Svajonės pildosi: vilnos velėja V. Jasinevičienė pristatė savo knygą (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-26 Kategorija: Susitikime Rokiškyje
Svajonės pildosi: vilnos velėja V. Jasinevičienė pristatė savo knygą (foto)
R. Driskienė / Knygos „Praeitis dabartyje“ pristatyme dalyvavo D. Vilkickienė.

Praėjusią savaitę Rokiškyje šurmuliavo ne tik miesto gimtadienis. Tautinio paveldo puoselėtojos, vilnos velėjos Violetos Jasinevičienės sodyboje – „Tradicinių amatų studijoje“ – pirmą kartą buvo surengtos amatų dienos. Jų metu sertifikuota amatininkė pristatė  keletą metų puoselėtą svajonę – savo knygą.

Pirmą kartą

Rugsėjo 19-23 dienomis dulkėtais keliais į Bagdoniškio apylinkėse esančią amatų studiją vyko moksleiviai ir pavieniai tautinio paveldo mylėtojai.

Amatų dienų organizatorė V. Jasinevičienė pasakojo, kad įgyvendinti tokį renginį mintis kilo atsižvelgiant į tai, jog Lietuvos Respublikos Seimas 2023-uosius paskelbė Aukštaitijos metais.

Asociacija „Tradicinių amatų studija‘‘ organizavo renginį, kurio metu buvo pristatomi senieji amatai, skaitomi pranešimai apie: Aukštaitijos krašte nuo seno puoselėtus amatus, pynimo iš vytelių amatą bei šiaudinių sodų rišimą. Čia savo darbus pristatė ne tik žinomi mūsų, Rokiškio, krašto amatininkai ir tautinio paveldo puoselėtojai, bet turėjome svečių ir iš kitų rajonų“, – kalbėjo tautodailininkė.

Kvietė į edukacijas

V. Jasinevičienė neslėpė ambicijų renginį padaryti tradiciniu, nes susidomėjimas ir norinčiųjų dalyvauti aktyvumas buvo tikrai didelis: „Edukacijose dalyvavę Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos mokiniai labai noriai visko ėmėsi: iš vytelių pynė žuvytes, rišo kabančius sodus, pynė juostas, vėlė vilną. Moksleiviams buvo įdomu išbandyti ir audimo stakles – bandė perprasti jų veikimo principus. Liko jiems nemažai ir laisvo laiko, kurį leido žaisdami krepšinį ar ant sūpynių, tiesiog, mėgaudamiesi itin šiltu rugsėjo oru. Visi vaišinosi koše, ragavo Lietuvišką sūrį su medumi, naminę duoną, gėrė žolelių arbatą“.

Be pynimo iš vytelių ar sodų ryšimo, moksleiviams buvo pristatytas ir vilnos vėlimas, juostų audimas, mezgimas, naginių gamybos principas. Vienas smagiausių užsiėmimų vaikams buvo Salų dvaro valdytojos Birutės Dapkienės pravesta saldainių virimo ,,Nuo karvės iki karvutės“ edukacija.

Progimnazijos bendruomenė, ypač – vaikai, liko labai patenkinti naujais potyriais ir sakė laukiantys kitų metų, kada galės sugrįžti.

Savo srities profesionalai

Kūrybines dirbtuves pristatė ir patirtimi dalinosi amatų meistrai iš Rokiškio: Alė Gegelevičienė, Genė Šimėnienė, bei viešnios Zita Kumpelienė ir Virginija Sebestinienė.

Moksleivius savo amato subtilybių taip pat mokė sertifikuoti amatininkai bei tautodailininkai: V. Jasinevičienė, B. Dapkienė, Dainius Sebestinas, Jūratė Deksnienė, Vanda Leščiova, Rita Vaitiekauskienė, Julius Gegelevičius, jaunoji audėja Onutė Bliūdžiutė.

Svečiai, kurie moksleiviams vedė edukacinius užsiėmimus, ne tik mokė kitus, bet ir mokėsi patys. Laisvu nuo edukacijų laiku amatininkams bei renginio svečiams asociacija vadovė organizavo ekskursijas po lankytinas rajono vietas, dvarus, bažnyčias, piliakalnius.

