Rokiškietės I. Matelienės „Klaustukų istorijos“ sulaukė apdovanojimo iš JAV (foto) (0)

Publikuota: 2023-08-21 Kategorija: Susitikime Rokiškyje
Rokiškietės I. Matelienės „Klaustukų istorijos“ sulaukė apdovanojimo iš JAV (foto)
I. Matelienės asmeninio archyvo nuotr. / Antrus metus iš eilės I. Matelienės veikla pripažinta tarptautiniu mastu.

Praėjusią savaitę Rokiškį pasiekė ypatinga žinia – Irenos Matelienės, Rokiškio rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjos, veikla pastebėta ir įvertinta tarptautiniu mastu. JAV valstybės departamentas rokiškietei skyrė Tarptautinių lankytojų lyderystės programos poveikio apdovanojimą (IVLP Impact Award).

Žinia buvo netikėta

Šį garbingą įvertinimą kartu su stipendija gali gauti programos alumniai už inovatyvius bei prasmingus projektus.

„Programoje dalyvavau dukart, tai ir pretendavau dukart. Man pačiai netikėta, bet ir apdovanojimą gavau dukart. Atsimenu, 2022 metais nepatikėjau, tai susirašinėjau su koordinatoriais, prašiau įrodymo su parašu. JAV ambasada Vilniuje šiame procese visuomet yra šalia – skatina ir palaiko programos alumnius. Vertingų patarimų sulaukiau iš kultūros atašė Mojib Z. Ghaznawi, nes parašyti, ką sukursi, nepakanka. Esminė dalis – ko toliau su savo kūrybiniu rezultatu sieksi“, – pasakojo I. Matelienė.

Dėmesys – kultūrinėms idėjoms

Pašnekovės teigimu, didžiąją dalį apdovanojimų susižeria žmogaus teisių ir kibernetinio saugumo projektai, bet šiemet įvertintos net šešių kultūros alumnių idėjos: komiksų knyga apie Covid-19 pasekmes žmonių santykiams Bolivijoje, taikos filmų festivalis Bangladeše, hip-hop šokio stovykla jaunoms menininkėms Kazachstane, menininkų diskusijos ir mokymai apie žmogaus teises Barbadose ir Meksikoje. Tarp laimėtojų – ir rokiškietės projektas „Klaustukų istorijos“.

„Apdovanojimų įteikimo ceremonija? Ne, tokių nebūna. Gauni nominacijos laišką, pasirašai susitarimą, sulauki stipendijos ir pirmyn dirbti. 2022 metais beveik viską išleidau lėlių gamybai, šiemet – interneto svetainei kurti, dizaineriui, vertėjui ir taip toliau. Idėjos autoriui leidžiama įsipilti kuro ir susimokėti už pietus išvykoje“, – į klausimus, kada vyks apdovanojimų iškilmės ir kur išleis stipendiją atsakydama juokavo  I. Matelienė.

„Kūrybiškas savivaldybės  tarnautojas“

Pasiteiravus, kaip tokia papildoma kūrybinė veikla dera su darbu valstybės tarnyboje, ji šypteli: „Projektiniame puslapyje, kur prašo save apibūdinti keliais žodžiais, esu užsirašiusi „a creative municipal clerk“ – kūrybiškas savivaldybės tarnautojas. Manau, kiekvienam valdininkui reikėtų pažinti savo veiklos sritį „iš vidaus“, o mano sritis – kultūra. Jei pats pabandai kažką sukurti, imi geriau suprasti menininką. Be to, parašęs ir įgyvendinęs projektą, įsitikini, kokie kultūros finansavimo programų reikalavimai pamatuoti, o kokių galima atsisakyti“.

Tai, koks  tas projektas, pelnęs tarptautinį pripažinimą? I. Matelienė sako, kad „Klaustukų istorijos“ yra apie tuos, kurie klausia – ar tikrai taip, kaip yra, yra gerai.

„Projektas skirtas ne tik vaikams, bet, tikiuosi, patiks ir su jais gyvenantiems suaugusiems. Vaikystė man siejasi su prigimtine tolerancija ir minčių tyrumu. Vaikystėje nesvarstome apie tai, kad tarp gėrio ir blogio yra kažkoks tiltukas, nes jokio tiltuko nėra. Jį pasistatome jau suaugusiųjų gyvenimuose, kai net po blogų poelgių išmokstame nebesijausti blogai. Yra nemažai suaugusių žmonių, kurie iš šių vaikystės savybių neišaugo. Ir tuo gali didžiuotis.

