. Paprastai dirbdavome su vaikais, o šįkart kilo mintis pasiūlyti edukacinę programą suaugusiems. Tikiu, kad tęsime suaugusiųjų mokymą“, – kalbėjo A. Gudgalienė.

Romantinė priežastis

Į klausimą kodėl grigališkojo choralo mokymai vyko Jūžintuose, A. Gudgalienė atsakė, jog norėjusi, kad tokie kursai vyktų bažnyčioje, o ne kultūros centro salėje.

„Rokiškio bažnyčioje intensyviai vyksta daug įvairios veiklos, todėl būtų buvę labai sunku suderinti laiką. Kita priežastis, jau gerus metus Jūžintuose veikia sakralinės muzikos choras, vadovaujamas Vilmos Likienės, o tai reiškia, kad yra grupė žmonių, suinteresuotų giedojimu. Trečioji priežastis, romantinė, nes šioje vietoje gyveno vienuoliai. Rokiškio žmonės turi galimybę lankytis daugybėje renginių, todėl pagalvojau, kad ir toliau nuo rajono centro nutolusiose vietose gyvenantys žmonės yra verti naujų, unikalių dalykų“, – sakė A. Gudgalienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video