Daugiau apsaugos medikams: rytoj įsigalioja nauji įstatymai dėl teikiamos pagalbos (0)
Pirmąją naujų metu dieną įsigalios kadenciją baigusio Seimo priimtos „Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo“ įstatymo pataisos, kuriomis siekiama užtikrinti šalies gydymo įstaigose dirbantiems medikams daugiau saugumo. Vadovaujantis naujuoju įstatymu, medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Kiek šios pataisos svarbios ir reikšmingos Rokiškio medikams, ypač tiems, kurie tiesiogiai susiduria su neramumus keliančiais pacientais, klausėme Rokiškio rajono ligoninės vadovo Raimundo Martinėlio.
Atvejai reti
Naujoji pataisa numato, kad medikas galės atsisakyti teikti paslaugas arba jas nutraukti, jeigu paciento veiksmai kels grėsmę jo, kitų medikų ir pacientų sveikatai ar gyvybei. Ši nuostata negalios, jei nederamą ir nepagarbų elgesį lemia paciento sveikatos būklė ir kai teikiama būtinoji medicinos pagalba. Neteikti paslaugos bus galima tik kai yra išnaudotos visos galimybės pašalinti paciento keliamą grėsmę arba tokių galimybių nėra. Pašalinus šią grėsmę arba jai išnykus, būtinoji medicinos pagalba turės būti tęsiama nedelsiant.
Rajono ligoninės vadovas R. Martinėlis svarstė, kad tokios pataisos priimtos atsižvelgiant daugiau į šalies ligoninių Priėmimo-skubios pagalbos skyrių medikus, kurie susiduria su įvairiomis „karštomis“ situacijomis.
Visgi Rokiškio ligoninėje, anot vadovo, labai išsiskiriančios situacijos nėra dažnos: „Ne paslaptis, kad pacientai kartais patriukšmauja. Bet dabar taip greitai net negaliu atsiminti jokio reikšmingo atvejo, kad didelis pavojus būtų grėsęs personalo sveikatai. Dažniau daugiau problemų būna su pacientus lydinčiaisiais asmenimis. Jei kartu atvyksta kokia „palaikymo“ kompanija, bet priėmimo skyrius susitvarko vietoje“.
Jei priima, reiškia – reikia
Paprašytas įvertinti naująją įstatymo redakciją ir jos poreikį, R. Martinėlis neslėpė – jei atsiranda įstatymo pakeitimai, reiškia, situacija šalyje pakankamai aktuali: „Dėl vieno įvykio, manau, niekas apie tai labai nekalbėtų. Reiškia, prasideda sisteminiai dalykai, kuriuos reikia sutvarkyti, kažkaip reglamentuoti. Įstatymai kuriami ne be priežasties: įvykių tikrai daug, ypač didžiuosiuose respublikinių, universitetinių ligoninių skyriuose, kur veža pacientus ir iš mažųjų rajonų. Priėmime dirbti medikams yra sudėtinga, tikrai nelengvas darbas, tad tvarka, manau, reikalinga drausminti pačią visuomenę, kad adekvačiai vertintų situacijas“.
Vyr. gydytojas pabrėžė, kad net ir reglamentavus naujus įstatymus, skubią pagalbą, jei ji susijusi su gyvybės gelbėjimu, medikai turės suteikti. Tik tokiu atveju, R. Martinėlio teigimu, bus naudojamos kitos gydymo schemoje numatytos priemonės, patvirtinti vaistai.
Sistemą turi seniai
Pasak R. Martinėlio, Rokiškio rajono ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos medikų saugumu ir iki šiol buvo atsakingai rūpinamasi: rimtesnio incidento metu visada kviečiami policijos pareigūnai ar apsaugos komanda.
„Su Rokiškio rajono policijos vadovybe jau seniai yra susitarimas, kad jei iš priėmimo skyriaus sulaukia iškvietimo, pareigūnai prioritetine tvarka reaguoja ir tikrai labai greitai atvyksta. Visada buvo tokia galimybė. Mūsų įstaigoje jau seniai yra stebėjimo kameros: priėmimo skyriuje, registratūroje, koridoriuose, stebimas ir visas ligoninės perimetras lauke. Kameros oficialiai patvirtintos, su leidimais, absoliučiai legalios (šypteli – aut. past.), tad iš esmės mes turime ir priemonių konfliktinėms situacijoms išsiaiškinti. Kai žmonės pradeda sakyti, kad su jais negražiai elgėsi, tai tas konfliktas, neretai, greitai užgęsta, nes peržiūrėjus įrašus pamatai, kad buvo ne visai taip, kaip pasakoja“, – tikino vadovas.