Rokiškio rajono savivaldybės taryboje pasikeitimai – S. Meliūno vietą užims Virginijus Lukošiūnas (0)
2022 m. birželio 9 d. Vyriausioji rinkimų komisija priėmė sprendimą patenkinti Rokiškio rajono savivaldybės tarybos nario Stasio Meliūno prašymą atsistatydinti dėl asmeninių priežasčių. Politikas buvo išrinktas pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Valiaus Kazlausko koalicijos „UŽ LAISVĘ AUGTI“ iškeltų kandidatų sąrašą. Pagal šį sprendimą savivaldybės tarybos nariu turi tapti kandidatų sąrašo, pagal kurį buvo išrinktas nebesantis tarybos narys, pirmasis tarybos nario mandato negavęs kandidatas. Tai – Virginijus Lukošiūnas. Rinkimų rezultatai buvo išsidėstę taip: trečias buvo S. Meliūnas, gavęs 341 balsą, ketvirtas V. Kazlauskas – 337 balsai, o V. Lukošiūnu pasitikėjo 306 rinkėjai. „Rokiškio Sirena“ pasiteiravo, kokiomis viltimis gyvena politikas. Paprašėme daugiau papasakoti apie save.
- Tikriausiai daugelis Rokiškio rajono gyventojų Jus pažįsta, tačiau pabandykite trumpai prisistatyti tiems, kurie galbūt neseniai atvyko į Rokiškį arba anksčiau kažką pražiūrėjo. Taigi, kur ir kuo šiuo metu dirbate, iš kur esate kilęs ir kur gyvenate, kas Jūsų šeima ir ką mėgstate veikti laisvalaikiu?
- Esu kilęs iš Rokiškio rajono, kaimelio netoli Kupiškio marių, pavadinimu Lailūnai. Gyvendamas ten, lankiau Pandėlio vidurinę mokyklą (dabar – gimnazija). Baigęs mokslus, įstojau į Kauno A. Sniečkaus politechnikos institutą, o kai jį baigiau, tai jau buvo Kauno technologijos universitetas. Buvome pirmoji KTU laida. Grįžęs į gimtąjį rajoną, savo darbinę karjerą pradėjau AB „Rokiškio grūdai“, dirbdamas energetikos srityje, mat esu energetikas pagal išsilavinimą. Po to perėjau dirbti į Valstybinę energetikos inspekciją, po sujungimo vėliau pavadintą Valstybine energetikos reguliavimo taryba. Ten išdirbau 25 metus. Buvau atstovu Rokiškio rajone. Kaip ir visa kita, ši institucija taip pat buvo optimizuota ir rajone mano turėto etato neliko. Toks pat darbas buvo pasiūlytas Panevėžyje, į kurį važinėjau porą metų. Vėliau man pagailo savęs, savo laiko, atlyginimo ir pasitraukiau, pereidamas dirbti į Rokiškio rajono savivaldybės administraciją. Ten darbavausi vos pusę metų ir pasitraukiau daugiausia dėl asmeninių priežasčių. Dabar aš - oficialiai bedarbis, bet ne nedirbantis, nes namuose prisikaupė darbų keletui metų į priekį. Artimiausiu laiku greičiausiai užsiimsiu individualia veikla, nes žmonėms labai reikia konsultacijų energetikos srityje. Hobiui, galima sakyti, laiko nelieka, o galbūt mano darbai ir yra hobis. Sumanymų namuose turiu trims gyvenimams į priekį. Mano šeima – žmona Danguolė, Rokiškio J. Tumo - Vaižganto gimnazijos Suaugusiųjų ir jaunimo skyriaus mokytoja. Susipažinome dar studijuodami - vaidinome liaudies teatre, dvylika vestuvių atšokome scenoje, o tryliktos buvo mūsų, tikros. Sūnus ir dukra dabar – Vilniuje, baigę mokslus, turi darbus, uždirba turbūt daugiau nei abu tėvai kartu sudėjus. Džiaugiamės, kad jie - tik Vilniuje, o ne išvyko į užsienį.
- Kada pradėjote domėtis politika? Kas tai paskatino?
- Sunku tiksliai apibrėžti, kada. Turbūt, kai 1988 metais su žmona prisijungėme prie vienos iš pirmųjų Kaune Sąjūdžio palaikymo grupių, o rugsėjo 1-ąją pirmąsyk oficialiai iškėlėme Trispalvę Kauno technologijos universitete. Istoriniams įvykiams pasukus kita linkme, už tai, ko gero, būtume „paskatinti nemokama ilgalaike ekskursija į Vorkutą”. Partinę politinę veiklą pradėjau nuo narystės Lietuvos centro sąjungoje – tai buvo 2000 metais. Vėliau ši sąjunga susijungė su liberalais ir tapo Liberalų centro sąjunga, dar vėliau - Lietuvos laisvės sąjunga. 2007 metais pasitraukiau iš šios partijos dėl pažiūrų išsiskyrimo, tačiau nenutraukiau santykių ir toliau bendradarbiavome. Į Tarybą 2005-2007 metų laikotarpiui pakliuvau kaip pakaitinis ir išbuvau pusę kadencijos. Kitoje kadencijoje į Tarybą nepatekau. 2011-2015 m. kandidatavau kaip nepriklausomas kandidatas. Manau, per visą laikotarpį toks buvau vienintelis, pridėčiau, kad ir, ko gero, su mažiausiu rinkimų biudžetu Respublikoje – 220 litų. Mandatą gavau. 2015-2019 m. Taryboje buvau su Lietuvos laisvės sąjunga. Tai buvo bendras nepartinių ir Laisvės sąjungos sąrašas. 2019 m., kad gaučiau mandatą, pritrūko 30 balsų. Dabar, jau ketvirtai kadencijai, ateinu nuo „atsarginių suolelio“. Buvau Valiaus Kazlausko koalicijos sąraše, likau penktas. Mandatus pagal šį sąrašą gavo Valius Kazlauskas, Irmantas Tarvydis, Stasys Meliūnas ir Gintaras Girštautas.
