Jūžintų choras, kuriame gieda Rokiškio meras, gelbėjo lietuvių garbę (0)

Publikuota: 2022-08-09 Kategorija: Kultūra
Jūžintų choras, kuriame gieda Rokiškio meras, gelbėjo lietuvių garbę
Audronės Vainauskaitės ir Renato Dūdos nuotr. koliažas / Skaistkalnės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, jos puošyba per atlaidus bei Jūžintų sakralinės muzikos choras

Sekmadienį, rugpjūčio 7 d., Jūžintų sakralinės muzikos choras (vadovė Vilma Likienė) dalyvavo ir giedojo Šv. Mišiose Skaistkalnėje, Latvijoje, kurias aukojo Kauno arkivyskupas emeritas Lionginas Virbalas SJ. Šv. Mišios lietuvių kalba aukotos lietuvių bendruomenei šios bažnyčios 330 metų ir Skaistkalnės Dievo Motinos - Latvijos šeimų globėjos - šventės proga.

Kunigas meldė padėti

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė papasakojo: „Likus savaitei iki šios dienos, Kurmenės parapijos kunigas dekanas Andrejs Medinš telefonu paprašė gelbėti - Kauno arkivyskupo emerito Liongino Virbalo aukojamos lietuviškos Šv. Mišios liko be choro! Turėjęs giedoti choras iš Biržų atvykti nebegalėjo. Negana jau pačios situacijos, jis dar pasakė: „Irena, Dievo vardu prašau...“ Po kreipimosi į 4 chorus ir 6 vargonininkus buvau jau bepasiduodanti. Ir jeigu ne Vilmos SMS su: „Mes šito nepraleidžiame. Vyksime”, šiandien turbūt jausčiausi nedovanotinai.“ I. Matelienė sakė, kad Andrejs pažinojo nuo praėjusių metų, kai su Rokiškio kultūros centro „Medeinos“ choru vyko į Latviją. Ten ir sutiko šį kunigą, kuris labai stengiasi dėl latvių ir lietuvių bendrystės ir kad Šv. Mišios vyktų tiek latvių, tiek lietuvių kalbomis.

Atlaidai vyko nuo ketvirtadienio

Tą pačią dieną Rokiškio kultūros centro rajono padalinio Jūžintuose sakralinės muzikos vokalinis kolektyvas turėjo dalyvauti kitame renginyje. Pasirodo, Skaistkalnėje jau nuo pat rugpjūčio 4 d. vyko Kanapinės atlaidai. Kiekviena atlaidų diena turėjo savo paskirtį. Ketvirtadienis – Jaunimo diena, penktadienis – Ligonių diena, šeštadienis – Šeimos diena, o svarbiausia diena, sekmadienis, – Skaistkalnės Dievo Motinos – Latvijos šeimų globėjos šventė. Tą dieną Šv. Mišios lietuvių kalba buvo numatytos 10 valandą. Jų trukmė – beveik dvi valandos. Vėliau tą pačią dieną vyko iškilmingas sveikinimas vyskupams, Šv. Mišios latvių kalba, kurias aukojo J. E. Jelgavos vyskupijos vyskupas E. Pavlovskis ir Maduonos orkestras, Sutvirtinimo sakramento priėmimas, procesija su Dievo motina aplink Skaistkalnę, bendra agapė su Maduonos orkestru.  

Bažnyčioje – stebuklingas paveikslas

Skaistkalnė - gyvenvietė Bauskės savivaldybėje, prie pat Lietuvos ir Latvijos valstybinės sienos, prie Nemunėlio upės. Skaistkalnės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia yra antroji pagal populiarumą piligriminių kelionių vieta Latvijoje. Kiekvienų metų pirmąjį rugpjūčio savaitgalį į šią šventovę plūsta tikintieji iš Latvijos ir Lietuvos pasimelsti už savo bei artimųjų sveikatą, šeimų laimę ir dvasinę ramybę. Skaistkalnės šventovės šoniniame altoriuje yra visų šeimų globėjos – Švč. Mergelės Marijos paveikslas. Jis laikomas stebuklingu. Tikintieji įsitikinę, kad nuoširdi malda ir pagalbos prašymai čia išklausomi. Įprastos tapo procesijos su šiuo paveikslu aplink Skaistkalnę.

Pareigomis choristų neskirsto

Sakralinės muzikos vokaliniam kolektyvui iš Jūžintų ši išvyka į Latviją buvusi pirmoji. Vilma Likienė, vadovaujanti Jūžintų bažnyčios choristams jau 7 metus, sakė, kad šis choras esantis bažnytinis ir yra pririštas prie savo bažnyčios vargonų, todėl keliauti nepratęs. Chore – 5 vyrai ir 12 moterų. Į Skaistkalnę vyko ne visi, tačiau dauguma narių. „Buvome paskutinė viltis, kad galime išgelbėti atlaidus, šventę, nes daug chorų atsisakė“, - pasakojo V. Likienė. Paklausta, galbūt chore yra žymių žmonių, ilgametė choro vadovė beveik pasipiktino: „Pareigomis mes žmonių neskirstome - chore pas mus mero nėra, tačiau yra Ramūnas Godeliauskas, dar yra Leonardas Šablinskas, verslininkas ir turintis daug kitų pareigų žmogus, bet mums jis - tiesiog Leonardas. Iškeldami, minėdami vienus, mes nuskriaustume kitus...“

Meras šiame chore – tiesiog Ramūnas

„Rokiškio Sirena“ paklausė Rokiškio rajono savivaldybės mero Ramūno Godeliausko, ar seniai jis – Jūžintų sakralinės muzikos chore. „Mes esame sutarę, kad chore mero nėra, yra Ramūnas. Nesu niekuo išskirtinis, kitoks, nei kiti choristai. Esu turbūt pats „jauniausias“ dalyvis, nes prie choristų prisijungiau turbūt vėliausiai. Nenoriu daug apie tai kalbėti, apie patį chorą daugiau galėtų papasakoti jo vadovė. Dainuoti chore bandžiau ir anksčiau, dar besimokydamas. Man patinka toks muzikos stilius, pati atmosfera, kai giedama bažnyčioje“, - atsakė Ramūnas Godeliauskas.

Ypatinga puošyba

Iš choristų parsivežtų nuotraukų matyti, kad per šiuos atlaidus Skaistkalnės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia buvo ypatingai išpuošta – didžiuliais įvairių lapų vainikais bei tiesiog žaliu lapų kilimu po kojomis. Vis tik ir proga ypatinga – bažnyčios 330 metų jubiliejus...

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video