Laukiame jos, kaip saulės... (0)

Publikuota: 2022-07-25 Kategorija: Kultūra
Laukiame jos, kaip saulės...
Organizatorių nuotr. / Degučiuose vyks Širvynės

Po pernykštės 10-osios ŠIRVYNĖS, mus, organizatorius, aplankė suvokimas, kad nepriklausomai nuo oro, nuo  dalyvių ir žiūrovų skaičiaus, nuo finansų, nuo datos – ši šventė unikali savo  grynumu, paprastumu ir nuoširdumu. Pasitvirtino tiesa, kad ŠIRVYNĖ yra ne Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos, ne Aleksandravėlės kaimo bendruomenės ar Obelių seniūnijos, o visų mūsų šventė, todėl  geriausiai ją apibūdina atlikėjai ir žiūrovai:

Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas: Nors oras nelepina ir pliaupia lietus, tradicinė Širvynė Pauliaus Širvio tėviškėje šildo sielas. Ačiū Aleksandravėlės bendruomenei, Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos kolektyvui už gražią šventę. Ir joks lietus jos nesugadins.

Literatė Gražina Pitrėnienė iš Antanašės (Rokiškio r): Nuvilnijo dešimtoji ŠIRVYNĖ. Nuaidėjo, nuplasnojo su dainomis beržų viršūnėmis ir įkyriu šermukšnių lietumi. Šiemet šermukšniai linksta nuo uogų, o seni žmonės sako, kad tai – šlapio rudens pranašai. Su šermukšnių lietumi verkė iš džiaugsmo Pauliaus siela, matydama tiek daug veidų, jo išsiilgusių. Gal ne visi Paulių pažinojo, bet visi girdėjo jo širdies muziką – jo eiles, jo dainas. Su Obelių seniūne Jūrate Šinkūniene šnekučiavomės, ir ji pasakė, kad būna visokių švenčių, renginių, o ŠIRVYNĖ kažkokia ypatinga, į ją traukte traukia. O aš manau, kad ši šventė mūsų širdžių šventė. Ten gali ateiti toks, koks esi, be prašmatnių apdarų, be aukštakulnių. Gali ir su guminukais ateiti, niekas nenustebs, o per šią šventę būtų buvę visai neprošal. Tik ten gali pasijusti toks laisvas, koks buvo ir Paulius. Ar su arbatos stikline vaikštinėsi, ar linguosi su skėčiu, ar stovėsi apsikabinęs beržą, tu būsi savas. Į ŠIRVYNĘ susirinko tie, kurių siela dainuoja. Gera buvo klausytis aktorių ir dainininkų. Niekas nesiskundė, kad lyja, kad kiaurai merkia per žaginį, kad šlampa gitaros. Nepadovanojo beišeinantis rugpjūtis mums gražios dienos, bet padovanojo gražią bendrystę, širdžių plakimą [...] Su Pauliumi pabuvo visa Lietuva: iš Zarasų, Vilniaus, Anykščių, Joniškio, Panevėžio... Iš visų kampelių... Įkyrus šermukšnių lietus gesino laužą. Pamaniau, jei į šventę būtų atėjęs Paulius, tai kažkas surastų ir įpiltų jam į taurę šermukšnių vyno, ir cigarete pavaišintų. Gal prie laužo jis, apsidengęs galvą peršviečiamu lietpalčiu, pasakotų mums apie savo meilę Alpunytei. Gal prie beržo sustojęs, Paulius skaitytų mums savo eiles, gal skaičiuotų, kiek žvaigždelių į versmę prikrito, gal dainuotų...Būtų atėjęs pas mus su jūreiviškais marškiniais, su kareiviška miline, kokį aš jį mačiau Aleksandravėlės mokykloje poezijos vakare prieš daugelį, daugelį metų, kai pati dar buvau mergaičiukė. Paulius buvo ŠIRVYNĖJE. Žiūrėjo pro langinėm pasipuošusį langą, jo akys žibėjo laužo žarijomis. Aš mačiau jį sūpuoklėse, besisupantį kartu su Alpunyte. Ir girdėjau jo širdies muziką. Tikiu, kad girdėjo visi.

Poetė Kita Jūra (Rita Japkevičienė, Radviliškis): Įspūdinga šventė AČIŪ šeimininkams, apie viską pagalvota, dosnus lietus sutelkė sielų bendrystei... sodrios akimirkos ilgam išliks atmintyje, dėkoju už dovanas.

nektaras laša į pat širdį laša

ir girdo mudu lietumi

dangau dangau

*

taip maža vandens

kad išpilstyčiau

į meilės ąsočius

*

šilumos sruogom

vasara nunuogėja

į rudens guolį

Grafas A. K.  – poetas, foto,menininkas A. Kuliešis iš Ukmergės:

Didžiausias, nesamas paminklas

iškeliavusiam poetui

kai jį dainuoja

ir dainuoja

Lietuva...

