Kultūriniai atradimai: druskininkiečių meilė Rokiškiui, šveicaro – Anykščiams ir raminantys kryželiai iš bažnyčios lango rėmo (foto) (0)
Visą savaitgalį, balandžio 21-23 dienomis, Kaune, „Žalgirio arenoje“ vykusioje vietinio turizmo parodoje „Atostogauk Lietuvoje“ Rokiškio išskirtinumą kasdien pristatė vis kita turizmo, laisvalaikio ir kultūros atstovų grupė – kas vietoje „virė“ karvutes ir kvietė imperatorių keliu, kas siūlė įsigyti meno rinkinį „pasidaryk pats“ ar itin neįprastus medžio dirbinius, kas kvėpino levandomis ir vėlė veltinius. Žinoma, tradiciškai daugiausia lankytojų buvo ten, kur siūlė kažką paskanauti.
„Ant bangos“ – Ilzenbergo dvaras
Vienas iš labiausiai parodos lankytojus traukusių objektų buvo Ilzenbergo dvaro stendas su čia gaminamų vynų ir patiekalų degustacija bei senovinis automobilis, privertęs stabtelėti beveik visus traukiančius gilyn į ekspoziciją.
Dvi dienas parodoje Ilzenbergo dvaro paslaugas pristatęs Petras Blaževičius, aukščiausios kategorijos gidas, pastebėjo, kad paroda „Atostogauk Lietuvoje“ yra prastesnė nei „Adventuras“ Vilniuje, vykstantis sausio pabaigoje.
„Šiandien Kauno Laisvės alėjoje vyksta didžiulė mugė, kuri nutraukia ten nemažą dalį žmonių. Vis tik lankytojų, besidominčių mūsų pasiūlymais, praeina nemažai“, – sakė P. Blaževičius, kalbinęs kiekvieną, stabtelėjusį prie senovinio vyšninės spalvos automobilio.
Kaip ten bebūtų su tuo pavasariškai šiltu saulėtu oru lauke, žydinčiomis sakuromis ir kilometrine muge, tačiau prie Ilzenbergo dvaro stendo, kuriame visi galėjo degustuoti ir smalsauti apie dvarą, jo istoriją, didikus ir Rokiškį, visą laiką driekėsi lankytojų eilutė.
Įsimylėjo Lietuvą
Pirmąją parodos „Atostogauk Lietuvoje“ dieną, penktadienį, buvo įteikti vietinio turizmo apdovanojimai „P.I.P.A.“, tarp laimėtojų – Rokiškis, tiksliau, Velykalnyje organizuota „Pirties diena“, pripažinta sveikiausiu 2022 m. renginiu. Apdovanojimą už sveikiausią poilsį teikiančią įstaigą atsiėmė viešbučio „Palaima Anykščiai Lakeside Reatreat“ savininkas Stefanas Bollinger, kuris šypsodamasis kvietė užsukti į jo stendą.
Parodęs apdovanojimą jis papasakojo ir kaip atsidūrė Lietuvoje, tiksliau, mūsų kaimynystėje – Anykščių rajone.
„2016 metais su žmona Karin per Baltijos šalis motociklais važiavome į Skandinaviją ir taip įsimylėjome Lietuvą, kad nusprendėme čia apsigyventi. Lietuvoje labai graži gamta, ramu, itin draugiški žmonės, todėl mes ir ėmėmės šio „crazy“ projekto jūsų šalyje. Čia gyvename beveik trejetą metų. Šveicarijoje apsaugos kompanijoje buvau technikos inžinieriumi, o žmona iki šiol dirba policininke, ji tiria įvykius po nužudymų ir kitų įvykių, na, kaip seriale „CSI Niujorkas“. Aš gyvenu čia, o ji keliauja pirmyn atgal į Šveicariją ir Lietuvą“, – smagiai vieną iš savo gyvenimo atkarpų nupasakojo S. Bollinger.
Karo nebijo ir kviečia kitus
Prieš porą metų šveicarai Anykščių rajone prie Rubikių ežero atidarė viešbutį „Palaima“. Ateityje planuoja plėstis. Pasak pašnekovo, jie kuria tokią erdvę, kurioje būtų galima jaustis kaip namuose, nebūnant namuose.
„Jokių giminių, draugų ar pažįstamų iki 2016 metų Lietuvoje neturėjome. Tik iš mokyklos laikų žinojome, kur yra jūsų šalis. Dabar Lietuvoje jaučiamės labai laimingi, mūsų verslas eina vis geryn ir geryn, nors iš pradžių turėjome iššūkių. Žingsnis po žingsnio atsirado gerų draugų. Nebijome karo Ukrainoje, nes gyvenime labai daug kas gali nutikti, o karas vyksta ne Lietuvoje. Aš nepergyvenu dėl to, kas nuo mūsų nepriklauso, tiesiog džiaugiuosi laiku. Žinau, kad Vakarų Europos gyventojai bijo karo, bet kalbinau žmones iš Šveicarijos ir Vokietijos atvykti į Lietuvą ir pamatyti šią puikią šalį, čia visai nepavojinga“, – kalbėjo šveicaras iš Anykščių.
