Sausio 7-ąją - stačiatikių Kalėdos (6)
Publikuota: 2022-01-07
Kategorija: Kultūra
Sausio 7-ąją - stačiatikių Kalėdos.
Nėra tiksliai žinoma kada Rokiškio krašte apsigyveno pirmieji stačiatikiai.
Yra prielaidų, kad Rokiškyje pirmieji stačiatikiai įsikūrė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio valdymo laikotarpiu (1492 –1506).
Karų su Maskva laikotarpių ne viena stačiatikiška didikų giminė kaip kompensacijas gavo dvarų Rokiškio krašte už savo prarastas valdas pasienyje su Didžiąja Maskvos kunigaikštyste.
1654 m. Rusijoje pradedama bažnytinė reforma, kurios tikslas – suvienodinti stačiatikių liturgiją su Bizantijos graikų apeigomis. Kilo pasipriešinimas, o nepaklusę sentikiai buvo pavadinti „raskolnikais“, imtasi juos persekioti. Taip XVII a. pabaigoje sentikiai atsiduria LDK teritorijoje. Pirmąja sentikių bendruomene Lietuvoje yra laikoma Girelės bendruomenė.
Vienas pagrindinių sentikių istorinių šaltinių – Degučių metraštis teigia, kad 1710 m. Girelėje prie Kriaunų buvo statoma sentikių maldykla, o 1819 m. perkelta į Bobriškį.
Dabar Rokiškio krašte gyvuoja sentikių ir stačiatikių bendruomenės (pagal naujausius duomenis sentikių yra 710, stačiatikių – 507), kurios šiandien švenčia Kalėdas.
Sveikiname ir linkime, kad ši šventė visiems suteiktų daugiau Tikėjimo, Meilės ir Vilties!
Šv. Aleksandro Neviškio stačiatikių cerkvė Rokiškyje, pastatyta 1895 m., nugriauta 1957 metais.
Rekomenduojami video
#sugrazintaistorija
Rokiškio rajono savivaldybė, vykdydama projektą „Sugrąžinta istorija“ (angl. „Reclaimed History“), pristato unikalią iniciatyvą, skirtą atgaivinti pamirštą ir prarastą kultūros bei istorijos paveldą Žiemgaloje ir Šiaurės Lietuvoje.
2024-12-19
Netikėkite, kad žmonės miršta...
Jie išeina TEN - TOLI TOLI...
Vakarais armonika ir vėl pravirksta...
MŪSŲ ATMINTIS LABAI LABAI TALPI!
Giedrė Mičiūnienė 2024-12-11
Šis eilėraštis sukurtas a a. siuvėjo, armonikieriaus Vytauto Dagio atminimui.
2024-12-17
Kaip primena Etninės kultūros taryba, Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą ir sklaidą Lietuvoje globoja valstybė, įtvirtindama tam tikras teisines nuostatas. Be to, Lietuva įsipareigojo puoselėti savo kalendorinių š
2024-12-04
Rokiškio teatralai, apie save pasakoję ir savo darbus pristatę jau sunkiai suskaičiuojamoje daugybėje skirtingų pasaulio šalių, spalio pabaigoje su išskirtine Rokiškio krašto asmenybe – Lionginu Šepka – supažindino marokiečius. Rokiškėnai
2024-11-19
Primename, kad iki 2024 m. lapkričio 15 d. dar galima teikti kandidatūras dėl Rokiškio krašto garbės piliečio vardo suteikimo. Šis apdovanojimas skiriamas už ypatingus nuopelnus bei išskirtinį indėlį į Rokiškio rajono švietimo, kultūros, mokslo, sporto, ekon
2024-11-07