Rokiškėnams visuotinis skiepijimasis sensacija netapo (3)
Gegužės 31 d. startavo visuotinis skiepijimasis nuo covid-19. Jau skundžiamasi, kad stringa elektroninė registravimosi sistema. Rajono Ekstremalių situacijų komisijos vadovas Andrius Burnickas atviras: rimtesnių problemų dėl skiepijimosi nekilo. Bent kartą nuo covid-19 paskiepyti jau 12 tūkst., arba 44 proc. rajono gyventojų.
Skiepijasi noriai
Rajono gyventojai, pasak Ekstremalių situacijų komisijos vadovo, skiepijasi labai noriai. Vakcinos neužsilieka. Štai vien praėjusiąją savaitę (susumavus ir tuos, kurie skiepijosi pirmą kartą, ir tuos, kurie antrą) buv paskiepyta 2 tūkst. rajono gyventojų. Šią savaitę planuojama gauti tik „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ vakcinų. Pastarųjų bus gauta apie 900 dozių ir keli šimtai jų liks pirmajam skiepui.
Kaip sakė A. Burnickas, vis dar pasitaiko vyresnių žmonių, kurie nepasiskiepiję, nes nori rinktis „Pfizer“ vakciną. Po skandalo dėl „AstraZenecos“ buvo pastebėta, jog dalis vyresnių žmonių nenorėjo ja skiepytis. Kadangi rajono savivaldybė laikosi politikos, kad nė viena skiepo dozė negali būti prarasta, šią vakciną imta siūlyti jaunesniems žmonėms, o šie ja mielai skiepijasi. Apskritai, „AstraZeneca“ yra, pasak A. Burnicko, kiek mažiau populiari dėl galimos reakcijos į skiepą ir dėl ilgo laikotarpio tarp pirmojo ir antrojo skiepų. Bet tie, kurie nori tvirto atsparumo virusui, kaip tik renkasi ilgesnį tarpą tarp skiepų. Taigi, paklausios visos vakcinos, ir jos rajone neužsilaiko.
Kas matė gyvą antivakserį?
Socialiniuose tinkluose verda vajus prieš antivakserius – skiepų priešininkus. Tačiau rajone tikrų antivakserių – nėra pastebėta. „Manau, kad pirmuosius jų pastebėsime, kai paskiepysime dar kokius 10-15 proc. rajono gyventojų ir skiepytųjų skaičius bus maždaug 60 proc.“, – prognozavo A. Burnickas. Ar gyvename „socialiniuose burbuluose“, jei savo aplinkoje tokių nepastebime? „Tiesą sakant, su tikru antivakseriu ir aš nesu susidūręs. Girdžiu, kad kažkoks „pažįstamo pažįstamas“ gali būti nusistatęs prieš skiepus, bet gyvo žmogaus, kuris į akis pasakytų, kad nesiskiepys, nesutikau“, – sakė rajono Ekstremalių situacijų komisijos vadovas.
Sistema kartais pajuokauja
Vos paskelbus masinės vakcinacijos pradžią, ėmė strigti elektroninė registracijos sistema. Ar tokie trikdžiai rimtai atsiliepė skiepijimams? „Kol kas apie dideles bėdas neteko girdėti. Tiesa, kartais sistema užstringa. Bet ji ir taip pratusi juokauti, tai toks jos elgesys nestebina“, – sakė A. Burnickas. Kokį pokštą ji iškrėtė? „Štai aną savaitę paskambino rajono gyventojas, kurį sistema užregistravo skiepytis Jūžintuose. Nurodytu laiku jis nuvažiavo, o skiepų nėra, durys užrakintos. Sužinojo, kad skiepyti jūžintiškius planuojama ryt. Susisiekiau su Jūžintų seniūnu, jis patvirtino, kad ir jam gyventojai dėl to, kad sistema supainiojo datą, skundėsi“, – pasakojo A. Burnickas.
Pagaliau priprantame
Pastarosiomis dienomis Salų dvare, kuris buvo numatytas kaip saviizoliacijos vieta, šeimininkauja tautodailininkai. Ar izoliacijos vieta nereikalinga? „Iš tiesų niekas jau daugiau nei pusmetį dėl to, kad suteiktume vietą saviizoliuotis, nesikreipė,“ – paaiškino A. Burnickas. Rajono savivaldybės pagalbos nebereikia ir iš pasienio parvežti sergantiesiems, teikti kitokią pagalbą. Pakito ir požiūris į sergančiuosius. Jei pernai vasarį pirmasis įtarimų sukėlęs atvejis mieste buvo sutiktas kaip sensacija, o sekti iš Italijos grįžusius moksleivius organizavosi vos ne draugovininkų būriai, reikalaudami nurodyti tų jaunuolių adresus, tai dabar susirgimas covid-19 yra įprastas. „Atsimenu, naktimis skambindavo, esą pasienį kirto galimai infekuotas žmogus. Buvo jausmas, tarsi jis atominę bombą gabentų. O dabar pripratome, covid-19 tapo įprasta liga, nebeliko stigmų“, – sakė A. Burnickas.