- Kurioms partijoms ar rinkimų komitetams priklausėte?
- Jau minėjau, bet iš esmės visada bendradarbiavau tik su viena partija, kurios pavadinimas keitėsi.
- Jeigu keitėsi politinės pažiūros – kas tai įtakojo?
- Mano pažiūros nesikeitė - visada buvau liberalių pažiūrų, nors liberalizmas turi ir savo minusų. Pvz., reikėtų kokiu nors būdu reguliuoti kainas, rinką.
- Kiek kartų kandidatavote į savivaldybės Tarybą ir merus?
- Į Tarybą, kaip jau minėjau – penkis kartus, kartą bandžiau tapti meru, kartą - bandžiau į Seimą. Tai buvo 2012 metais. Likau septintas.
- Kai buvote išrinktas į savivaldybės Tarybą, kas per visą laikotarpį labiausiai nuvylė?
- Nuvylė kai kurių partijų atstovų stuburo neturėjimas ir išdavystės, taip pasakyčiau. Jie neturi ideologinio pagrindo, kartais „eina su velniu meškerioti“. Nuvylė ir kova dėl mokyklų. Buvo labai daug kovota dėl mokyklų tinklo pertvarkos, tačiau, nežiūrint pastangų, buvo padaryta pažodžiui, kaip reikalavo ministerija. Mieste buvo „liberalioji“ „Romuva“, „akademinis“ „Tūbelis“ ir „tradicinis“ Vaižgantas. Dabar gimnazistams pasirinkimo teisės nebelieka, pasirinkimas – vienintelis. Be to, nežinau, kam nuo to bus geriau, jeigu vaikai su specialiaisiais poreikiais lavinsis kartu su visais, kur klasėje - 30 mokinių. Juk vaikai - žiaurūs.
- Kokią visų laikų Rokiškio rajono savivaldybės tarybos idėją laikote labiausiai vykusia?
- Galbūt baseinas ir ledo arena. Jeigu dar anksčiau – Nepriklausomybės aikštės rekonstrukcija.
- Ar noriai priėmėte galimybę vėl gauti mandatą Taryboje?
- Prisipažinsiu, po didelių svarstymų. Buvau priėmęs sprendimą, kad mano „korta mušta“, todėl dvejojau. Jaučiu, kad nesu ten laukiamas, bent jau daugumos. Buvo pasvarstymas galbūt jaunesniems užleisti. Už manęs pagal rezultatų eiliškumą būtų sekęs kitos kartos, jaunesnis, žmogus. Na, bet apsisprendžiau tiesiog taip, kai yra.
- Kokie Jūsų santykiai su atsistatydinusiu Tarybos nariu Stasiu Meliūnu?
- Jis labai komunikabilus, šaunus žmogus. Bendraujame. Buvau tarsi „mokytojas“ jo pirmos kadencijos metu, nes Tarybos posėdžiuose sėdėjome greta. Džiaugiuosi, kad jis praaugo mane. Gaila, kad jis išėjo, manau, kad tai padarė dėl asmeninių priežasčių. Taryboje labai gerai, kai esi nepriklausomas ne nuo partijos, o nuo rajono valdžios. Kai mano darbovietė buvo Vilniuje, man buvo lengviau, nes pareigos Taryboje negalėjo įtakoti darbo. Stasys Meliūnas taip pat buvo nepriklausomas, nors iš tiesų tai niekada negali būti nepriklausomas visiškai.
- Ką manote apie jo atsistatydinimą – galbūt žmogus save vertino pernelyg kritiškai ir galėjo toliau likti Taryboje? Interviu jis minėjo, kad nieko naudingo Taryboje nenuveikė.
- Manau, jis labai daug nuveikė. Opozicija neturi pastatyti namų, nutiesti kelių, tai būtų nerealu. Ji yra tam, kad neleistų užsimiršti daugumai, savivaliauti. S. Meliūnas galėjo tai padaryti, dirbdamas Antikorupcijos komisijoje. Valdžia elgiasi kur kas atsargiau, kai žino, kad virš jų „kabo Damoklo kardas“. Rinkėjai dažnai reikalauja, kad Taryboje ar Seime išrinktieji nesirietų, dirbtų vieningai. Noriu paklausti, ar taip, kaip Rusijos Dūmoje „Jedinaja Rossija”?..
- Iki kitų rinkimų į savivaldybių tarybas liko visai nedaug. Kaip manote, ar spėsite dar ką nors nuveikti šioje kadencijoje?
- Kol kas negavau oficialaus pakvietimo - nesulaukiau nei skambučio, nei kokio rašto, išskyrus I. Tarvydžio skambutį, gavus S. Meliūno pareiškimą dėl atsistatydinimo, kur jis pasakė: „Tai ruoškis“. Jeigu būčiau daugumoje, būtų vienokie veiksmai, o opozicijoje veikčiau kitaip. Opozicijoje galima būti tuo minėtu „Damoklo kardu“ ir tai jau būtų daug.
- Ar kandidatuosite į Tarybą per ateinančius rinkimus?
- Tai priklausys nuo atmosferos, kurioje teks dirbti iki kitų rinkimų.
Naujasis Tarybos narys prisiekti turėtų artimiausiame Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje 2022 m. birželio 23 d.