2032-ųjų vasaros olimpiada vyks Brisbane (0)
Brisbanui trečiadienį buvo suteikta teisė rengti 2032 metų olimpines žaidynes, pranešė Tarptautinio olimpinio komiteto vadovas Thomas Bachas (Tomas Bachas).
„Tarptautiniam olimpiniam komitetui garbė pranešti, kad teisė rengti 35-ąją Olimpiadą skiriama Brisbanui Australijoje“, – po balsavimo Tokijuje paskelbė Th. Bachas.
Pranešimą džiaugsmingais šūksniais sutiko Brisbano delegatai TOK sesijoje, o pačiame Brisbane Australijoje, kur laukti sprendimo buvo susirinkusi žmonių minia, dangų nušvietė fejerverkai.
Brisbano pergalė atrodė užtikrinta TOK 15 narių vykdomajai tarybai birželio mėnesį vienbalsiai pasiūlius šį miestą kaip vienintelį kandidatą į 2032-ųjų olimpiados šeimininkus.
Sprendimas reiškia, kad TOK jau turi trijų kitų vasaros olimpiadų šeimininkus. 2024-ųjų olimpiada vyks Paryžiuje, o 2028-ųjų žaidynės – Los Andžele.
„Žinome, ko reikia norint surengti sėkmingas žaidynes“, – prieš balsavimą tiesioginiu ryšiu iš Kanberos patikino Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas).
„Tai istorinė diena ne tik Brisbanui ir Kvynslandui, bet ir visai šaliai, – sakė S. Morrisonas. – Tik globalūs miestai gali užsitikrinti olimpines žaidynes, tad tai deramas Brisbano padėties mūsų regione ir pasaulyje pripažinimas.“
Brisbanas tapo trečiuoju Australijos miestu, gavusiu teisę rengti vasaros olimpiadą. 1956-aisiais žaidynės buvo surengtos Melburne, o 2000-aisiais – Sidnėjuje ir ši olimpiada laikoma viena geriausių pastaraisiais dešimtmečiais.
Šimtai žmonių buvo susirinkę į pranešimo laukimo vakarėlį pietinėje Brisbano dalyje prie upės. Kaip sekasi jų miestui TOK, jie stebėjo didžiuliame ekrane.
24 metų Rhysas Cushas (Risas Kjušas), vienas iš minioje buvusių apsaugines kaukes dėvėjusių entuziastų, sakė norintis dirbti per 2032-ųjų olimpiadą ir taip pat būti jos žiūrovu.
„Aš labai didelis gerbėjas. Šį rytą net žiūrėjau softbolo [rungtynes], – naujienų agentūrai AFP sakė jis. – Nepaprastai džiaugiuosi, kad olimpiada atkeliauja čia.“
42 metų Lauren Granger (Lorin Greindžer) išreiškė viltį, kad 2032-ųjų žaidynės suteiks tokių pačių jaudinamų patirčių kaip ir sėkminga Sidnėjaus olimpiada.
„Nuskridome į Sidnėjų, dalyvavome olimpiadoje ir tai buvo tiesiog nuostabi patirtis mūsų šeimai, – sakė ji. – Tai buvo prieš 20 metų, tad mums labai patiktų atkartoti tai 2032-aisiais kartu su savo vaikais.“
„Per daug pralaimėtojų“
Šalia smėlio paplūdimių įsikūręs Brisbanas, kuriame gyvena maždaug 2,3 mln. žmonių, laikomas ne tokiu suvaržytu ir ne tokiu kosmopolitišku miestu kaip pietiniai Australijos didmiesčiai.
Olimpiados renginiai vyks visame Brisbane ir netoliese esančiuose Kvynslando valstijos miestuose, įskaitant Gold Koustą, kur 2018 metais vyko Sandraugos žaidynės.
Tikimasi, kad olimpiada padidins Brisbano žinomumą ir patrauklumą turistams, dažnai laikantiems šį miestą pradiniu tašku kelionėms kitur, pavyzdžiui, prie Didžiojo barjerinio rifo.
Laikraštis „The Australian“ rašė, kad olimpiada atsieis 5 mlrd. Australijos dolerių (3,1 mlrd. eurų), o atidarymo ir uždarymo ceremonijos vyks rekonstruotame kriketo stadione „Gabba“.
Teisė rengti olimpiadą pirmą kartą suteikta pagal naują rinkimų metodą, priimtą 2019 metų birželį, bandant spręsti paraiškos mokesčio ir rimtų paraiškų trūkumo problemą.
Dėl 2024 metų olimpiados Th. Bachas skundėsi, kad procesas „nulėmė per daug pralaimėtojų“, iš varžybų pasitraukus Romai, Hamburgui ir Budapeštui.
Pastaraisiais metais būdavo vis sunkiau pritraukti miestų, nes išlaidos smarkiai išauga, o ekonominė olimpiadų organizavimo nauda lieka neaiški.
Balsavimas įvyko dvi dienos prieš Tokijo olimpiadą, dėl pandemijos atidėtą metams ir dėl tos pačios priežasties vyksiančią už uždarų durų.