Kalvėje atidaryta Romo Kazlausko paroda „Medžio monai“ (foto) (1)
Birželio 7 d. atidaryta Romo Kazlausko darbų paroda „Medžio monai“. Ją bus galima pamatyti iki liepos 31 dienos adresu Tyzenhauzų al. 6 esančioje Kalvėje. Šiuo metu Vilniuje gyvenantis, tačiau gimęs ir augęs Rokiškyje, parodos autorius sako meistrauti iš medžio mėgęs nuo vaikystės, tačiau ši paroda 53-ejų kūrėjui – pirmoji. Iš medžio gabalėlių, šakelių ir kitų tiesiog ant tako rastų smulkmenėlių karštais klijais bei lipalu sulipdytos figūrėlės kiekviena turi savo charakterį. Kai kurios – netgi prototipą. Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro specialistė amatams Loreta Araminienė sako mediniuose žmogeliuose įžvelgianti Napoleoną, J. Basanavičių ir netgi ne vieną Girinį. Pasak R. Kazlausko, čia atvežta kraštiečiams parodyti tik trečdalis turimos kolekcijos. Sukrovęs trapius daiktus į dėžes, vyras juos gabenęs iš Vilniaus. Supakavęs juos kiekvieną į popierių atskirai, kad nesubyrėtų.
Kūrybos proceso pabaiga dažnai nebūna iš anksto nuspėjama – esą kūrėjas niekada iš anksto nežino, kas gausis. „Dėlioju kaip Lego kaladėles“, - pasakojo R. Kazlauskas. Medžiagų kūrybai vilnietis, didelę dalį gyvenimo praleidęs užsienyje, pasakoja prisirenkantis, kai išeina su žmona pasivaikščioti. Renka nuo tako, žolės, visur, kur tik randa, įdomesnes šakeles, medžio atplaišėles. Surastą „lobį“ medžio meistras klijuoja, skaptuoja peiliuku, pasinaudoja žnyplėmis. Vėliau visą gaminį sutvirtina lipalu. Tokį vyro hobį labai palaiko ir žmona. R. Kazlauskas užsiminė, kad sutuoktinė netgi pataria, ką galima padaryti geriau, būna pati pirmoji kūrinio kritikė.
Sūnaus pomėgį meistrauti skatina ir palaiko mama Alė Darata Kazlauskienė, kuri ir pati neabejinga kūrybai. Tik šios rokiškėnės kūriniai kitokie – tai eilės ir jausmingi sveikinimai. Moteris yra išleidusi keletą knygų. Mama ir R. Kazlausko brolis Valius nemažai prisidėjo prie to, kad ramaus būdo Romo kūriniai būtų pristatyti Rokiškyje. R. Kazlauskas sakė iki tol juos eksponavęs tik „Instagrame“, kur jau sulaukė nemažo būrio sekėjų ir bendraminčių. Tiesa, tokiu būdu pagamintų figūrėlių esą niekas jokiuose socialiniuose tinkluose nėra matęs, o „Instragramo“ gerbėjai kuria šį bei tą skirtingo. Romo mama pasakojo, kad atvykęs į svečius kūrybingas sūnus dažnai atsineša kuprinę ir papila krūvą „šiukšlių“ ant stalo, o po to iš tos krūvos atsiranda vienas ar du mediniai žmogeliukai. Alė Kazlauskienė juokavo, kad galbūt apsirikusi sūnų leisdama į mokslus, kai po aštuntos klasės jį nusiuntė mokytis melioracijos, kuri po to pasirodė niekam nebereikalinga. Esą geriau jau būtų į dailės technikumą išleidusi. Pasidžiaugdama sūnaus darbais, A. D. Kazlauskienė perskaitė jam skirtas eiles iš savo knygos.
Nors ir neragavęs „didelių“ mokslų, R. Kazlauskas nesijaučia nuskriaustas – daug keliauja, lengvai keičia gyvenamąją vietą tai užsienyje, tai Lietuvoje, daug laiko leidžia gamtoje ir džiaugiasi kurdamas galbūt ir visai nepraktiškus medinukus. Sako, net vietos namuose jiems ima trūkti. Meistrauja vyras figūrėles ir iš metalinių detalių – veržlių, varžtelių, sraigtelių. Tokių kūrinėlių šioje parodoje – trys, o namuose liko dar daugiau.
Romas neatmeta galimybės, kad bus surengta dar ne viena paroda. Kitą parodą galbūt surengsiantis Obeliuose, kur dirba brolis, bet kaip dar būsią – niekas nežino. Šie „Medžio monai“ atėjusius pasveikinti autoriaus ir nustebino, ir nudžiugino. Panašu, kad ir pats autorius nesitikėjo, kad kažkam Rokiškyje jo meistrystės tiek patiks.