Šokio vyksmas „Hands Up“ bandė besti pirštu į protesto kultūrą (foto) (0)
Šiuolaikinio meno festivalis „Start 2022“ tęsiasi. Ketvirtadienį, rugsėjo 1-ąją prie svečių namų „Leokordis“ pradėtas šokio vyksmas „Hands Up“. Vyksmo metu spektaklio atlikėjais tapę žiūrovai nukeliavo iki „Maximos“, paskui, apsukę ratuką, grįžo atgal į svečių namų renginių salę.
Darosi jau įprasta, kad šiuolaikinis menas turi stebinti. Šis pasirodymas – apie protesto kultūrą. Pats vyksmo pavadinimas lietuviškai reiškia „Rankas į viršų“. „Kokį protesto kūdikį mes užauginsime – laisvės ar agresijos simbolį?“ Pasirinkimui turime vis mažiau laiko“, - sako pasirodymą surengusi menininkė Agnietė Lisičkinaitė. A. Lisičkinaitės solo darbe „Hands Up“ kalbama ir apie nuomonių svarbą.
Pakeltos rankos – fizinė kūno pozicija, kuri atsikartoja daugelyje kontekstų. Šįkart pasirinktas protestas. Protestas Lietuvoje nuo Sąjūdžio laikų romantizuotas. Deja, pastarųjų pasaulio įvykių kontekste, galima daryti išvadą, kad nekonstruktyvus protestas yra patogi forma anarchijai įsigalėti. Šokio vyksmas galėtų vadintis ir socialiniu eksperimentu.
Vyksmas pradėtas svečių namų kieme, išdėliojant lapus su populiariais protestų šūkiais. Pasiūlyta kiekvienam pasirinkti jam idėjiškai tinkantį šūkį ir iškeltomis rankomis pražygiuoti gatve, po to susitelkti prie „Maximos“, atkreipiant žmonių dėmesį, ir grįžti atgal. Tylus protestas, be agresyvių veiksmų bei žodžių tik atkreipia dėmesį. Klausimas, kas būtų, jeigu jis būtų kitoks?
Sugrįžus į salę, paruoštą renginiui, žiūrovų vėl paprašyta pakelti rankas, skambant muzikai. Dideliame ekrane buvo rodomi vaizdai iš ką tik įvykusios eisenos, o choreografė A. Lisičkinaitė stovėjo šios eisenos fone pakeltomis rankomis. Po to sekė modernus atlikėjos šokis ir iš jo kilęs apsinuoginimas. Gal todėl šis spektaklis buvo skirtas tik asmenims, vyresniems nei 18 metų.
Besiskirstydami žiūrovai renginiu nebuvo nusivylę: kažkam jis pasirodė per trumpas, kai kas stebėjosi originalia idėja, treti gi džiaugėsi galimybe pasivaikščioti, išlipus iš automobilio... Pažymėtina, kad dauguma vykstą stebėjusių – jaunimas.
Kokie šūkiai buvo padalinti žiūrovams? Gal neverta į jų turinį gilintis, nes juose – gausybė šūkių iš įvairiausių protestų – ir prieš klimato atšilimą, ir neigiantys šį reiškinį, už feminizmą ir prieš jį, minima atsinaujinanti energija, Palestina, „Mano kūnas – mano pasirinkimas“, šūkis prie eidžizmą (diskriminacija dėl amžiaus) ir daugiau įvairių. Šūkiai užrašyti anglų kalba, nes pats vyksmas pritaikytas ir užsienio auditorijai. Pasirodymai anksčiau vyko ir kitose Europos šalyse.