Pasaulis smerkia Rusijos puolimą prieš Ukrainą: „neišprovokuota ir nepateisinama“ (2)
Pasaulio lyderiai ketvirtadienį skubiai pasmerkė Rusijos pradėtą karinį Ukrainos puolimą.
Vakarų sostinės pažadėjo griežtinti sankcijas Maskvai, o Jungtinių Tautų vadovas pareikalavo nedelsiant užbaigti konfliktą.
Pateikiama pirmąsias pasaulio lyderių reakcijas į Ukrainos užpuolimą.
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas)
„Šiąnakt visas pasaulis maldomis yra su Ukrainos žmonėmis, patiriančiais neišprovokuotą ir nepateisinamą Rusijos ginkluotųjų pajėgų puolimą“, – sakė prezidentas netrukus po to, kai Rusija pradėjo karinę operaciją prieš Ukrainą.
Jis įspėjo, kad „tik Rusijai tenka atsakomybė už mirtis ir destrukciją, kurias atneš ši ataka“.
„Pasaulis patrauks Rusiją atsakomybėn“, – paskelbė J. Bidenas.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas)
A. Guterresas po skubiai sušaukto JT Saugumo Tarybos posėdžio kreipėsi tiesiogiai į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, ragindamas „žmonijos labui“ nutraukti puolimą.
„Žmonijos labui neleiskite Europoje prasidėti tam, kas galėtų būti didžiausias karas nuo amžiaus pradžios“, – sakė jis.
„Konfliktas privalo būti sustabdytas dabar“, – sakė JT vadovas, pridūręs, jog tai „liūdniausia diena“ per jo kadenciją.
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas
Aljanso generalinis sekretorius sakė, kad Rusija „pasirinko agresijos prieš suverenią ir nepriklausomą valstybę kelią“.
Puolimas „kelia pavojų nesuskaičiuojamos daugybės civilių gyvybėms“, nurodė J. Stoltenbergas išplatintame pranešime, Rusijos pradėtą puolimą pavadinęs „didžiuliu tarptautinės teisės pažeidimu ir rimta grėsme euroatlantiniam saugumui“.
Ketvirtadienį NATO valstybių ambasadoriai rengia skubų susitikimą Rusijos puolimui aptarti.
Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas)
„Esu sukrėstas siaubingų įvykių Ukrainoje. Kalbėjausi su [Ukrainos] prezidentu [Volodymyru] Zelenskiu apie tolesnius žingsnius“, – parašė B. Johnsonas socialiniame tinkle „Twitter“.
„Prezidentas V. Putinas pasirinko kraujo liejimo ir destrukcijos kelią, pradėdamas šią neišprovokuotą ataką prieš Ukrainą. JK ir mūsų sąjungininkės ryžtingai reaguos“, – pabrėžė jis.
Europos Sąjungos vadovai
„Šiomis tamsiomis valandomis mintimis esame su Ukraina ir nekaltais [žmonėmis]: moterimis, vyrais, vaikais, susiduriančiais su šia neišprovokuota ataka ir baime dėl savo gyvybės, – tviteryje parašė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).
„Patrauksime Kremlių atsakomybėn“, – pridūrė jie.
Bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) sav ruožtu pareiškė, kad Rusijai dėl Ukrainos užpuolimo gresia „beprecedentė izoliacija“ ir „griežčiausios sankcijos“, kokias tik kada nors yra skelbusi ES.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas)
Vokietijos lyderis griežtai pasmerkė V. Putino „beprincipį aktą“ ir per pokalbį su V. Zelenskiu išreiškė savo šalies „visišką solidarumą“ su Ukrainą.
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) įspėjo, kad „pasaulis nepamirš šios gėdingos dienos“.
„Ši ataka turės sunkių politinių ir ekonominių pasekmių Rusijai“, – sakė Vokietijos ekonomikos ir klimato ministras Robertas Habeckas (Robertas Habekas).
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas)
„Rusija privalo nedelsdama nutraukti savo karines operacijas“, – tviteryje parašė E. Macronas, pabrėžęs, kad Rusija priėmė sprendimą „kariauti su Ukraina“.
„Prancūzija solidarizuojasi su Ukraina. Ji palaiko ukrainiečius ir dirba su savo partnerėmis bei sąjungininkėmis dėl šio karo užbaigimo“, – pridūrė E. Macronas.
Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo)
„Šie neišprovokuoti veiksmai yra akivaizdus tolesnis Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo, taip pat Rusijos įsipareigojimų pagal tarptautinę teisę ir JT Chartiją pažeidimas“, – nurodė Kanados vyriausybės vadovas išplatintame pareiškime.
J. Trudeau sakė, jog susitiks su partneriais iš Didžiojo septyneto (G-7), kad parengtų kolektyvinį atsaką, „įskaitant sankcijas, kurios papildytų anksčiau šią savaitę paskelbtą baudžiamųjų priemonių paketą“.
„Šie beatodairiški ir pavojingi veiksmai neliks be atsako“, – įspėjo jis.
Japonijos premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida)
„Vėliausia Rusijos invazija supurto tarptautinės tvarkos, draudžiančios vienašališkus bandymus keisti status quo, pamatus“, – sakė Japonijos lyderis po šalies nacionalinio saugumo tarybos posėdžio.
ESBO
Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, kuriai priklauso ir Rusija, pareiškė, kad „šis puolimas prieš Ukrainą kelia didžiulį pavojų milijonų žmonių gyvybei ir yra šiurkštus tarptautinės teisės ir Rusijos įsipareigojimų pažeidimas“.
Šį pareiškimą išplatino šiuo metu ESBO pirmininkaujantis Lenkijos užsienio reikalų ministras Zbigniewas Rau (Zbignevas Rau) ir organizacijos generalinė sekretorė Helga Schmid (Helga Šmid).
Ukrainos ambasadorius Jungtinėse Tautose
Ukrainos ambasadorius Serhijus Kyslycia per skubiai sušauktą emocingą JT posėdį karštai ragino Rusijos pirmininkaujamą Saugumo Tarybą „padaryti visa, kas įmanoma, kad būtų sustabdytas karas“ jo šalyje.
Jis paragino Rusijos ambasadorių JT Vasilijų Nebenzią atsisakyti Saugumo Tarybos pirmininko pareigų ir pridūrė: „Karo nusikaltėliams skaistyklos nėra. Jie eina tiesiai į pragarą, ambasadoriau.“