Rokiškyje tiško šaltienos purslai arba didelis smagumas skaityti „Šaltienos bistro“ (0)

Publikuota: 2022-06-29 Kategorija: Kultūra
Rokiškyje tiško šaltienos purslai arba didelis smagumas skaityti „Šaltienos bistro“
Rokiškio Sirena nuotr. / Šiemet šalia kitų įsitaisė tryliktasis medinis paukštelis, skirtas L. Dovydėno premijos laureatei I. Dumbrytei.

Birželio 28 dieną Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje įteikta kraštiečio, žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno premija. Šiemet garbingas apdovanojamas – diplomas ir 5 000 eurų piniginė premija, atiteko Ievai Dumbrytei, geriausio naujo lietuviško romano „Šaltienos bistro“ autorei. 

Visada šventė

Naujos knygos sutiktuvės bibliotekoje visada yra šventė, o ji tuo įspūdingesnė, kai dalyvauja kūrinio autorius.  Šįkart tai – rašytoja I. Dumbrytė, kilusi iš Panevėžio, o šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Vilniuje.

„Mums, rokiškėnams, organizuoti šį renginį yra didžiulė garbė – priimti premijos organizatorius, kultūros rėmėjus, garbius Lietuvos rašytojus, literatūrologus, L. Dovydėno premijos vertinimo komisijos narius. Šiandien – įsimintina diena literatūros gerbėjams, nes tai yra puiki proga sutikti geriausio lietuviško romano autorių ir atpažinti jo knygą. Šis renginys – puikios kultūrinės mecenatystės liudijimas, nekasdienis reiškinys menininkui, ypač jaunam kūrėjui, kai skiriama solidi materialinė parama jo ateities planams“, – pradėdama renginį kalbėjo Rokiškio J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė.

Gausiai susirinko

Nuo 2010 metų L. Dovydėno premija teikiama Rokiškyje ir tuo įprasminama mūsų krašto rašytojo L. Dovydėno gimimo vieta, Čedasų kraštas ir šio kūrėjo atminimas.

Literatūrinės premijos įteikime dalyvavo kūrėjo sūnus, Rokiškio garbės pilietis, premijos mecenatas Jonas Dovydėnas, viešintis su sūnumi, Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas ir vicemeras Tadas Barauskas, savivaldybės administracijos skyrių vedėjai, Rokiškio dekanato dekanas Eimantas Novikas, literatūrologė Solveiga Daugirdaitė, Lietuvos rašytojų sąjungos atstovė Marija Mažulė, leidyklos „Kitos knygos“ atstovė Eglė Vėbraitė, Čedasų krašto atstovai, svečiai.

Romano „Šaltienos bistro“ ištrauką susirinkusiems skaitė Rokiškio J. Keliuočio viešosios bibliotekos parodų kuratorė Agnė Aržuolaitė.

Laukia daugiau

Šventės metu premiją laureatei I. Dumbrytei įteikė Rokiškio krašto garbės pilietis, prozininko L. Dovydėno sūnus Jonas Dovydėnas.

„Man didelis smagumas įteikti premiją, bet ne toks didelis, kaip skaityti „Šaltienos bistro“. Noriu pasakyti, kad laukiu daugiau šaltienos“, – teikdamas premiją šmaikštavo J. Dovydėnas.

Pripažinta dukart

L. Dovydėno premijos vertinimo komisijos narė, literatūrologė S. Daugirdaitė savo ir komisijos vardu taip pat sveikino naująją laureatę I. Dumbrytę.

„Šį pavasarį bent du kartus dalyvavau darbe komisijų, kur buvo svarstomi premijų laureatai. Pirmoji buvo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškiausią pernai metų knygą. Atsitiktinumo ar ne dėka, bet tai buvo I. Dumbrystės „Šaltienos bistro“. Antrą kartą turėjau laimę dalyvauti jau L. Dovydėno literatūrinės premijos komisijos darbe ir vėl laimėjo „Šaltienos bistro“, – sakė S. Daugirdaitė.

Visų geriausia

Pasak literatūrologės, pirmoji premija teikiama už apskritai įdomiausią praėjusių metų kūrybą, o antroji – už geriausią romaną, tad pagrįstai galima sakyti, kad „Šaltienos bistro“ gali būti vadinama geriausia visų žanrų 2021 metų lietuvių literatūros knyga.

„Kuo ji žavi bei paperka ir snobiškus literatūrologus ir tikiu, kad bus skaitoma visų skaitytojų. Visi kas susiduria su skaitymu žino, jog literatūrologų ir skaitytojų nuomonės išsiskiria, ir tik kai kuriais laimingais atvejais jos sutampa. Supratau, kas labiausiai mane toje knygoje žavi, ogi tai, kad skaitant nejusti rašytojo prakaito kvapo. Atrodo, kad knyga parašyta labai lengvai, tiesiog su džiaugsmu ar su pasiutimu, įniršiu, taškantis šaltienos purslais. Tobulai sukurti lengvo rašymo iliuziją jau yra talento ženklas“, – kalbėjo S. Daugirdaitė.

