Užgavėnių šventės maratoną stabdyti paragino pati visuomenė (2)

Publikuota: 2022-02-28 Kategorija: Kultūra
Užgavėnių šventės maratoną stabdyti paragino pati visuomenė
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Kaip švęsti ten, kur ką tik degė atminimo žvakės? Tokį klausimą uždavė Kultūros centro kolektyvas.

Kovo 2-oji – Pelenų diena, pradedanti gavėnią – susikaupimo ir rimties, Kristaus gyvenimo ir kančios apmąstymo laikotarpį. O tradiciškai Pelenų dienos išvakarėse švenčiamos Užgavėnės. Su krikščionybe ši šventė iš esmės neturi nieko bendro. Pagrindinės Užgavėnių tradicijos – prisivalgyti riebiai ir sočiai, kad užtektų visam gavėnios laikotarpiui. Tai ir persirengėlių eitynės, linksmybės prieš tylos laiką. Tradiciškai Užgavėnių šventės rengiamos visame rajone. Kartais ir per anksti: kai kurios šventės buvo suplanuotos sekmadienį. Tačiau šeštadienį prie Kultūros centro renginių pasirodė ženklas – „Atšaukta“. Pasak Kultūros centro direktorės pavaduotojos Aušros Gudgalienės, atšaukti centro kuruojamus renginius paskatino visuomenės reakcija.

Kaip švęsti ten, kur ką tik gedėjome?

„Ketvirtadienį Sąjūdžio aikštėje deginome žvakutes ir meldėmės už žuvusius Ukrainos laisvės kovotojus. O vos po poros dienų, kai situacija nepasikeitė, toje pačioje aikštėje linksminsimės“, – apie etinius Užgavėnių šventimo akcentus svarstė Kultūros centro direktorės pavaduotoja A. Gudgalienė. Ji prisipažino atvirai: Kultūros centro kolektyvas nejaučia jokio noro švęsti. „Tą išgirdome ir iš tų žmonių, kurie turėjo būti mūsų renginyje“, – sakė ji.

Švelnų paskatinimą atsisakyti šventimo Kultūros centras juto ir iš visuomenės. „Ir kunigo Ernesto Želvio paraginimas, ir kitų žmonių mintys skatino pagalvoti, ar tikrai reikia dabar tos šventės“, – sakė A. Gudgalienė. Todėl Kultūros centre buvo apsvarstyta idėja, ar nevertėtų nuo masinio viešo šventimo susilaikyti. „Nebuvo balsavimų ar protokolų. Tiesiog širdimi jutome, kad nereikia švęsti“, – kalbėjo ji.

Kiek daugiau pabambėjimų buvo sulaukta iš rajono miestelių „Girdėjome nusiskundimus: ruošėmės, stengėmės. Mes iš tiesų matome, kad ruošėtės ir stengėtės. Matome jūsų pastangas. Bet susiklostė toks laikas, kad reikia susilaikyti nuo triukšmingų šventimų“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji atvira: kai kurie kultūriniai renginiai vyks. Tokie kaip koncertai, filmų demonstracijos. „Tai kelia žmogaus dvasią, padeda išbandymų metu. Tai nėra triukšmingi, masiniai, tai subtilūs kultūros renginiai“, – sakė A. Gudgalienė. Nebus atšaukta ir Kaziuko mugė, suplanuota Juodupėje. Ji ir kituose miestuose vyksta. Be to, pašnekovė pridūrė, kad jai galima sugalvoti ir kitų akcentų: pavyzdžiui, organizuoti labdaros rinkliavą.

Bijantiems, kad Užgavėnių šventė be masinio šventimo gali išnykti, A. Gudgalienė akcentuoja – jei atsisakoma masinių renginių, tai dar nereiškia, kad Užgavėnės apskritai draudžiamos. Lieka vaikų šventės. O kam aktualu, tas gali ir pats švęsti šeimos, draugų rate.

„Ir dėl produktų, kurie supirkti šventiniams blynams, bet liks nepanaudoti, nepergyvename. Caritui juos atiduosime“, – sakė A. Gudgalienė.

Muziejuje Užgavėnės vyks, tik akcentus teks perdėlioti

Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė neslėpė, kad dvejonių dėl kovo 2-ąją suplanuoto renginio buvo. „Svarstėme visaip. Klausėme rajono valdžios nuomonės. Liepė rengti. Tik tiesiog perdėlioti akcentus“, – sakė N. Šniokienė.

Ji ką tik į darbą grįžo po ligos. Ir pirmadienio popietę muziejaus kolektyvas rinksis galutinai suderinti akcentų. Pasak direktorės, linksmybės bus „minimalizuotos“: tiesiog susirinkusiems bus papasakota, kad Užgavėnės – kalendorinė šventė, paaiškinta, kaip ji buvo minima.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video