Smurto artimoje aplinkoje atveju nebus taikoma privaloma mediacija (0)
Smurto artimoje aplinkoje atveju nebus taikoma privaloma mediacija, įtvirtino Seimas.
Praėjusią savaitę priimtos pataisos apriboja galimybę taikyti privalomąją mediaciją sprendžiant civilinius ginčus, kai ginčo šalys yra smurto artimoje aplinkoje subjektai.
Už tai numatančias Mediacijos įstatymo pataisas balsavo 121 Seimo narys, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.
Pataisų iniciatorė socialdemokratė Dovilė Šakalienė pabrėžia, kad privalomas mediacijos taikymas civiliniuose ginčuose tais atvejais, kai vyko smurtas artimoje aplinkoje, prieštarauja pačiai mediacijos esmei, kad taikaus susitarimo pasiekimas derybų keliu galimas tik tarp lygiaverčių šalių.
„Visi suprantame, kad smurto artimoje aplinkoje atveju smurtautojas kontroliuoja auką, tai lygiavertės taikios derybos nėra įmanomos“, – pažymi D. Šakalienė.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras svarstymo metu sakė, kad tais atvejais, kai yra smurtas artimoje aplinkoje, santykiai tarp šeimos narių yra labai įtempti, privalomoji mediacija ne tik kad nepadėtų išspręsti, bet turbūt sukeltų dar didesnį konfliktą tarp šalių. Pasak jo, šios pataisos leis teismui nuspręsti, kad ne visais atvejais būtų privaloma mediacija.
Pagal priimtus įstatymo pakeitimus privalomoji mediacija negalės būti taikoma šeimos ginčuose, kai kreiptis į teismą dėl ginčo sprendimo sieks smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, o kita ginčo šalis bus galimas smurtautojas ir bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, susijęs su smurtu artimoje aplinkoje.
Tačiau jei šeimos ginčą privalomosios mediacijos būdu sieks spręsti smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, jam išliks teisė kreiptis dėl privalomosios mediacijos ir galimybė ginčo šalims nemokamai pasinaudoti mediacijos paslaugomis.