Kviečia „Maltiečių sriuba“: dovanokime ne tik auką, bet ir solidarumą (video) (4)

Publikuota: 2021-12-07 Kategorija: Kultūra
Kviečia „Maltiečių sriuba“: dovanokime ne tik auką, bet ir solidarumą (video)
Lina Dūdaitė-Kralikienė /

Ankstus pirmadienio rytas, prietema. Spaudžia stiprus šaltukas O štai Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos Maltiečių virtuvėje – karšta. Čia garuoja didžiulis, 20 l puodas tirštos ryžių sriubos, jau paruošti termosiukai, į kuriuos ji bus pilama. Tačiau maltietė savanorė šeimininkė pirmiausia į termosiuką įdeda didelį maltinuką. O ant jo pilama garuojanti sriuba. Į dėžes keliauja dvidešimt litro talpos termosiukų, ir netrukus Rokiškio maltiečių vadovas Alvydas Savičius (nuotr.) suks į keturių valandų kelią Rokiškio gatvėmis: vežiodamas vienišiems seneliams ne tik garuojančią sriubą ir duoną, bet ir žinią: jūs esate reikalingi. Rokiškio maltiečiai kartu su mūsų kariais kviečia Kviečiame Jus į Maltiečių sriubos akciją gruodžio 11 d. 9 val. prie p.c. Maxima, Respublikos g. 111B, Rokiškyje. Čia galėsite už auką pasivaišinti ne tik tradicine maltiečių siuba, bet ir kareiviška koše. Kaip sako A. Savičius, čia laukiami ir tie, kurie neturi pinigėlio aukai: svarbiausia solidarumas ir parama vieni kitiems.

Nuo ankstyvo ryto verda darbas
„Esu laiminga, galėdama padėti kitiems“, – pasakoja sriubą verdanti maltietė savanorė. Moteris kuklinasi atsidūrusi žiniasklaidos dėmesio centre ir prašo jos nefotografuoti. Užtat noriai dalinasi savo darbo kasdienybe. Maltiečių sriuba skirta vienišiems, neįgaliems, senyviems žmonėms. Kaip sako A. Savičius, šiuo metu tris kartus per savaitę sriuba vežama 20-čiai senelių. „Mėsos meistrų“ krautuvėlė paruošia 5 kg faršo, iš kurio paruošiami arba maltinukai, arba kukuliai. „Mūsų valgyklos moterys labai skaniai gamina. Visi seneliai labai džiaugiasi šiomis sriubomis“, – pasakojo A. Savičius.


Kokia sriuba bebūtų: daržovių, kruopų – ji labai soti, tiršta. Kodėl ruošiamas ne, pavyzdžiui, koks antrasis patiekalas, o būtent sriuba? A. Savičius atsako paprastai: tai pats tinkamiausiais vyresniems žmonėms patiekalas: jis gerai virškinamas, tinkamas įvairių sveikatos bėdų turintiems žmonėms.


Taigi, kiek reikia laiko, kad paruoštų maltiečių sriubą? Šeimininkė pasakoja, kad pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį ateina dar prieš šeštą ryto. Pirmiausiai priimama atvežama duona, o tada skubama ruošti sriubos. Iki maždaug pusės devynių sriuba ir maltinukai ar kukuliai jau paruošti.


Kiekviena porcija: maltinis, kukulis ir sriuba senoliams vežama litro talpos termosiuke Tokia porcija skiriama dviems dienoms. Todėl ir vežiojama ji triskart per savaitę – pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais.


Dėžes su termosais ir duona A. Savičius nunešė į Maltos ordino simbolika pažymėtą automobilį. Apie pusę devynių prasideda jo kelionė ir siauromis senamiesčio gatvelėmis, ir daugiabučių užstatytais kiemais. Įprastai aplankyti visus senelius truktų maždaug 3 valandas. O žiemos keliais – visas keturias. „Norint pas senelį užsukti, neretai pirmiausia reikia atkasti jo kiemą“, – rodydamas didelį oranžinį kastuvą bagažinėje pasakojo A. Savičius.

Didelė paspirtis
Ką seneliams reiškia litras sriubos ir maltinukas? Pirmiausia, sotų valgį. Juk retas senukas drįsta dėl sveikatos į lauką išeiti, o ką bekalbėti apie dabartinius orus, kai slidu ir šalta, o nuosavuose namukuose gyvenantiems reikia dar ir takelį atsikasti. Iš kur gi rasti tam jėgų ir sveikatos? Kai kurie tokie silpni, kad jau ir patys išsivirti maisto ne visada pajėgia. O čia atkeliauja termosas karštutėlės, sočios, labiau troškinį nei sriubą primenančios sriubos. O prie jos – ir duonos davinys: jo užteks ne tik su sriuba skanauti, bet ir sumuštiniams.


Pašnekovas A. Savičius atviras: vienišiems senukams iš nedidelių jų pensijyčių užtenka tik vaistų nusipirkti, už komunalines paslaugas susimokėti, o po to labai labai taupiai, skaičiuojant gyventi iki kitos pensijos. Ir tris kartus per savaitę atvežamas maisto davinys yra labai didelė paspirtis seneliams.


