Krašto apsaugos savanorių pajėgų trisdešimtmetis – proga rokiškėnams prisiminti garbingą istoriją ir turiningą šiandieną (video ir foto) (5)

Publikuota: 2021-01-18 Kategorija: Renginiai
Krašto apsaugos savanorių pajėgų trisdešimtmetis – proga rokiškėnams prisiminti garbingą istoriją ir turiningą šiandieną (video ir foto)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus muziejininkės, karės savanorės Emos Valentaitės parengta Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų uniformų bei ekipuotės paroda 506-osios pėstininkų kuopos kuopavietėje.

Sausio 17 d. Krašto apsaugos savanorių pajėgos minėjo 30-metį. Garbingo jubiliejaus šventę kiek aptemdė karantinas: vietoj tradicinės rikiuotės prie Lietuvos Respublikos Seimo, kuriame 1991 m. ir prisiekė pirmieji kariai savanoriai, šiemet vyko virtuali rikiuotė. Tėvynės gynėjus pasveikino aukščiausi šalies vadovai. Šis jubiliejus – puiki proga prisiminti ir garbingą rajono gynėjų – Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios pėstininkų kuopos istoriją, ir ne mažiau aktualią ir turiningą jos šiandieną.

Šiai dienai atminti 506-osios kuopos kuopavietėje surengta Sausumos pajėgų (kurių dalimi yra KASP) lauko uniformų bei ekipuotės paroda. Ją surengė Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus muziejininkė, karė savanorė Ema Valentaitė. Ji trumpai pateikė ir trumpą KASP bei kuopos istorijos pristatymą: „1990 metais buvo pradėta kurti karinė sistema. 1991 metų kruvinieji sausio įvykiai paskatino žmonių aktyvumą bei norą ginti šalies Nepriklausomybę, tad tuo pat metu, prieš 30 metų, Sausio 17-ąją buvo įkurta tuometinė Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba, kuriai vadovavo štabo viršininkas plk. Jonas Gečas. 1998 metais SKAT pervadinta į Krašto apsaugos Savanorių pajėgas, sutrumpintai KASP. Jos priklauso Sausumos pajėgoms. Šiuo metu Kasp vadas yra plk. Dainius Pašvenskas.
1991 metų balandžio 22 diena pradėta formuoti SKAT Panevėžio rinktinė, kuriai 1999m. sausio 15 diena rinktinei suteiktas Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vardas.
Šiai rinktinei priklauso ir Rokiškio 506-oji pėstininkų kuopa.
Ši kuopa, tada dar vadinta 105 -ąja kuopa pradėta formuoti 1991m. kovo pradžioje. Kovo dešimtą dieną kuopos sąrašuose buvo 27 savanoriai, iš jų net dešimt kovo 11-17 dienomis saugojo Aukščiausiąją Tarybą. Kovo 17 dieną AT rūmuose davė priesaiką.
Praėjus pusei metų nuo įkūrimo kuopoje jau buvo 76 savanoriai. Nuo susikūrimo pradžios iki 1992 03 02 kuopai vadovavo ltn. Algis Veikšys.
Daugėjant žmonių, norinčių ginti Lietuvos laisvę, 1992 metų kovo mėnesį buvo suformuotas Rokiškio batalionas, jo pirmuoju vadu tapo Algis Veikšys. Batalioną sudarė dvi Rokiškio kuopos, po vieną Obelių bei Kupiškio kuopą.
Po reformos Rokiškyje liko tik viena kuopa, kuri dabar vadinasi 506 pėstininkų kuopa. Nuo 2013 metų jai vadovauja kpt. Sergejus Afanasjevas.
Kuopoje tarnauja įvairaus amžiaus bei profesijų žmonės. Čia yra suteikiamos galimybės nuolat mokytis, tobulėti, užsiimti prasminga ir naudinga veikla.
Galime didžiuotis, kad 506-osios kuopos kariai dalyvavo visose tarptautinėse misijose į kurias buvo siunčiami SP kariai. Šiuo metu 2 kuopos kariai yra išvykę į JT misiją MINUSMA Malyje.
Minint KASP 30-metį 506-os kuopos patalpose eksponuojamos Sausumos pajėgų lauko uniformos bei ekipuotė. Ekspoziciją surengti padėjo Obelių laisvės kovų istorijos muziejus.“ Šią parodą „Rokiškio Sirenos“ interneto svetainės, facebook bei youtube paskyrų lankytojai gali apžiūrėti vaizdo siužete.
KASP 30-metis – puiki proga prisiminti ne tik istoriją, bet ir pažvelgti į turiningą šiandieną. Kaip jau minėta, net du kuopos kariai – Deividas Daukas ir Deividas Maceika atlieka garbingą taikdarių misiją tolimajame Malyje.
Rokiškėnams įsiminė ir pastarųjų metų tarptautinės pratybos Rokiškio rajone, kai mūsų miesto aerodrome leidosi NATO sąjungininkų „Black Hawk“ sraigtasparniai. „Pas bet ką amerikiečiai sraigtasparniais neskraido“, – taip kitados kuopą įvertino rokiškėnai, stebėję įspūdingą orlaivių skrydį. Kuopos kariai jau dvejus metus iš eilės yra Vyčio apygardos 5-osios rinktinės geriausio skyriaus varžybų prizininkai.
Pirmojo karantino metu 506-ajai pėstininkų kuopai teko atsakinga pareiga kartu su Valstybinės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais saugoti Lietuvos-Latvijos sieną.
O kur dar tyli pagalba visuomenei, policijos pareigūnams? Vien tik pernai, ne tarnybos metu, neuniformuoti kariai padėjo ieškoti net dviejų dingusių žmonių. Didelis dėmesys kuopoje skiriamas ir pilietiškumo, istorijos puoselėjimui.
Lina DŪDAITĖ-
KRALIKIENĖ

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video