Rokiškio kariai savanoriai kviečia prisidėti prie istorijos išsaugojimo – kartu tvarkyti Obelių šilo bunkerį (0)

Publikuota: 2018-11-16 Kategorija: Renginiai
Rokiškio kariai savanoriai kviečia prisidėti prie istorijos išsaugojimo – kartu tvarkyti Obelių šilo bunkerį
Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose nuotr. / Rokiškėnai kariai savanoriai jau ne kartą talkino atnaujinant Obelių šilo bunkerį.

Lapkričio 17-ąją Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios kuopos kariai savanoriai rajono žmones kviečia į talką – suvienijus jėgas atsatyti Obelių šilo bunkerį. Talkos metu ar pertraukėlėse prie arbatos ir kareiviškos košės, atėjusieji turės puikią progą susipažinti su šiandieniniais mūsų rajono gynėjais, daugiau sužinoti apie Lietuvos kariuomenę, Krašto apsaugos savanorių pajėgas, 506-ąją kuopą. O rokiškėnai kariai savanoriai papuoš ir Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose teritoriją – Lietuvos kariuomenės šimtmečiui atminti jie pasodins ąžuoliuką.
Talka vyks visą dieną. Kiekvienas norintysis prie jos galės prisijungti jam patogiu metu.

Rokiškėnai kariai savanoriai teigia, kad išsaugoti atmintį apie Obelių šilo mūšį – labai svarbu. Nes, norint sumenkinti laisvės kovų kovų istorijos svarbą, dažnai naudojama nuostata, esą partizanai ne ką ir tenuveikė – tik lindėjo bunkeriuose. Šią nuostatą svarbu paneigti dėl keleto priežasčių. Visų pirma – laisvės kovų istorija yra ir sėkmės istorija.  Partizanai nesislėpė bunkeriuose ir nelaukė, kada juos aptiks ir sunaikis. Partizanai kovojo, ir kovojo sėkmingai. Obelių šilo mūšis ir yra tokios pergalės liudininkas. Juk mūsų partizanai sėkmingai pasipriešino daug didesnėms, geriau ginkluotoms sovietinėms pajėgoms. Jie padarė nemenkų nuostolių sovietams. Taigi, ši pergalė liudija, kad drąsa, išradingumas, lankstumas, savojo krašto pažinimas – puikūs talkininkai kovoje prieš galingą priešą. Ir laimi ne didesnis, o protingesnis, išradingesnis, lankstesnis ir drąsesnis.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad Obelių šilo bunkeris: ne slaptavietė, skirta tiesiog žiemojimui. Tai ant Lapės kalnelio puikiai įrengta, dideliam kovotojų skaičiui pritaikyta sistema, su apkasais, šaudymui skirtomis vietomis. Tai rodė, kad laisvės kovotojai buvo nusiteikę rimtai pasipriešinti sovietų pajėgoms.
Akylesnieji pastebėjo, kad Obelių šilo bunkeris restauruojamas jau ne pirmą kartą. Kodėl?
Kariai teigia, kad bunkeris atstatomas tokiomis pat technologijomis, kokiomis jis ir buvo pastatytas. O dėl aplinkos sąlygų rąstų statinys – neilgaamžis. Žinoma, dabar yra įvairiausių impregnantų, kitų priemonių, kurios gerokai prailgintų bunkerio amžių. Bet... Tai jau būtų ne autentiškomis technologijomis paremtas bunkerio atstatymas, o dekoracijos, muliažo kūrimas. Tad kariai linkę įdėti daugiau pastangų, tačiau atkurti bunkerį tokį, kokį jį statė partizanai.
Obelių šilo bunkeris svarbus ir tuo, kad taip suteikiama galimybė susipažinti su Laisvės kovų istorija gyvai. Jis yra gausiai lankomas moksleivių, istorijos entuziastų, prie jo vyksta įvairūs renginiai.
Talkoje dalyvaus ir muziejininkai, obeliečiai moksleiviai, kurie ne tik talkins, bet ir įamžins bunkerio atstatymo akimirkas. Jiems – tai unikali istorijos ir pilietiškumo pamoka.
Istorikas Valius Kazlauskas sakė, kad Laisvės kovų įamžinimo komisija Obelių šilo bunkerio atnaujinimui: medžiagoms, įrankiams skyrė 900 Eur.
Talka vyks visą dieną. Kiekvienas norintysis gali prie jos prisidėti patogiu metu ir kartu su kariais pasidarbuoti tiek, kiek gali skirti laiko ir jėgų. Talkininkai bus vaišinami arbata, ir jau legendine tapusia 506-osios kuopos karių išvirta kareiviška koše. Į talką kviečiami visi norintieji, jie bus aprūpinti įrankiais (norintieji gali atsinešti savo kastuvą ar pjūklą), darbo priemonėmis.
Kaip jau minėta, talka – puiki proga susipažinti su mūsų rajono gynėjais – kariais savanoriais, su jų tarnybos ypatumais. Taip pat galimybė išsamiau pasidomėti Lietuvos kariuomene, jos istorija. Kartu tai ir gyvosios istorijos pamoka: juk ne kasdien galima pamatyti, kokiomis technologijomis partizanai statė bunkerius, patiems pamatyti šių statybų procesą, talkininkauti jame. Šis bunkeris priklauso pirmajam Laisvės kovų etapui, kai specialiai parinktose vietose buvo rengiamos gana didelės partizanų stovyklavietės, su įvairiais įtvirtinimais, šaudymo vietomis, pritaikytoms laisvės kovotojų turimiems ginklams. Obelių šilo bunkeris įdomus tuo, kad tai ne tik žiemojimui ar nakvynėms pritaikytas bunkeris, o visa gynybinė sistema: su apkasais, specialiai šaudymui įrengtomis vietomis. Tad dalyvavimas talkoje bus puiki proga praplėsti naujausiosios istorijos žinias.
„Rokiškio Sirena“ primena:Obelių šilo mūšis įvyko 1945 m. liepos 13 dieną.  Jame dalyvavo 50 partizanų, kuriems vadovavo Balys Vaičėnas. Partizanų stovyklą bandė užimti kariai iš NKVD 137-ojo šaulių pulko ir stribai iš Antazavės valsčiaus stribyno. Partizanai mūšio metu pranoko kareivius taktiniu požiūriu ir sėkmingai be nuostolių pasitraukė. Tuo tarpu kariuomenė patyrė nemažus gyvosios jėgos nuostolius: įvairiose ataskaitose kalbama apie žuvusius bei sunkiai sužeistus sovietų karius.
„Rokiškio Sirenos“ inform.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video