Sausio 7-ąją - stačiatikių Kalėdos (6)
Publikuota: 2022-01-07
Kategorija:
Kultūra

Sausio 7-ąją - stačiatikių Kalėdos.
Nėra tiksliai žinoma kada Rokiškio krašte apsigyveno pirmieji stačiatikiai.
Yra prielaidų, kad Rokiškyje pirmieji stačiatikiai įsikūrė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio valdymo laikotarpiu (1492 –1506).
Karų su Maskva laikotarpių ne viena stačiatikiška didikų giminė kaip kompensacijas gavo dvarų Rokiškio krašte už savo prarastas valdas pasienyje su Didžiąja Maskvos kunigaikštyste.
1654 m. Rusijoje pradedama bažnytinė reforma, kurios tikslas – suvienodinti stačiatikių liturgiją su Bizantijos graikų apeigomis. Kilo pasipriešinimas, o nepaklusę sentikiai buvo pavadinti „raskolnikais“, imtasi juos persekioti. Taip XVII a. pabaigoje sentikiai atsiduria LDK teritorijoje. Pirmąja sentikių bendruomene Lietuvoje yra laikoma Girelės bendruomenė.
Vienas pagrindinių sentikių istorinių šaltinių – Degučių metraštis teigia, kad 1710 m. Girelėje prie Kriaunų buvo statoma sentikių maldykla, o 1819 m. perkelta į Bobriškį.
Dabar Rokiškio krašte gyvuoja sentikių ir stačiatikių bendruomenės (pagal naujausius duomenis sentikių yra 710, stačiatikių – 507), kurios šiandien švenčia Kalėdas.
Sveikiname ir linkime, kad ši šventė visiems suteiktų daugiau Tikėjimo, Meilės ir Vilties!
Šv. Aleksandro Neviškio stačiatikių cerkvė Rokiškyje, pastatyta 1895 m., nugriauta 1957 metais.

Rekomenduojami video
Kokių patirčių tarptautiniai festivaliai suteikia mėgėjų teatrui? Įspūdžiai iš festivalio Bulgarijoje
(0)
Mėgėjų teatrai Lietuvoje – gyvas ir kūryba pulsuojantis kultūros laukas, kuriame bręsta talentai, buriasi bendraminčių bendruomenės ir gimsta bendruomeniškos iniciatyvos. Vis dėlto būtent tarptautiniai festivaliai neretai tampa reikšmingais etapais, kuomet mėgėjų trupės peržengia
2025-06-25
Mokinių šurmulį Juozo Tumo-Vaižganto progimnazijoje pakeitė kitoks šurmulys – birželio 16–20 dienomis Rokiškio rajono mokytojai kartu su profesionaliais dailininkais dalyvavo Europos Sąjungos finansuojamo „Tūkstantmečio mokyklos II“ (TŪM) projekto veikloj
2025-06-25
Rokiškio krašto kultūros žurnalas „Prie Nemunėlio” leidžiamas įgyvendinant projektą „Mano kraštas - tavo”. Leidėjas - Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras. Birželio mėnesį jau išleistas 2025 m. pirmojo pusmečio numeris.
Projektas at
2025-06-20
Rokiškio rajono savivaldybės administracija kartu su Rokiškio kultūros centru bei partneriais iš Latvijos ir Lenkijos įgyvendina tarptautinį projektą „Kultūros lankas“ – iniciatyvą, kuriančią bendrystę per kultūrą tarp trijų miestų: Rokiškio (Lietuva), C
2025-06-13
Ketvirtadienio pavakarę ant Rokiškio Kultūros centro sienos esanti didžiulė Rokiškio krašto kultūros veikėjų atminimo lenta buvo papildyta dar dviem ženklais. Šalia kitų 25-ių lentelių su iškilių, įvairaus žanro Rokiškio krašto kūrėjų vardų, atsirado
2025-06-13