Italo idėja užsikrėtė ilgam – prakartėlių kūrėjai ruošiasi XVIII konkursinei parodai (0)
Artėjant konkursinei prakartėlių parodai, kuri šį gruodį vyks jau 18-tą kartą, Rokiškio krašto muziejus kviečia kurti – dalyvauti parodoje gali ir žinomi autoriai, ir darželinukai. Laukiama skulptūrinių bei tūrinių-erdvinių kompozicijų. Organizatoriai skelbia, kad prakartėles galima gaminti iš įvairių medžiagų, išskyrus maisto produktus.
Iniciatorius ir mecenatas
Pagrindinė parodos organizatorė Rokiškio krašto muziejaus muziejininkė-rinkinių saugotoja Giedrė Spundzevičienė pasakojo apie senas parodos tradicijas, kurios užsimezgė italo Angelo Frosio iniciatyva. Rokiškyje dirbantis sūrių gamybos technologas pasiūlė idėją rengti prakartėlių parodas Rokiškio muziejininkams, kadangi ši tradicija labai populiari jo gimtinėje Italijoje. 1998 m. Rokiškio krašto muziejuje įvyko pirmoji paroda-konkursas. „Tai buvo didelių užmojų renginys. A. Frosio buvo mecenatas ir vertingiausiems darbams skyrė solidžias premijas, paroda plėtėsi, išaugo iki populiarios tradicijos. Nelimituojame dalyvių, leidžiame dalyvauti įvairiam žmonių ratui – autoriais gali būti pripažinti meistrai, tautodailininkai, šeimos, klasės kolektyvai ar darželio grupės auklėtiniai. Konkursas įgavo pagreitį, auga prakartėlių meniškumas ir įvairovė“, – pasakojo G. Spundzevičienė.
Kad pelės nesugraužtų
Kitas medžiagas nukonkuruodavo medžio darbai, nors pavienės prakartėlės buvo gaminamos ir iš keramikos, rokiškietė a. a. Julija Šarkauskienė kurdavo iš putplasčio, gamtinių medžiagų, Stanislovas Petraška yra sukūręs prakartėlę-paveikslą iš smėlio dulkių.
„Kad prakartėlės būtų patvaresnės, reikia ilgaamžiškų medžiagų. Kadangi pagrindinė mūsų prakartėlių kolekcija eksponuojama kluone, kuriame gali apsigyventi ir laukiniai graužikai, ten negalime eksponuoti iš maisto produktų pagamintų prakartėlių. Popierinius darbus drėgmė ir šaltis taip pat greitai sunaikintų“, – paaiškina parodos organizatorė.
Dalis kūrinių lieka
Po parodos uždarymo dalis kūrinių lieka muziejuje. Muziejaus kolekciją papildė mecenato A. Frosio rūpesčiu nupirktos ir padovanotos prakartėlės. Savo lėšomis muziejus taip pat įsigyja norimo autoriaus darbą, kartais savo kūrinius atsidėkodami dovanoja patys menininkai. Dalyvavimas parodoje didina meistro žinomumą, kiekvieną kartą išleidžiamas tų metų parodos dalyvių ir jų darbų katalogas.
Žinomi vardai
Norinčiųjų dalyvauti parodoje autorių skaičius kasmet skiriasi, pasak G. Spundzevičienės, paroda vykusi, kai joje ne mažiau kaip 40 darbų, yra buvę ir gerokai daugiau. Tarp autorių – gerai žinomos Lietuvos medžio meistrų pavardės – Saulius Lampickas iš Alytaus, Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės rajono, išskirtinę didelę prakartėlę yra sukūręs Pranas Dužinskas iš Telšių rajono, Tryškių miestelio. „Negalime nesidžiaugti rokiškėno Venecijaus Jočio prakartėle, deja, turime tik vieną. Taip pat Pandėlyje dirbančio mokytojo Almanto Sriubiškio ir jo mokinių kolektyviniais darbais, Gintaro Varno kūriniais. Labai darbštus, ištikimas prakartėlių parodų dalyvis Vytautas Jackūnas iš Pasvalio – be galo atsakingas, kūrybingas žmogus, pasiekęs meninių aukštumų“, – parodų dalyvius vardijo muziejininkė.
Jėgos mąžta
Tradicinėje konkursinėje parodoje dalyvauja įvairių Lietuvos miestų kūrėjai, deja, rokiškėnų vos vienas kitas, o kartais vietinių autorių darbų visai nesulaukiama.
„Keičiasi medžio drožėjų kartos, mąžta senųjų medžio meistrų jėgos. Galbūt užaugs jaunoji karta“, – viliasi parodos organizatorė.
Šiųmetinę parodą planuojama atidaryti gruodžio pradžioje, darbai bus eksponuojami iki 2024 m. sausio 20 d., geriausių kūrinių autorius apdovanos vertinimo komisija.
Kolekcija kluone
Pernai konkursinėje parodoje sulaukta daugiau nei pusšimčio dalyvių, I premija vienbalsiai paskirta medžio meistrui, aktyviam respublikinių parodų dalyviui V. Jackūnui.
Po pastarųjų dvejų metų parodų Rokiškio krašto muziejaus prakartėlių kolekciją papildė Artūro Janicko, V. Jackūno (Pasvalys), Prano Petronio, Alberto Valikonio, Jolitos Levčenkienės, Tado Sidaravičiaus, Vlado Sutkaus ir Vito Vasiliausko sukurtos prakartėlės, kuriuos muziejus įsigijo savo, Rokiškio r. savivaldybės ir AB „ Rokiškio sūris“ lėšomis, savo darbus muziejui dovanojo uteniškės tautodailinkės Anelė Araminienė, Genovaitė Adiklienė ir Jolita Levčenkienė.
Šiuo metu muziejuje sukaupta per 130 prakartėlių kolekcija, kuri eksponuojama muziejaus kluone, paroda lankoma ištisus metus.