Pašnekovas dalinasi jautria istorija: patys stokodami senukai sugeba dalintis. Ne per seniausiai sužinota, kad viena močiutė, gyvenanti Rokiškio senamiestyje, savo sriubos daviniu dalinosi su neįgaliu kaimynu. Maltiečiai pasirūpino, kad šis neįgalus senelis taip pat gautų sriubos.
Kaip maltiečiai sužino, kam reikia pagalbos? Paprastai: apie tokius senukus praneša socialiniai darbuotojai, kaimynai. Kaip jau minėta, šiuo metu maltiečių sriuba tiekiama 20-čiai rokiškėnų.

Svarbiausia – bendravimas
„Mūsų senukams reikia ne tik sriubos. Jiems reikia dėmesio, bendravimo“, – pabrėžė A. Savičius. Pernai, sunkiu karantino laikotarpiu jo apsilankymas kai kuriems vienišiems seneliams buvo vienintelė galimybė pabendrauti. Kad ir labai labai saugantis. „Galime didžiuotis, kad nuo covid-19 pavyko apsaugoti visus mūsų lankomus senelius. Nesusirgo nė vienas“, – sakė A. Savičius.


Jis neslėpė: daugeliui lankomų žmonių jo vizitas svarbus ne tik dėl gaunamo skanaus maisto. Kokių tik gudrybių jie nesigriebia, kad nors kelioms minutėms pratęstų bendravimo malonumą: tai prašo laikrodžiui baterijas pakeisti, tai sutvarkyti telefoną ar televizorių, nes „ten kažką netyčia nuspaudė“, sureguliuoti radijo aparatą, kad vėl galėtų klausytis pamėgto „Marijos radijo“. „Nori paklausti, pasitarti, pakalbėti“, – pasakojo A. Savičius. Didele paspirtimi senoliams buvo ir maltiečių teikiama pavėžėjimo su lydinčiuoju asmeniu paslauga.


„Supraskite, kad dalyvaudami „Maltiečių sriubos“ akcijoje, jūs ne tik suteikiate galimybę mums pasirūpinti šiais vienišais, neįgaliais seneliais, bet ir jiems parodote, kokie jie yra svarbūs ir reikalingi kiekvienam iš mūsų ir visuomenei. Kad jie – nepamiršti ir nenurašyti“, – sakė A. Savičius.

Draugauja su kariais
Taigi, visi rokiškėnai ir miesto svečiai kviečiami gruodžio 11-ąją jungtis prie „Maltiečių sriubos“ akcijos, kuri nuo 9 val. rengiama prie „Maximos“ prekybos centro (Respublikos g. 111 B). Šiemet bus naujovė: už auką bus vaišinama ne tik sriuba, bet ir kareiviška koše. Taip yra neatsitiktinai: maltiečiai seniai bičiuliaujasi su Krašyo apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 506-ąja pėstininkų kuopa bei Panevėžio regioninio Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Rokiškio poskyriu.


Kariai ne tik virs kareivišką košę, padės maltiečiams įrengti palapinę, bet ir patys dosniai aukoja: 506—sios pėstininkų kuopos kuopavietėje yra pastatyta speciali maltiečių aukų dėžutė.

Kiekvienas euras svarbus
Paskaičiuota, kad vienam senukui tris kartus per savaitę maitinti sriuba per metus reikia 160 Eur. Matematika paprasta: 160 Eur dvidešimčiai senukų yra 3200 Eur per metus. A. Savičius akcentuoja: kad ir koks bebūtų jūsų indėlis, jis yra labai svarbus. „Prisiminkite, ką sako Šventasis Raštas apie našlę ir jos paaukotą skatiką. Kiekviena auka mums labai svarbi“, – akcentavo pašnekovas. Laukiami ir tie, kurie neturi pinigėlio aukai: svarbiausia, pasak pašnekovo, yra visuomenės solidarumas.


„Ateina Kūčios. Susitiksime su artimaisiais, ragausime gardaus maisto. Bet ar visų senolių namuose bus ką padėti ant švenčių stalo, ar bus su kuo pasidalinti kalėdaičiu. Jiems maltiečių atneštas valgis ir skirtas dėmesys tą minutę bus brangesnis už skaniausią pasaulio pyragėlį. Tad padėkite mums ir toliau rūpintis senoliais, remti juos maistu, šildyti dėmesiu ir geru žodžiu“, – kvietė A. Savičius.


Jei negalėsite atvykti paskanauti sriubos, jūs galite paaukoti į specialią Rokiškio maltiečių sąskaitą: LT674010042403078049. Visos surinktos lėšos bus skirtos Rokiškio krašto seneliams. Taip pat aukoti galima ir trumpaisiais telefonais.


Už pagalbą rengiantis „Maltiečių sriubos“ akcijai, jos organizatoriai dėkingi Sauliaus Jasinevčiaus ūkiui bei Alvydui Varnui iš Skemų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video