Papildė lobyną

Rokiškio rajono meras R. Godeliauskas, sveikinęs I. Dumbrytę, pasidžiaugė, jog ši garbinga literatūrinė premija yra teikiama mūsų mieste ir padėkojo mecenatui J. Dovydėnui už dėmesį Rokiškio kraštui ir Lietuvai.

„Dažnai sakoma, kad kūryba yra dovana. Manau, jog ta dovana yra duota daugeliui, tačiau toli gražu mažai žmonių sugeba ja pasidalinti su kitais žmonėmis. Jums, Ieva, tai pavyko. Sveikinu jus ir drąsiai galiu sakyti, kad papildėte lietuvių literatūros lobyną“, – kalbėjo R. Godeliauskas.

Linki sėkmės

Išeivijos rašytojo L. Dovydėno gimtojo Čedasų krašto atstovė, bibliotekininkė Dalia Kumpauskienė teigė, kad didžiuojasi esanti šio krašto atstovė.

„Džiaugiuosi, kad gyvenu ten, kur gyveno žinomas rašytojas. Esu dėkinga jo sūnui, nepailstančiam vis aplankyti mūsų. Autorei linkiu sėkmės. Jos dėka mūsų skaitytojai turės naują knygą“, – sakė D. Kumpauskienė.  

Daug emocijų

Nuskambėjus sveikinimams padėkos žodį tarė ir pati L. Dovydėno premijos laureatė I. Dumbrytė, pripažinusi, kad ją užklupo lavina emocijų.

„Žiauriai daug emocijų. Dabar jaučiu labai daug įvairių jausmų, daug garbės sveikinimų, bet nesu tikra ar aš galiu tiek išverti. Šiaip labai keista, tiek rašai, tiek įdedi vilčių, minčių, idėjų, daug išgyveni dramos, o išeina mažytė, plonytė knygelė. Kaip sakė L. Dovydėnas, rašymas yra liga ir aš žengiu pirmuosius žingsnius tame keistame literatūros pasaulyje. Praėjo metai, kai išleido mano knygą ir L. Dovydėno premija man buvo suvokimas, kad šitas pasaulis gali būti visai kitoks, ne toks, kokį aš jį įsivaizdavau. Man ši premija yra kažkas keistai sakralaus, tarsi atsisuku į praeitį, o praeitis atsisuka į mane ir mes vieni kitiems nusišypsome ir man sako, kad viskas yra gerai, ne viskas yra taip blogai, kaip aš galvoju. Tai tarsi kažkoks susisiekimas su autoritetais, praeitimi, kuri mane kažkada įkvėpė“, – kalbėjo rašytoja.

Nutūpė paukštukas

Kasmet Čedasų bibliotekoje ant medžio nutūpia žinomo Rokiškio krašto drožėjo Gintaro Varno sukurtas paukštelis, ant kurio – tų metų L. Dovydėno premijos laureato vardas ir pavardė.

Šiemet šalia kitų įsitaisė tryliktasis medinis paukštelis, skirtas I. Dumbrytei.

O Čedasų bibliotekos aukso fondą – lentynėlę, su visomis mūsų kraštiečio premijos laureatų knygomis papildė „Šaltienos bistro“. 2021 metais ją išleido leidykla „Kitos knygos“.

Pretendavo šešiese

Kaip rašoma Lietuvos rašytojų sąjungos pranešime spaudai: „Rašytojo ir žurnalisto Liudo Dovydėno (1906-2000) premija teikiama nuo 2008-ųjų. Jos mecenatas – Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis rašytojo sūnus, fotomenininkas Jonas Dovydėnas. Premijos laureatais yra tapę rašytojai Romualdas Granauskas, Leonardas Gutauskas, Vytautas Martinkus, Valdas Papievis, Vladas Kalvaitis, Donaldas Kajokas, Grigorijus Kanovičius, Kristina Sabaliauskaitė, Birutė Jonuškaitė, Sigitas Parulskis, Markas Zingeris, Rugilė Audenienė“.

Šiemet į premiją pretendavo šeši autoriai: Sandra Bernotaitė su romanu „Akys chimeros“, Undinė Radzevičiūtė – „Minaretas ir 7“, Tomas Vaiseta –  „Ch.“, Dainius Vanagas – „Oderis“, Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre – „Kvėpuoti kitais“, Tadas Žvirinskis – „Manuscriptum discipuli, arba Studentiška 1990–1991 metų kronika“.

Organizavo biblioteka

Kūrinių vertinimo komisiją sudarė L. Dovydėno premijos mecenatas Jonas Dovydėnas, taip pat  komisijos pirmininkė – Kristina Sabaliauskaitė, Vytautas Martinkus ir Audrius Ožalas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovė – Solveiga Daugirdaitė, Danielius Mušinskas ir Alvydas Šlepikas iš Lietuvos rašytojų sąjungos.

Apdovanojimo įteikimo šventę organizavo Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešoji biblioteka.

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video