Taigi, šešių mano pasakojimų veikėjai gyvena savo gyvūnų, roplių, vabzdžių, paukščių ir augalų bendruomenėse ir susiduria su dalykais, kurie jiems atrodo ne visai geri. Nemaloniam elgesiui patirti gali užtekti būti lėtesniu, kitaip mąstančiu ar turėti keistų sumanymų. Pagrindiniai personažai nenukabina nosies, jų dėka įvyksta maži pokyčiai bendruomenėje. Mano istorijos neprižada, kad teisybė nugalės ir skriaudos pasaulyje nebeliks. Neturiu vilties, kad socialiniai skauduliai iš žmonių santykių išnyks, bet jų galime sumažinti. Apskritai, baigiantis kiekvienai istorijai, neaišku, kiek truks pasiektas mažas gėris, todėl reikia nusiteikti grumtis vėl ir vėl“, – projektą pristatė I. Matelienė.

Perkėlė į žmonių pasaulį

Paklausta, kodėl toms istorijoms nebuvo galima sukurti pasakojimų apie žmones, ji pabrėžė, kad atrodo, klausytis apie skriaudą, kuri nutiko tokiam pat vaikui, yra pernelyg sunku.

„Kartą, dar mokytojaudama pasakojau vaikams apie badą Afrikoje. Vaikai suglumo, negalėjau prakalbinti. Todėl „Klaustukų istorijose“ apie stereotipus kalba varliukai, patyčias – karvutė, ksenofobiją – gandrai ir t.t. Sąmoningai suteikiau jiems žmogiškus vardus ir apgyvendinau žmonėms būdingoje aplinkoje. Taigi problemos perkėlimas į žmonių pasaulį įvyks, bet jis nebus tiesmukas“, – prisiminė pašnekovė.

Kad neliktų abejingi

Didžiausias jos troškimas, kad vaikai neliktų abejingi: pastebėtų negerą poelgį, į jį reaguotų emocijomis, apie jį klaustų.

„Užsibrėžiau tai išbandyti šį rudenį su ilgamečiais bendražygiais – Rokiškio mokyklos-darželio „Ąžuoliuko“ bendruomene. Už bendradarbiavimą ypatingas ačiū direktorei Romualdai Cegelskienei. Man smalsu, kokių vaikų klausimų sulauksiu, kaip vystysis pokalbis“, – sakė I. Matelienė. 

Dirba komanda

Pašnekovei projekte padeda komanda. Kartu su vaikų psichologe, iš Rokiškio kilusia Galina Antipova-Plotnikova, ji ruošia pokalbių skatinimo gaires, stengiasi numatyti klausimus ir apgalvoti atsakymus.

„Pokalbiuose naudosiu rankines lėles. Vos tik pačiupinėjusi pavyzdį, jas siūti patikėjau Bajorų „In&Co“. Labai kokybiškos lėlės, rekomenduoju! O kartu su Inga Beloviene lėles siuvanti Rokiškio bibliotekininkė Nadiežda Ivanova dar yra ir mano redaktorė bei kritikė. Visiškai pasitikiu jos kompetencija vaikų literatūros srityje“, – šypsosi I. Matelienė.

Įtrauks ir kitų tautybių

Pasakojimų viršelius ji kurs su dusetiške Rita Dūdėne, bet prieš tai norėtų pagrindinius personažus „pamatyti“ vaikų akimis ir tik tada juos „įsodinti“ į skaitmeninį maketą. Todėl laukia graži partnerystė su Rokiškio jaunimo centro direktore Inga Vagone ir Dailės skyriaus mokiniais.

„Apie „Klaustukų istorijas“ prasitariau draugei Airinai Narbuntienei, kuri šiuo metu dirba mokytoja Londone. Sutarėme ne tik išversti pasakojimus į anglų kalbą, bet ir skaityti „Portway“ pradinėje  mokykloje. Man smalsu, kaip į istorijas reaguos skirtingų tautybių vaikai“, – pasakojo I. Matelienė.

Nauja svetainė – gruody

Pašnekovė planuoja, kad gruodžio mėnesį jau veiks ir interneto svetainė tokiu pat pavadinimu kaip projektas.

„Ten sudėsime pasakojimus, medžiagą pokalbiams, lėlių iškarpas. Liks tik pakviesti naudotis: skaityti su vaikais, raginti klausinėti ir rasti laiko jų atsakymams. Būtent pokalbiai yra vertingiausia dalis, keičianti ateitį (nebijau taip sakyti). Jų poveikio užfiksuoti beveik neįmanoma, bet žinau, kad jis yra“, – sakė ji.  

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video