Rokiškio rajono ligoninėje startavo bendras STT ir jaunųjų gydytojų projektas „Duoti ar neduoti“ (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-27 Kategorija: Sveikata
Rokiškio rajono ligoninėje startavo bendras STT ir jaunųjų gydytojų projektas „Duoti ar neduoti“ (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Stendo pristatymas.

Rugsėjo 27-ąją VšĮ Rokiškio rajono ligoninė tapo pirmąja gydymo įstaiga šalyje, kurioje buvo pristatytas jungtinis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos „Būk pokytis“ projektas – stendas „Duoti ar neduoti“. Jis mūsų ligoninės pirmame aukšte, kur įsikūrusi Konsultacinė poliklinika ir didžiausi pacientų srautai, stovės dvi-tris savaites.

Lėmė aktyvumas

Šios iniciatyvos organizatoriai – STT, kurios direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius „Rokiškio Sirenai“ teigė, kad startui konkrečiai Rokiškio rajono ligoninė pasirinkta dėl dviejų priežasčių – antikorupcijos srityje aktyviai dirbančios Rokiškio rajono ligoninės teisininkės Eglės Gudonienės ir mūsų gydymo įstaigos aktyvumo interneto erdvėje: ligoninės svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

„Kartu su jaunaisiais gydytojais sugalvojome parengti stendą, paremtą emocine patirtimi ir neigiamais išgyvenimais. Juos patiria tiek pacientai, tiek gydytojai, susidūrę su nepatogiomis situacijomis ir spręsdami ar duoti kyšį, ar neduoti, ar imti kyšį ar jo atsisakyti bei kaip gražiai atsisakyti, nesupykdžius paciento. Norime paskatinti žmones susimąstyti per emocinį požiūrį“, – teigė E. Radzevičius.

Mūsiškiai buvo aktyvūs

Pasak STT atstovo, buvo svarstomas klausimas ar projekto pradžiai rinktis didžiąsias šalies ligonines, ar regionines gydymo įstaigas. Kadangi nutarta apvažiuoti visas šalies ligonines, startui buvo pasirinktas Rokiškis. Iš čia stendas toliau keliaus per rajonines ligonines ir pasieks didmiesčius.

„Pasirenkant vietą Rokiškį matėme, kaip pakankamai aktyvų, besidomintį antikorupcijos prevencijos priemonėmis. Jūsų ligoninės atstovai teiravosi, kaip pagerinti situaciją, įdiegti naujas priemones, kaip valdyti rizikas, todėl ir atvykome čia“, – teigė E. Radzevičius.

Skandalas įtakos neturėjo

Pasiteiravus ar pasirinkimą lėmė ir tas faktas, kad pernai Lietuvoje plačiai nuskambėjo vieno rokiškėno gydytojo kyšių ėmimo byla, pareigūnas patikino, jog tai lemiamos įtakos neturėjo.

„Mes stengiamės pradėti ir baigti švietimu, todėl neturime tikslo taikyti į vieną ar kitą priemonę ar funkciją“, – pabrėžė STT pareigūnas.

Vis dar išlieka iššūkiu

Pašnekovas pastebėjo, kad sveikatos priežiūros sektorius vis dar išlieka iššūkiu, kalbant apie smulkiąją korupciją, tačiau, žiūrint skaičiais ir kaip bendrai vystosi situacija, matomos teigiamos tendencijos.

„Tiek mūsų tyrimai, tiek kreipimųsi skaičius dėl galimų korupcinių veikų sveikatos priežiūroje, kalbant apie smulkiąją korupciją, nuosaikiai mažėja. Mes matome, kad jis kartais yra geresnis lyginant su situacija, buvusia prieš dešimt metų. Kalbant apie tai, kad tiek galimai gydytojai sudaro prielaidas, jog jiems reikia atsilyginti, tiek iš pačių pacientų intencijos savo iniciatyva duoti kyšius. Situacija ir statistika yra nuosaikiai gerėjanti ir turi teigiamas tendencijas, bet dar tikrai yra kur pasitempti“, – kalbėjo E. Radzevičius.

Kitiems kyšių neduoda

Į klausimą ar šokoladas, saldainių dėžutė, kiaušiniai ar vyno butelis yra kyšis, svečias nusijuokia: „Be abejonės, kad kyšis“ ir priduria, kad ugniagesiai ir kitos tarnybos taip pat gelbėja gyvybes, tačiau jiems kyšio niekas nesiūlo ir neduoda.

Skaidrumas – pagrindinė vertybė

Stendo pristatyme dalyvavusi jaunųjų gydytojų asociacijos „Būk pokytis“ atstovė Viktorija Linkis iš Kauno pabrėžė, kad jaunieji gydytojai norėjo prisidėti prie šios akcijos, nes jiems rūpi skaidrumas.

„Skaidrumas – pagrindinė mūsų asociacijos tema, tikslas ir vertybė. Ties tuo esame dirbę ir anksčiau, todėl mums labai aktualu ir norėjome būti to dalimi. Sutikome prisidėti ir išsakyti savo pačių mintis. Stendas – apčiuopiamas rezultatas, tuo džiaugiamės“, – sakė V. Linkis.

Jau keletą metų jaunieji gydytojai aktyviai dirba kovoje su korupcija medicinos srityje: rengė eitynes su šūkiu „Būk pokytis“, dalino lipdukus ir pan.

Juda teigiama linkme

Rokiškio rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis džiaugėsi, kad jo vadovaujama įstaiga tapo pirmąja vieta šalyje, kur prasidėjo šviečiamasis SST ir jaunųjų gydytojų projektas, o iniciatyvos pristatyme dalyvavo ne tik svečiai, bet ir mūsų ligoninės gydytojai bei savivaldybės Antikorupcijos komisijos nariai.

„Esame pasirengę antikorupcinę programą, kurią pastoviai tobuliname, konsultuodamiesi su STT. Esame įsitikinę, švietėjiškas prevencinis dalykas – labai svarbus. Žinoma, reikia laiko, kad stigmos užsitrauktų, bet procesas juda teigiama linkme, tai rodo statistika, jog mažėja korupcijos apraiškų“, – kalbėjo R. Martinėlis, pabrėžęs, jog stendui specialiai parinkta vieta, kur lankosi daugiausiai žmonių.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video