Renginyje dalyvavo Rokiškio tautodailininkų asociacija, Mokslo klubas, asociacija „Išdrįsk keisti“, Kriaunų ir Lašų bendruomenių nariai, J. Tūbelio progimnazijos moksleiviai ir pedagogai.

Anot V. Jasinevičienės, dalinimais sukaupta patirtini, teorinių ir praktinių žinių perdavimas jaunajai kartai – vienas svarbiausių renginio tikslų.

Paroda-pardavimas

Visas penkias dienas amatų studijoje veikė ne tik amatų kiemeliai. Čia pat buvo surengta amatininkų dirbinių paroda bei sudaryta galimybė įsigyti amatininkų gaminių.

Lankytojus džiugino V. ir D. Sebestinų senovinių pintų gaminių bei V. Jasinevičienės veltų gaminių fotografijų parodos.

Pristatydama savo ir kolegų amatininkų darbus V. Jasinevičienė džiaugėsi, kad pavyko nemažą dalį Rokiškio krašto profesionalų sukviesti dalyvauti jos rengiamose amatų dienose: „Dalis amatininkų jau – itin garbaus amžiaus. Tačiau net ir garbiame, gražiame amžiuje jie daro tai, ką moka geriausiai – puoselėja Lietuviškąjį, senąjį amatą  ir svarbiausia – savo sukauptomis žiniomis ir patirtimi mielai dalinasi su tuo besidominčiais‘‘.

Akcentas – knyga

Amatų dienų akcentu tapo V. Jasinevičienės knygos „Praeitis dabartyje“ pristatymas. Ilgai brandintas noras duoti savo šeimai ir kraštui dar daugiau, ne tik puoselėjamą tautinį paveldą, pagaliau buvo išpildytas.

Pati V. Jasinevičienė apie knygos atsiradimą kalbėjo taip: „Mintis apie tai, ką galėčiau palikti savo vaikams, anūkams, proanūkiams brendo seniai. Pastarieji trys metai mano darbuose ir kūryboje ypač gausūs parodų, kultūrinės veiklos. Surengta per 20 autorinių darbų parodų, ištyrinėta daugybė Lietuvos muziejų fonduose saugomos medžiagos, studijuoti literatūriniai šaltiniai, publikuojantys medžiagą apie veltinio istoriškumą. Remiantis surinkta medžiaga, atlikta daug darbų. Visi jie dabar įprasminti knygoje, nes knyga – tai šaltinis su didžiule išliekamąją verte“.

Knygoje gausu tautinio paveldo puoselėtojos darbų fotografijų, čia sudėti ir pavyzdžiai, kuriais autorė rėmėsi kurdama savo darbus.

Darbus saugo fonduose

Knygos autorė sakė, kad išsaugoti veltus gaminius namų sąlygomis yra sudėtinga. Todėl dalį savo darbų ji patikėjusi profesionalams: „Šeši mano velti gaminiai: veltiniai ir vyriškos veltos kepurės, perduoti saugojimui į Lietuvos Nacionalinio muziejaus fondus. Tik ten jie yra saugiausi, tik ten jais bus pasirūpinta tinkamiausiai. Ten juos galės surasti tie, kam tai bus įdomu ir aktualu“.

Keletą savo išleistų knygų „Praeitis dabartyje“ V. Jasinevičienė padovanojo Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bei Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešajai bibliotekoms.

„Knygą naudosiu dalyvaudama renginiuose, šventėse, pristatydama vilnos vėlimo amatą bei populiarindama tautinio paveldo produktus. Unikalus knygos identifikatorius – tarptautinis standartinis knygos numeris“, – įgyvendinta svajone džiaugėsi tautinio paveldo puoselėtoja.

Apie knygą taip pat kalbėjo knygos dizainerė Jolanta Gegelevičiūtė, publikuojamų tekstų į anglų kalbą vertėja Daiva Vaikutienė, fotografijų autoriai Rima Driskienė ir Genadijus Jasinevičius.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video