Pagalbinis apvaisinimas: šia galimybe pasinaudoja tūkstančiai lietuvių (0)

Publikuota: 2024-03-14 Kategorija: Sveikata
Pagalbinis apvaisinimas: šia galimybe pasinaudoja tūkstančiai lietuvių
Rokiškio Sirena nuotr. / Šeima

Pagalbinio apvaisinimo paslaugų apmokėjimas – didelė finansinė parama poroms, siekiančioms susilaukti kūdikio. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ligonių kasos šias paslaugas ir reikalingus vaistus kompensuoja jau septynerius metus. Per šį laikotarpį dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų į gydytojus kreipėsi daugiau nei 14 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tam prireikė 17,5 mln. eurų PSDF lėšų. 

Beveik 3 tūkstančiai kasmet ieško pagalbos 

Statistika rodo, kad įvairaus pobūdžio vaisingumo sutrikimų turi kas penkta-šešta pora. Medikų teigimu, pagalbinio apvaisinimo procedūros yra efektyviausias nevaisingumo gydymo metodas, pasaulyje taikomas jau daugiau nei 40 metų. 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, praeitais metais aštuonios šalies gydymo įstaigos suteikė beveik 7 tūkst. įvairių pagalbinio apvaisinimo paslaugų 1 520 moterų ir 1 240 vyrų. Paslaugoms ir kompensuojamiesiems vaistams apmokėti iš PSDF buvo skirta 3,56 mln. eurų. 

Pastaraisiais metais pagalbinio apvaisinimo paslaugomis per metus pasinaudoja arti 3 tūkst. žmonių. Dažniausiai šios paslaugos teiktos 33–37 metų amžiaus moterims ir vyrams, tačiau  jomis pasinaudojo taip pat didelė dalis 28–32 metų moterų bei 38–42 metų vyrų. 

Kam ir kas apmokama? 

Lietuvoje PSDF lėšomis apmokamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos teikiamos santuoką ar registruotos partnerystės sutartį sudariusiems asmenims, taip pat moteris turi būti ne vyresnė nei 42 metų. Kai kuriais atvejais reikia preimplantacinės genetinės diagnostikos. Tai gydytojų konsiliumo, kuriame dalyvauja gydytojas genetikas, gydytojas akušeris ginekologas ir embriologas, sprendimu atliekama diagnostika, kuria siekiama įvertinti riziką perduoti didelę negalią sukeliančią ligą su vieno iš partnerių lytinėmis ląstelėmis. 

Poroms, norinčioms pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo paslaugomis, PSDF lėšomis apmokami du pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklai. Procesas prasideda nuo gydytojo akušerio ginekologo konsultacijos moteriai ir vyrui. Jos metu partneriams atliekami laboratoriniai ir instrumentiniai tyrimai. 

Ligonių kasos taip pat kompensuoja vaistus, skiriamus kiaušidžių stimuliacijai bei lytinių ląstelių banke saugomų embrionų paruošimą ir perkėlimą į moters kūną. Kasmet didžiausia PSDF lėšų dalis atitenka būtent vaistams, nes jie kompensuojami 100 proc. Tai – didelė parama poroms, nes vaistai sudaro beveik pusę procedūros kainos. 

Gydymo įstaigą renkasi patys 

Dėl PSDF lėšomis kompensuojamų pagalbinio apvaisinimo paslaugų partneriams, apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ar gydantį gydytoją. Įvertinęs diagnozę, sveikatos būklę, gydytojas išrašys siuntimą konsultacijai pas vaisingumo specialistą. 

Svarbu žinoti, kad paslaugas pacientas gali gauti jo paties pasirinktoje medicinos įstaigoje. Tačiau būtina, kad pasirinkta gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa, nes tik tokiu atveju išlaidos bus apmokėtos iš PSDF. 

Dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo su ligonių kasomis šiais metais sutartis yra sudariusios šios gydymo įstaigos:

  • Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos;
  • Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos;
  • UAB Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika;
  • UAB „Jolsana“;
  • UAB „Kardiolita“;
  • UAB „Northway medicinos centrai“;
  • Lietuvos, JAV ir Izraelio UAB „Vaisingumo klinika“;
  • UAB „Vaisingumo centras“. 

Išsamiau apie pagalbinį apvaisinimą galite rasti čia.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video