Skiepijimosi aktualijos: rajone į kanalizaciją vakcinos nepilamos (2)
Skiepijimasis nuo covid-19 šalyje stringa: jis ne tik kad neperkopė politikų žadėtos 70 proc. šalies populiacijos ribos, bet nesiekia ir 50 proc. Per savaitę šalies vidurkis viso labo „pasistūmėjo“ nuo 43 iki 47 proc. pirmu skiepu skiepytų asmenų. Nepadeda nei šalies politikų, influenserių raginimai, nei gąsdinimai rudenį karantinu, viešas tyčiojimasis iš antivakserių, grasinimai mokamu gydymu, draudimu dirbti tam tikrus darbus ir kitos priemonės. Vien šią savaitę išpilta per 14 tūkst. vakcinos dozių. Mūsų rajonas ženkliai lenkia ne tik bendrąją šalies statistiką, bet ir „progresyviuosius“ didmiesčius. Mūsų rajone pasiskiepijo per 55 proc. gyventojų ir šis skaičius stabiliai auga. Rajono mero Ramūno Godeliausko teigimu, nėra išpilama nė viena vakcinos dozė.
Pasiteisino autobusiukai
Rajono meras džiaugiasi gyventojų sąmoningumu: pagal paskiepytų gyventojų santykį, mūsų rajonas yra 5-6-oje vietoje tarp visų šalies savivaldybių. Skiepijama sėkmingai: vakcinuotų gyventojų skaičius stabiliai auga, o vakcinos į kanalizaciją nepilstomos.
Kur rajono sėkmės priežastis? Meras mano, kad labiausiai pasiteisino skiepų autobusiukai, kurie važinėja po rajono miestelius, gyvenvietes. Mat autobusiukai išsprendė daug problemų, kurios aktualios atokių gyvenviečių žmonėms.
Kokios tai problemos? „Pirmiausia, tai susisiekimas. Menka paslaptis, kad ne visi turi savo transportą, o viešuoju atvykti į Rokiškį ne visuomet patogu“, – sakė meras. Žmogui tenka planuoti kelionę, ar tartis su kuo nuvažiuoti paskirtu laiku. Su tuo susijusi ir laiko taupymo problema. Nuvykti į Rokiškį, pasiskiepyti ir grįžti, žmogui užtrunka laiko, kainuoja kelionė. O štai jei autobusiukas atvažiavo į gyvenvietę, skiepytis užtruks kokias 15 min.
Atvažiavus autobusiukui atpuola ir registracijos problema. „Ne visi turi kompiuterius, internetą. Vyresniems žmonėms ne taip paprasta pasinaudoti e-sveikatos sistema registracijai. O čia viskas paprasta – tiesiog ateik, ir būsi paskiepytas“, – sakė meras.
Be to, skiepų autobusiuke pasiskiepyti gali kiekvienas, ir deklaravęs gyvenamąją vietą rajone, ir nedeklaravęs. Ir draustas privalomuoju sveikatos draudimu, ir nedraustas. Visiems patogu.
Skiepas turi būti arčiau žmogaus
Meras akcentuoja: skiepijimas yra aktualus. Todėl visus nepasiskiepijusius nurašyti į antivakserių gretas nedera. Jo manymu, nieko gero neduoda ir viešas gėdijimas, tyčiojimasis iš nepasiskiepijusių. „Verčiau sudaryti žmonėms sąlygas kuo patogiau pasiskiepyti. Skiepų paslauga turi eiti pas žmogų“, – akcentavo jis.
Ne mažiau svarbu ir kalbėti su žmonėmis. Be patyčių, be pykčio įtikinti skiepytis. Nes, pasak mero, situacija šalyje jau kinta nepalankia linkme. „Akivaizdu, kad rudenį kažkur lankytis, dalyvauti renginiuose, susitikti galės tik tie, kurie arba jau persirgo, arba yra pasiskiepiję“, – sako meras.
Tačiau taip pat akivaizdu, kad skiepijimo tempai lėtėja. „Nuo liepos 1-osios bus skatinami šeimos gydytojai, raginantys žmones skiepytis. Tai duos tam tikrą efektą. Juk jie yra arčiausiai žmogaus, geriausiai žino, kas dar nepasiskiepijo, gali patarti“, – sakė R. Godeliauskas.
Jis dėkingas ir Rokiškio dekanato dvasininkams už nuolatinius priminimus saugoti save ir kitus, raginimus skiepytis ir asmeninį pavyzdį.