Taryba balsuoja, o piliečiai spėlioja, kas sprendimus palaiko, o kas žiūri kritiškai (3)

Publikuota: 2022-03-10 Kategorija: Savivalda
Taryba balsuoja, o piliečiai spėlioja, kas sprendimus palaiko, o kas žiūri kritiškai
Rokiškio Sirena nuotr. / Posėdžių salėje tarybos narių balsavimas fiksuojamas tam skirtomis priemonėmis

Rinkti tautos atstovus į Seimą bei savivaldą – kiekvieno atsakingo piliečio pareiga. Tam, kad rinktume ne tik pagal tai, ar šie atstovai gražūs, aukšti bei mandagūs, turėtume stebėti jų darbą. Tam, kad matytume, ką veikia savivaldybių tarybų nariai, už ką jie ir prieš ką balsuoja, sudaryta galimybė stebėti tarybos posėdžius. Jau ne naujiena, kad jie yra transliuojami. Kai kurios savivaldybės (tarp jų – ir Rokiškio) viešina ir tarybos komitetų posėdžius. Posėdžių vaizdo įrašai gana gausiai peržiūrimi ir stebimas politikų darbas. Komitetų posėdžių įrašai mažiau populiarūs ir sulaukia tik nuo 32 iki 60 peržiūrų, o tarybos posėdžiai, kuriuose balsuojama dėl įvairių pasiūlymų bei priimami sprendimai, - pritraukia kur kas daugiau dėmesio: šių bei praeitų metų posėdžių peržiūros - nuo 119 iki 865. Daugelis šių posėdžių pastaruoju metu – nuotoliniai. Bet ar viską mes matome ir galime įvertinti Tarybos narių veiklą?

Kaip kuris tarybos narys balsavo – sužinoti nelengva

Nusprendėme pasiklausyti vieno iš paskutinių tarybos posėdžio. Išsamiai pristatomi klausimai, pagrįstos diskusijos, bet... O tai kaipgi sužinoti, kaip dėl vieno ar kito sprendimo projekto balsavo tarybos nariai? Gerai, jeigu kuris iš jų iš anksto pasisako, kaip žada balsuoti ir net motyvus nurodo, dar geriau, jeigu balsavimas vietoje mygtukų maigymo yra išreiškiamas žodžiu (pvz., S. M.: balsuoju „už“), tačiau kaip suprasti poziciją tų, kurie beveik visą posėdį taikiai pratylėjo bei akimis klapsėjo? Jie juk balsavimu vienokią ar kitokią poziciją išreiškia, bet... mes turime gana menką galimybę sužinoti, kokia ji. Kai kuriose kitose savivaldybėse tiek nuotolinių, tiek įprastų posėdžių vardiniai balsavimo rezultatai stebintiems posėdį parodomi lentelėse. Kaip tai atrodo Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje, parodome ekrano nuotraukoje.

Vardinių balsavimų rezultatų reiktų ieškoti protokolų prieduose

Ar yra galimybė paviešinti konkrečių tarybos narių balsavimą Rokiškio rajono savivaldybės taryboje, pasiteiravome savivaldybės administracijoje.

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Asta Zakarevičienė pripažino, kad galimybes riboja pasirinkta balsavimo sistema nuotoliniuose tarybos posėdžiuose.

- Matyt, buvo pasirinkta programa, kuri teturi tokias galimybes. Kai tarybos nariai posėdyje dalyvauja kontaktiniu būdu, jų balsavimo rezultatai yra matomi viešai, tačiau, kai posėdis nuotolinis – deja, ne. Kaip kuris tarybos narys balsavo, yra matoma tarybos posėdžio protokolo priede.

Paklausus, ar tai matoma pačiame protokole, A. Zakarevičienė patvirtino, kad ne. Reikia ieškoti priedo. Na, ir dar tas momentas, kad posėdžio protokolas surašomas tikrai ne tą pačią ir netgi ne dar kitą po posėdžio dieną...

Ką apie tai mano savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas?

- „Kalta“ balsavimo sistema. Kaip tai išspręsti, galėtų būti užduotis informatikams, - atsakė administracijos vadovas.

Kaip atskirti „valstiečius“ nuo konservatorių, nepartinius – nuo „darbiečių“?

Bėda ne tik balsavimo rezultatų rodymas rinkėjams, tačiau ir kiti su viešumu susiję dalykai. Pavyzdžiui, mažiau žinančiam politinę situaciją rajono gyventojui (o gal netgi rajono svečiui ar tiesiog atvykėliui) gali būti sudėtinga suprasti, kokioms partijoms ar koalicijoms priklauso tarybos nariai. Savivaldybės tinklalapyje puikuojasi tarybos narių sąrašiukas su jų vardais, pavardėmis bei telefonų numeriais, tačiau apie priklausomybę partijoms ar visuomeniniams komitetams informacijos – nulis. Tenka pasinaudoti visagaliu google, susirasti, su kokia partija kandidatavo savivaldos rinkimuose ir spėlioti, ar neperbėgo vienas ar kitas politikas į kitą stovyklą, ar neįstojo į naują S. Skvernelio ar kokią kitą partiją... Kartais pagalvoji, o gal ten ir opozicija - visai ne opozicija, o valdantieji – visai ne valdantieji...

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja A. Zakarevičienė pripažino, kad pastaba dėl nenurodytų politinių pažiūrų yra teisinga.

- Manau, galime šį tarybos narių sąrašą papildyti grafa apie partijas. Iki šiol to nenurodydavome, - atsakė Bendrojo skyriaus vedėja.

Kad nėra sudėtinga šią informaciją tinklalapyje papildyti, sutiko ir administracijos direktorius. Jis padėkojo už išsakytas pastabas ir pažadėjo, kad informacija apie tarybos narius bus išsamesnė.

Naujosios ir senosios savivaldybės interneto svetainių labirintai

Jeigu jau skųstis, tai skųstis... Vis tik apskritai informacijos apie tarybos posėdžius ieškoti nėra paprasta. Dalis jos – naujojoje savivaldybės svetainėje, kita dalis – senojoje. Artimiausio tarybos posėdžio sprendimų projektų bei ankstesniuose posėdžiuose priimtų sprendimų tenka ieškoti senojoje svetainės versijoje, o tarybos narių sąrašas, ankstesnių tarybos posėdžių darbotvarkės – naujojoje. Kai kas tarstelėjo, kad neva valdininkai klaidina tyčia, kad paprastas žmogelis kuo mažiaus suprastų, bet...

A.Zakarevičienė sako, kad savivaldybės teisės aktus perkelti į naująją svetainę biudžetui pernelyg brangiai atsieitų, o administracijos direktorius A. Burnickas užsiminė, kad tai esanti tik techninė problema...

Vis tik manome, kad šių klausimų kol kas savivaldybės vadovams niekas neuždavė, tad gal dabar kils naujų minčių, kaip nesuklaidinti rinkėjų.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video