101 - asis Pauliaus Širvio gimtadienis, gausybė žmonių lietuje su meile poetui akyse... koks nuostabus renginys poeto tėviškėje ,kur viskas buvo išlakstyta jo mažom pėdom...

Seimo nario V. Kanopos padėjėja A. Minkevičienė:  P. Širvį žino visi, net ir tie, kuriems atrodo, jog nežino...Daug jo eilėraščių tapo puikiai žinomomis liaudies dainomis. Gali būti, kad P. Širvio mylėtojai tokį vakarą ieško ir savyje randa tai, apie ką poetas eilėmis kalbėjo...O kalbėjo jis sudėtingą, jautrų, kartais aukštintą, dažniau laužytą savo gyvenimą, meilę ir kančią, žiemą, vasarą, rudenį, lietų ir sniegą...Ir, žinoma, beržą...

Bardas K. Bastys iš Jurbarko: Nuoširdžiai ačiū už Jūsų  renginį, už tą „stogą“ virš galvos, už Jūsų šilta priėmimą. „Širvynė“ ypatinga savo paprastumu.

Žiūrovė: Ta vieta ypatinga –  jaučiama Pauliaus dvasia ir šventė nuostabi. Nesvarbu, kad lijo, kad sušlapom, bet jautėm bendrystę ir grįžom namo dvasingesni ir turtingesni.

Mes, organizatoriai, atsiprašome klimpusių, šlapusių ir pavargusių... Po lietumu nuplautų keleto pastarųjų metų ŠIRVYNIŲ, šiais metais jos ilgimės kaip SAULĖS (P. Širvys „|Netikra moneta“: Kaip saulės/ Aš ilgėjaus /  Jos rankų/  Šilimos./ Be jos -/ Man šalta / Vėjuos./  Be jos -/  Nėra dainos./ Gal ją/ Buvau sutikęs? / Atspėti negaliu./ / O gal/ Nuėjo tykiai/ Kažkur/ Kitu keliu?/ Kaip saules/ Jos ilgėjaus./ Kaip žvaigždę/ Ją rinkaus./ Ir ji -/ Man suspindėjo!/ Nukrito/ Iš dangaus./ Tarp obelų/ Putotų/ Liepsnojo/ Kaspinai./ Sumaišė/ Mano protą,/ Visus kelius/ Jinai./ Aš ją glaudžiau/ / Kaip savą,/ Taip laukiamų/ Seniai./ Bet…/ Lūpos tos/ Melavo./ Melavo bučiniai./ Ir buvo/ Rankos šaltos./ Bet aš nuo jų/ Degiau./ Ir išėjau/ Sugeltas,/ Sušalęs/ Dar daugiau./ Tai netikros/ Monetos/ Apgavo/ Blizgesys./ Tegu jinai/ Ir mėtos./ Negrauš jos/ Ilgesys./ Ir vėl/ Man šalta vėjuos,/ Gyvenimo/ Kely./ O ta,/ Kurios ilgėjaus, -/ Kažkur/ Toli/ Toli./ Ir jai/ Gal šalta vejuos/  Be mylimo/ Dainos./ Galbūt/  Aš jos ilgėjaus -/ Nežinomos,/  Vienos).

Tradiciškai su Aleksandravėlės kaimo kapela „Pilenė“ (vadovė J. Raugienė) dainuosime šventės himną, „Atminais“ prisiminsime P. Širvį ir jo poeziją (kraštietis aktorius Vl. Baranauskas), dainomis ir eilėmis mus džiugins jurbarkietis K. Bastys, LR Seimo narys R. Šarknickas, Lietuvos poetai, duetas „Obelija“ (vadovė V. Kazlauskienė),  Panemunėlio glžk stotyje gyvenantis sodraus balso savininkas malaizietis Sherman Tan bei dainuojantys aktoriai – tėvas ir sūnus – Gediminas ir Ainis Storpirščiai. Visus dalyvius ir žiūrovus sujungs bendras piešinio „Kaip saulės jos ilgėjaus“ tapymas, saulėtas šventės kodas bei tradicinis šventės laužas, žolelių arbata ir poeto mėgta  sriuba.

Džiaugiamės, kad ir šių metų šventė yra įtraukta į  Rokiškio rajono savivaldybės prioritetinių renginių sąrašą. Šiais metais už visokeriopą pagalbą Rokiškio J. Keliuočio viešoji biblioteka ir Aleksandravėlės filialas esame labai dėkingi Obelių seniūnijai ir jos seniūnei J. Šinkūnienei, Aleksandravėlės kaimo bendruomenei (pirmininkas A. Pučinskas) ir kitiems neįvadintiems rėmėjams. 

P.S. Kelias nuo rodyklės „P. Širvio tėviškė, 4 km.“ remontuojamas (kitais metais turėsime puikų kelią!), todėl reikės turėti kantrybės ir skirti daugiau laiko kelionei iki ŠIRVYNĖS. Mašinų stovėjimo aikštelę, tikėtina, turėsime jau šiais metais!

LAUKIAME! 

Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video