Kasdien vis kiti potyriai
Praėjus visų prisistatančių regionų paviljonus, rokiškėnus radome visai ekspozicijos pabaigoje. Nepaisant tos aplinkybės, prie mūsų stendo netrūko smalsuolių. Visas tris parodos dienas čia Rokiškio kraštą pristatė ir su mūsų rajono turizmo ir laisvalaikio objektais supažindino Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro turizmo vadybininkė Diana Vėberė bei turizmo specialistė Ramutė Ugničienė parodos lankytojus.
Parodoje pirmą kartą pristatyta trijų dvarų patyriminė kelionė „Paragauk paslapties“. Ši programa kvietė turistus įsigyti vieną bilietą ir kartu aplankyti Ilzenbergo, Rokiškio ir Salų dvarus. Balandžio 21 d. Kaune Rokiškio kultūros centras demonstravo teatralizuotą ekskursiją „Teatralizuoti pasivaikščiojimai“, o Salų kultūros ir laisvalaikio rezidencijos „siela“, tautodailininkė Birutė Dapkienė viliojo kvapniomis šokolado ir saldainių „Karvutės“ gamybos edukacijomis.
Atvyko pirmą kartą
Balandžio 22 d. savo kūrybinės studijos veiklą pristatė dailininkė, edukatorė Asta Keraitienė, o Rokiškio drožybos tradicijas lankytojams demonstravo tautodailininkas Danas Stočkus.
A. Keraitienė pirmą kartą dalyvavo tokioje parodoje, ji atsivežė savo rankų darbo medžio dirbinius, langinių tapybos pavyzdžius, dekoruotus padėkliukus ir magnetukus, kūrybinius rinkinius, paveikslus, atvirukus.
„Smagu, kad žmonės domisi, nes kiekvienas daikčiukas yra išpieštas ir visiškai originalus“, – sakė A. Keraitienė.
Didžiausi atradimai
Tuo tarpu tautodailininkas D. Stočkus iš Žiobiškio (Rokiškio r.) buvo šnekesnis. Pakalbio pradžioje šyptelėjęs: „Esu Danas, bet lietuvis“, tuoj surimtėjo.
„Šiuo metu žmonių menkai. Į Kauną atvežiau savo medinukus, pristatau edukacijas“, – sakė mūsiškis, apsuptas viešnių Astos ir Neringos iš Druskininkų.
Nuotraukai su rokiškėnu papozavusios druskininkietės prisipažino, kad pernai didžiausiu jų atradimu tapo Rokiškis.
„Svaičiojau Kėdainiais, Biržais, o dabar atradau Rokiškį. Jūsų krašte ne vieną kartą ėjome „Camino Lituano“ atkarpą. Vis sugrįžtu į Rokiškį. Jūsų miesto kultūrinis ir istorinis paveldas, tapytos langinės, Deksnių kaimas, senos trobos ir šimtamečiai medžiai, Salų dvaras, Kamajai, kalbinti žmonės – mano didieji atradimai jūsų krašte. Kamajuose norėčiau gyventi nors ir šiandien“, – kalbėjo druskininkietė Asta.
Jai pritarė Neringa, kad svarbiausia yra pažinti savo kraštą – Lietuvą ir mažiausius jo regionus, nes kiekvienas mūsų kampelis išsiskiria savitumu.
Kam sunaikinti 100-metį
Viešnioms nuėjus rokiškėnas D. Stočkus tuoj pademonstruoja tai, kuo žavisi parodos lankytojai – mediniais įvairaus dydžio ir dar keistesnių formų, kombinuotais su ragu, šaukštais ir šaukšteliais, prieskoninėmis, kitais buities daiktais. Čia pat jis ištiesia medinį kryželį ir nupasakoja jo atsiradimo istorija.
„Tai – nervus raminantis kryželis, įdėkite nykštį ir laikykite. Jis pagamintas iš Žiobiškio bažnyčios medinio lango rėmai. Kai mūsų bažnyčioje keitė langus, senuosius rėmus norėjo sudeginti. Man atidavė, padariau kryželius, nes kam sunaikinti daugiau nei 100 metų ąžuolą“, – pasakojo D. Stočkus.
Paskutinę parodos dieną, balandžio 23-jąj, renginių erdves ir aromaterapijos veiklas nuo Rokiškio krašto pristatė „Levandų Vanagynė“ ir sertifikuota amatininkė Alė Deksnienė, demonstruvusi vilnos vėlimo amatą.