Automatiškai reguliuojamų lovų, vaikštynių poreikis auga – kam priklauso nemokamai, ir kada teks primokėti? (0)
Reguliuojamų lovų, vaikštynių, specialių kėdučių higienos procedūroms ir kitų techninės pagalbos priemonių, skirtų turintiems judėjimo problemų žmonėms, poreikis auga. Nuo liepos 1 d. pasikeitus šių priemonių išdavimo tvarkai, nenorintys laukti eilėse, jas gali įsigyti savo lėšomis ir gauti kompensaciją.
Atveža į namus
Rokiškio socialinės paramos centro socialinė darbuotoja Dalia Stanienė sako, kad norint gauti automatiškai reguliuojamą lovą ir kitą priemonę rokiškėnams nebūtina keliauti į Panevėžį – užpildyti prašymus, sutvarkyti kitus dokumentus specialistė padeda vietoje. Tiesa, klientai kartais skundžiasi, kad pasiklysta, Rokiškyje ieškodami techninės pagalbos priemonių išdavimo punkto, nes šis įsikūręs kitoje vietoje, nei socialinės paramos centras. D. Stanienė primena, kad norintieji apžiūrėti priemonę, pasikonsultuoti gali atvykti adresu Nepriklausomybės a. 12 A. (Rokiškio komunalininko kieme, šalia garažų).
Sulaukia dešimčių prašymų
Senstant visuomenei, turinčių judėjimo problemų asmenų daugėja, todėl buities, slaugos sąlygas palengvinančių priemonių poreikis taip pat auga. D. Stanienė sako sulaukianti dešimčių prašymų, norinčių gauti automatiškai reguliuojamas lovas ir kitų priemonių. Techninės pagalbos priemonės ir kompensacija skiriama asmenims, kuriems yra nustatyta neįgalumo ir darbingumo lygiai, kurie yra pensijos amžiaus ir asmenims po ūmių traumų ar ligų bei turintys judesio raidos sutrikimų, iki neįgalumo ir darbingumo lygis nenustatytas.
Reikalinga įmoka
Pasak D. Stanienės, judėjimo techninės pagalbos priemonės išduodamos nemokamai, išskyrus automatiškai reguliuojamą lovą, vaikštynę su staliuku ir naktipuodžio kėdutę. Už naują išduotą automatiškai reguliuojamą lovą sumoka teks sumokėti 100 eurų, už naują išduotą vaikštynę su staliuku – 20 eurų. Grąžinus šias priemones praėjus ne daugiau kaip 12 mėn. nuo jų išdavimo dienos, dalis sumokėtos įmokos grąžinama. Norint gauti naktipuodžio kėdutę, kuri yra negrąžinama, tenka susimokėti 20 eurų įmoką. Asmenys iki 18 m. šiomis priemonėmis, taip pat vaikštynėmis su staliuku, aprūpinami nemokamai.
Nuomos paslauga neteikiama
D. Stanienė pasakojo, kad bendradarbiauja su Rokiškio poliklinika, gydytojais, kad gyventojai greičiau gautų paslaugą ir nereikėtų laukti užsiregistravus kelis mėnesius. Socialinė darbuotoja stengiasi padėti ir tiems pacientams, kuriems pagal nustatytus kriterijus (neturi neįgalumo, nėra pensinio amžiaus) priemonės nepriklauso, bet yra reikalingos, tarkim, ramentai susilaužius koją ar vežimėlis, vykstant į Santariškes. Rokiškio socialinės paramos centras turi įsigijęs bei iš labdaros gautas kelias poras alkūnių ir pažastinių ramentų, vežimėlių, kai yra laisvų, šios priemonės „paskolinamos“ traumuotiems rokiškėnams.Pašnekovė pabrėžia, kad judėjimo techninės pagalbos priemonių nuomos paslauga nėra teikiama, galbūt ateityje, kai bus patalpos, tokia galimybė atsiras.
Įsigyja su kompensacija
Nuo liepos 1 d. keitėsi judėjimo techninės pagalbos priemonių išdavimo tvarka, lovas ir čiužinius gali gauti ir tie asmenys, kuriems yra nustatytos slaugos namuose paslaugų poreikis. Pasikeitus tvarkai, daugelį priemonių asmenys gali įsigyti patys ir gauti kompensaciją. „Bendradarbiaujame su Panevėžio techninės pagalbos neįgaliųjų centru, kuris priima prašymus dėl kompensacijos, bet užpildyti prašymą, pristatyti dokumentus galima Rokiškyje“, – sako D. Stanienė. Kai kurios priemonės kompensuojamos 100 proc., už kitas gali tekti primokėti. Anksčiau su kompensacija buvo galima įsigyti tik čiužinius, dabar techninių priemonių, kurias galima įsigyti su kompensacija, sąrašas praplėstas, jame – aktyvūs vežimėliai, 4 rūšių vaikštynes, priemonės higienos procedūroms, automatiškai reguliuojamos lovos. Už lovas teks primokėti, nes kompensuojama 490 Eur, o visa kaina siekia per 700 Eur.