Kriaunų bendruomenė ženklina istoriją (0)

Publikuota: 2022-07-13 Kategorija: Kultūra
Kriaunų bendruomenė ženklina istoriją
Ginrėtos Dapkūnienės nuotr. / Arkivyskupas Kęstutis Kėvalas šventina naują senųjų Bajorų kapinių kryžių

Liepos 9 d. Kriaunų apylinkėse kraštiečio Kauno Arkivyskupo metropolito Kęstučio Kėvalo buvo pašventinti dar du istoriniai žymenys - senųjų Bajorų kaimo kapinių kryžius 70-čiai giminių, kurios čia gyveno, ir koplytstulpis šv.Jonui Krikštytojui (skulptorius Jonas Bugailiškis). 

Kriaunų kaimo bendruomenė per pastaruosius trejus metus atstatė, pastatė Kriaunų krašte septynis gilią istoriją menančius žymenis - kryžius,  akmenis, ženklus.

 

Arkivyskupas Kęstutis Kėvalas šventina naują senųjų Bajorų kapinių kryžių, kuriame iškaltos per metus archyvuose surastos šeimų pavardės, kurių žmonės buvo šiose kapinėse laidoti. Tokią svarbią istorinę atmintį pažymėti idėja kilo garsiam iš šio krašto kilusiam fotomenininkui Klaudijui Driskiui

Bajorų kapinėse kryžius paženklintas aukotojų lėšomis, o štai atkurti XX a. pradžioje Bajoruose stovėjusį Šv. Jonui Krikštytojo koplytstulpį buvo kreiptasi į Lietuvos kultūros tarybos programą. Koplytstulpio pašventinimo ceremoniją pradėjo Vanda Adomėnienė (Pagirytė) su dukra ir anūke. Vanda prisiminė savo sodyboje prie upelio koplytstulpį ir dėkojo šiandieniniams sodybos šeimininkams, kad skyrė lopinėlį žemės Šv.Jono Krikštytojo įkurdinimui buvusioje ankstesnio koplytstulpio vietoje.

Kriaunų kaimo bendruomenės pirmininkas Eugenijus Driskius patvirtino, kad bendruomenė ir jis asmeniškai tikslingai siekia, jog visi esantys ir išnykę gimtojo krašto kaimai turėtų ilgą atmintį anūkuose ir proanūkiuose. "Jaučiu gėdą, kad Kriaunų seniūnijoje nepažymėtos Lietuvos savanorių ir partizanų žūties vietos. Per atlaidus bažnyčioje sutikau partizano dukterėčią -vėl daug apie tai kalbėjom. Kriaunų krašto žmonės buvo patriotiški, aktyviai jungėsi į pasipriešinimą sovietinei okupacijai, - todėl tiems drąsiems kraštiečiams turime skolą", - sakė pirmininkas Eugenijus ir užsiminė, kad rudenį atgis dar vienas žymuo.

Ant senųjų Bajorų kapinių kalvelės Arkivyskupas K.Kėvalas aukojo šventas Mišias. Pasak fotomenininko K.Driskiaus, ieškant informacijos apie čia laidotus žmones, buvo panirta į 200 metų istoriją ir pasisekė nustatyti žinias apie 461 palaidojimą. Raimondos Stankevičiūtės-Vilimienės nuotr.

Naujasis kryžius į Bajorus sukvietė apie pusantro šimto tėviškėnų, tarp kurių buvo ir Arkivyskupas, ir Plungės rajono meras Audrius Klišonis, ir fotomenininkas Klaudijus Driskius, ir Seimo narys Robertas Šarknickas, tapęs Kriaunų kaimo bendruomenės nariu ir įsipareigojęs saugoti šio krašto atmintinas vietas, ir daugybė kitų bajoriškių bei Bajorams įsipareigojusių daugiau ir mažiau garsių žmonių. Raimondos Stankevičiūtės-Vilimienės nuotr.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video