Dienos šviesą išvydo neeilinis muziejus popieriuje – „Rokiškio dvaro meno kolekcija“ (foto) (0)
Rugsėjo 23-oji įeis į Rokiškio krašto istoriją ne tik kaip 524-asis miesto gimtadienis, bet ir dėl tądien pirmą kartą viešai pasirodžiusios mokslo monografijos ir katalogo „Rokiškio dvaro meno kolekcija“. Prie jo atsiradimo šešerius metus intensyviai dirbo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakulteto docentė dr. Aušra Vasiliauskienė, kuriai talkino visas būrys specialistų, tarp jų – Rokiškio krašto muziejininkai.
Pažadėjo skaityti kasdien
Oficialų leidinio pristatymą vedė Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Dalia Kiukienė.
Sveikinimo kalbą Rokiškio rajono savivaldybės vardu sakiusi Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė džiaugėsi solidžiu leidiniu, kurį palygino su muziejumi popieriuje ir pažadėjo kasdien atsiversti bei perskaityti bent po keletą puslapių.
Pirmą kartą kaip visuma
Knygoje atskleidžiama Rokiškio dvaro meno kolekcijos istorija ir vertė plačiame Rokiškį valdžiusių Tyzenhauzų ir Pšezdzeckių giminių istorijos kontekste.
Leidinys susideda iš dviejų dalių: mokslo monografijos ir katalogo. Pirmą kartą Rokiškio dvaro meno kolekcija analizuojama kaip visuma, nes joje tyrinėjama meno istorija, jos turinys ir vertė, išvardinti atradimai ir praradimai, išryškinami vertingiausi ir geriausi meno kūriniai.
Kolekcija skaičiais
„Tiesa, mūsų dvare saugoma tik dalis išlikusių vertybių: paveikslai, skulptūros, vazos, indai, drabužiai. Gausumu išsiskiria išsaugota grafikos kolekcija – apie 170 vienetų, drabužių ir aksesuarų kolekcija – apie 80 vienetų. Nemažai informacijos ir apie dvarininkus bei esančią buvusią meno kolekciją mums suteikia fotografijos, kurių saugoma arti 2 tūkstančių. Taip pat raštijos eksponatai, dvaro bylos, sąskaitos, laiškai, įvairūs dokumentai – per 400 vienetų“, – vardijo D. Kiukienė, Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė.
Įdėta daug pastangų ir širdies
Leidinio autorė – VDU Menų fakulteto docentė dr. Aušra Vasiliauskienė smulkiai pasakojo kaip rinko medžiagą, į ką atkreipė dėmesį ir prisipažino, kad tai – ilgai rengta knyga, į kurią įdėta daug pastangų ir širdies.
„Prie jos rengimo taip pat prisidėjo daug nuostabių žmonių, muziejininkų specialistų, kolegų, kuriems esu labai dėkinga! Dėkoju leidėjui – Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui, Rokiškio krašto muziejui, VDU, recenzentams dr. Aistei Bimbirytei-Mackevičienei ir dr. Mariui Daraškevičiui“, – kalbėjo dr. A. Vasiliauskienė.
Domino jau seniai
Rokiškio dvaro kolekcija dr. A. Vasiliauskienę domino jau seniai – nuo to laiko, kai daugiau kaip prieš dešimtmetį Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus (NČDM) direktorius O. Daugelis (1955–2020) atkreipė dėmesį į 1842 m. žurnale „Athenaeum“ publikuotą Aleksandro Pšezdzeckio (1814–1871) tekstą „Žinios apie Simono Čechavičiaus škicus“. Keli šioje publikacijoje minimi garsaus dailininko piešiniai iš Rokiškio dvaro pateko į NČDM ir saugomi grafikos rinkiniuose.
„Nuo tada užčiuopta gija nuosekliai vedė gilesnio Rokiškio dvaro, jo savininkų ir meno kolekcijos istorijos pažinimo link“, – prisipažino menotyrininkė.
Galimybė išsamesniems tyrimams
Lietuvos kultūros tarybai ir Rokiškio rajono savivaldybei iš dalies finansavus projektą, bendradarbiaujant su Rokiškio krašto muziejumi, VDU, atsirado galimybė atlikti išsamesnius meno kolekcijos tyrimus ir jais remiantis surengti parodą bei publikuoti leidinį: 2020 m. M. Žilinsko dailės galerijoje, Vilniaus paveikslų galerijoje, o 2021 m. Rokiškio krašto muziejuje eksponuota paroda „Uždegta Monmartro ugnies. Rokiškio dvaro meno kolekcija“, kurioje pirmą kartą kaip visuma eksponuotos dvaro vertybės, saugomos Rokiškyje, Kaune, Anykščių Sakralinio meno centre, Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje.
Dabar skaitytojus pasiekia ir knyga, kurioje kartu su išsamiu moksliniu kolekcijos eksponatų katalogu pateikiami vertingo ir unikalaus meno rinkinio istorijos kontūrai, jo išlikimas ir vertė. Rokiškio dvaro meno kolekcija kaip visuma iki šiol nebuvo tyrinėta.
Vienintelis trūkumas
Dr. A. Bimbirytė-Mackevičienė pasidalino įspūdžiais apie darbą prie šio leidinio išvardinusi daugybę jos privalumų ir pastebėjusi tik vienintelį trūkumą.
„Vienintelis trūkumas, kad knyga turėtų būti išleista ne tik lietuvių, bet ir anglų bei lenkų kalbomis“, – smagiai pastebėjo menotyrininkė, pridūrusi, kad tokio lygio solidų leidinį privalo perskaityti didelė dalis meno mylėtojų, muziejininkų ir istorikų.
Gulbės giesmė
Prie to, kad šis solidus leidinys išvystų dienos šviesą prisidėjo ir dabartiniai Rokiškio krašto muziejininkai, ir buvusieji jų kolegos. Ilgametė buvusi šios įstaigos vadovė Nijolė Šniokienė pabrėžė, kad šios knygos pasirodymas – didžiulė šventė ne tik muziejininkams ar istorikams, bet ir visam Rokiškiui.
„Rankose turėti tą seniai išsvajotą leidinį, tai – tikrai jaudina „dūšią“, nes muziejininkų gulbės giesmė yra turėti tokį mokslinį dokumentą“, – sakė N. Šniokienė.
Tik pusė tūkstančio
Leidinio autorė – VDU Menų fakulteto docentė dr. Aušra Vasiliauskienė prie šio didžiulio projekto sėdo 2017 metais su buvusiu tuometiniu Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriumi Osvaldu Daugeliu.
Knygos leidėjas – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (NČDM).
„Rokiškio dvaro meno kolekcija“ išleista 500 vienetų tiražu.
Leidinį galima įsigyti Rokiškio krašto muziejuje, taip pat Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune.
Dalį egzempliorių reprezentacinėms dovanoms planuoja įsigyti Rokiškio rajono savivaldybė.